5 серпня 2022 р. на платформі Zoom пройшов науково-практичний семінар «Медичні бібліотеки в умовах війни». Захід відбувся з ініціативи Національної наукової медичної бібліотеки України, Наукової бібліотеки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця та Наукової бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. 

У семінарі взяли участь представники провідних вітчизняних бібліотечних установ та бібліотек медичного профілю з різних регіонів України – завідувачка відділу організаційної та науково-медичної роботи Світлана Науменко та завідувачка відділу зовнішніх комунікацій та маркетингу Національної наукової медичної бібліотеки України Світлана Кирій; президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація», директорка Науково-технічної бібліотеки імені Г. І. Денисенка НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» Оксана Бруй; директорка Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету Ірина Киричок; фахівчиня із упровадження культурних інновацій, директорка БФ «Бібліотечна країна» Люсьєна Шум; директорка Наукової бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Марта Надрага; директорка бібліотеки Ужгородського національного університету Марія Медведь; директорка Наукової бібліотеки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Людмила Папуша. З доповідями також виступили представники Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки та Наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

Учасники науково-практичного семінару поділились досвідом роботи під час воєнного стану, розповіли про те, якими були для медичних бібліотек перші п’ять місяців війни. Незгладиме враження залишив виступ директорки Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету Ірини Киричок про екстремальні умови, у яких діє бібліотека – працівники понад три місяці жили у метро і дотепер працюють під щоденними обстрілами. Проте, незважаючи на серйозні складнощі у роботі, бібліотеки забезпечують освітній і науковий процес.

На  основних етапах діяльності Наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького під час війни зупинилась у своєму виступі її директорка Марта Надрага. Вона розповіла, що в умовах воєнного стану наукова бібліотека продовжує виконувати свої основні функції. Зокрема, тут постійно оновлюється перелік літератури, яка стосується проблем невідкладної військової хірургії, посттравматичного та стресового розладів, психологічної допомоги, на запити працівників кафедр і військових лікарів формуються тематичні добірки літератури. Задля належного забезпечення освітнього і наукового процесу, працівники бібліотеки систематично інформують студентів та викладачів про безкоштовний доступ до електронних платформ наукової інформації. Оскільки в умовах війни зріс інтерес громадян України, переважно російськомовних переселенців, до вивчення й опанування української мови, бібліотекарі нашої Alma Mater долучились до викладання на мовних курсах. Поширюючи звернення президентки УБА Оксани Бруй щодо засудження російської агресії, бібліотека зверталась за підтримкою до колег з міжнародних бібліотечних організацій ABDOS, AGMB, EAHIL. Марта Надрага зазначила, що співробітники бібліотеки також працювали як волонтери – приймали в себе вдома або шукали помешкання для тимчасово переміщених осіб, які рятувались від війни, допомагали готувати їжу для армії та переселенців, сортували гуманітарну медичну допомогу, плели маскувальні сітки для військових тощо. 

Під час семінару учасники презентували проєкт «Здорові бібліотеки», який започатковано задля більшої обізнаності українців зі способами і методами профілактики неінфекційних захворювань. З інформацією щодо проєкту виступила президентка ГО «Всеукраїнська асоціація лікарів-профпатологів та лікарів медицини праці», професорка НМУ ім. О.О. Богомольця Наталія Гречківська. Про роботу у цьому напрямку розповіла фахівчиня з поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я Наталія Гриб. 

До слова, саме для участі у семінарі завітала до Наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького директорка Наукової бібліотеки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Людмила Папуша. Вона також зустрілася з колективом, розповіла про видавничу діяльність своєї бібліотеки, подарувала нові бібліографічні покажчики  і поділилася планами на майбутнє. 

Безумовно, зустріч бібліотекарів з різних регіонів України була і цікавою, і корисною водночас, адже, на жаль, проблеми, які принесла війна, є для всіх спільними. Тому спільно слід намагатися їх і долати. 

За інформацією наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua