29-30 листопада на платформі ZOOM відбулася щорічна Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Національна пам’ять: історія і сучасність». Її організувала кафедра українознавства й відділ гуманітарної освіти та виховання Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Модерувала засідання доцент кафедри Наталія Гірна

У роботі заходу взяли участь науковці з України (Львів, Харків, Івано-Франківськ, Ужгород, Одеса, Краків, Київ, Запоріжжя, Дніпро) та з-за кордону (Литва, Канада, Польща, Німеччина).

Від імені керівництва Університету учасників конференції привітали проректорка із наукової роботи, професор Вікторія Сергієнко, проректор із науково-педагогічної роботи професор Анатолій Магльований,  завідувачка кафедри українознавства, доцентка Тетяна Єщенко. 

З актуальними доповідями виступили іноземні гості професор Інституту славістики Польської Академії Наук Олексій Сухомлинов з теми «Проблеми пропаганди на окупованих росією територіях» (м. Варшава, Польща); співробітник Ягеллонського університету, к. соц. н., Матеуш Камьонка з теми «Андрій Потебня: невикористаний герой двох народів» (м. Краків, Польща); доктор філософії, директор Європейської філії Інституту глобальної та регіональної аналітики  Ярослав Кіт – з теми «Підтримка Смітсонівською ініціативою порятунку української культури та відновлення національної ідентичності у 2022-2023 роках» (Montreal, Canada); співробітник Гіссенського університету імені Юстуса Лібіха, к. філол. н. Людмила Підкуймуха з теми «Лінгвоцид як інструмент геноциду: як росія викорінює українську мову на тимчасово окупованих територіях» (м. Гіссен, Німеччина); доцент Європейського гуманітарного університету, к. і. н. Юрій Латиш з теми «Геть від москви!: основні тенденції політики пам’яті України під час російсько-української війни» (м. Вільнюс, Литва) та ін.

Спікерами заходу стали науковці Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького: завідувачка кафедри українознавства д. філол. н., Тетяна Єщенко, завідувач кафедри філософії та економіки, професор Ігор Держко, доцентки Наталія Гірна, Надія Черкес, Наталія Божко, Віра Мельник, Галина Стечак, Світлана Ягело, Галина Терешкевич (с. Діогена), Ольга Джура та ін.

Учасники конференції обговорили значущі проблеми української національної ідеї та «русского міра», зокрема рашизм і радянський тоталітаризм; російська агресія та українська ідентичність в екзистенційному вимірі; наративи кремлівської дезінформації як зброї у війні; політтехнологічне поняття «рускоязичний украінєц» як знаряддя російської пропаганди та агресії проти України; вплив історичних контекстів та політичних обставин на відновлення національної пам’яті у державній політиці на прикладі Польщі та України; відображення тоталітарної ідеології в українському словникарстві радянського періоду; феномен «шароварщини» в контексті національної ідентичності тощо. Присутні також ознайомилися з інформацією про тотальний контроль радянської влади над лікарями (на прикладі Матвія Лотовича). 

За підсумками роботи конференції планується публікація електронного збірника наукових праць, розміщення його в репозитаріях та електронних бібліотеках України. 

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua