Шановні колеги! Щиро вітаємо Вас із Днем Соборності та 100-ю річницею проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки!

Пропонуємо Вашій увазі статтю учасників «живого ланцюга» єднання 1990 року – проректора з науково-педагогічної роботи, професора Анатолія Магльованого та голови осередку товариства української мови імені Т. Шевченка «Просвіта» ЛНМУ імені Данила Галицького, доцента  Володимира Гриновця

«Разом з власної волі з 1919 року» – під таким гаслом 22 січня Україна відзначає 100 років з дня проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. 22 січня 1919 року відбулася подія, якої прагнули українці впродовж багатьох століть, ще від часів єдиної держави Русі короля Данила Романовича (Галицького) – об’єднання в одну соборну державу.

З січня 1999 року Указом Президента України № 42/99 День Соборності в Україні було встановлене як державне свято.

Акт злуки був підсумком багаторічної боротьби українців за єдину, цілісну державу, адже на той час упродовж багатьох століть українські землі були розділені між сусідніми державами. «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка» – йшлося в Універсалі Директорії УНР 22 січня 1919 р.

Результат цього Універсалу, незважаючи на тяжкі етапи становлення української держави впродовж ХХ сторіччя, проявився у 1990 році, коли українці 21 січня відзначили Акт Соборності України, створивши «живий ланцюг» єднання від Івано-Франківська через Львів аж до Києва. Проведення такої акції відіграло однозначну об’єднавчу роль у подальшому становленні новітньої української держави, показавши непереборне бажання українців до створення незалежної України. За різними підрахунками, до 5 мільйонів українців, які на той час проживали у тодішній УРСР, вишикувались у «живий ланцюг», відзначаючи День Соборності України.

Активними учасниками у відзначенні цієї дати Соборності та Свободи України стали і представники професорсько-викладацького складу та студенти нашої Alma Mater – на той час Львівського державного медичного інституту. Безпосередньо організацією акції «Українська хвиля» займалися викладачі та студенти, що входили до патріотичних громадських організацій, таких як Народний Рух, Просвіта та Студентське братство. Майже 30 років тому багато викладачів та студентів, окрім участі безпосередньо в творенні ланцюга єднання, долучилися до акцій у Києві на Софіївській площі і у Львові біля пам’ятника Іванові Франкові, де відбувалися мітинги та молебні.  

Цього року у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького, як і у попередні роки, у січні вшановують День Соборності України низкою просвітницьких заходів, присвячених історії національно-визвольних змагань українського народу початку ХХ сторіччя.

Магльований Анатолій, професор, проректор з науково-педагогічної роботи,

Гриновець Володимир,  доцент, голова осередку товариства української мови імені Т. Шевченка «Просвіта» ЛНМУ імені Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua