Уже більше півтора року українці живуть із постійним відчуттям страху. Його посилюють звуки повітряних тривог, вибухів, обстрілів і залпів артилерії. Люди переживають виснаження, спустошення, втому, часто відчувають тривогу й паніку.

Згідно з результатами соціологічного онлайн-дослідження, яке нещодавно провів Український інститут майбутнього, у психоемоційному стані українців відзначаються негативні тенденції та певне зростання інтенсивності ряду станів, які можна трактувати як переддепресійні. Зокрема, йдеться про швидку стомлюваність,  надмірне занепокоєння з різних приводів, почуття млявості та втоми, стурбований уривчастий сон, під час якого не вдається відпочити, почуття тривоги та страху тощо.

За інформацією МОЗ України, близько 15 мільйонам українців через війну з рф потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки. До цих категорій увійдуть  діти, ветерани, військовослужбовці та їхні сім’ї, люди, які повернулися з полону.

Як опанувати себе в критичних умовах, допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан, боротися з перевтомою, як впоратися з панікою чи апатією, зберегти близькі стосунки, як допомогти тим, хто паралізований тривогою, та позбутися почуття провини. Про ці та інші  надважливі і вкрай складні теми йшлося в інтерв’ю з доцентом кафедри психіатрії та психотерапії ФПДО Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, керівником Консультативного центру кризових станів, психосоматичних розладів, депресій та узалежнень «Illiotropion» Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ, лікарем-психіатром, психоаналітиком, психотерапевтом Української Спілки Психотерапевтів (груповим та індивідуальним психоаналітиком; супервізором психотерапії залежностей), ECP holder, протоієреєм о. д-р Сергієм Кирилюком. Інтерв’ю підготував Центр Персонального Розвитку у Вроцлаві (Республіка Польща).

В ході інтерв’ю протоієрей Сергій Кирилюк, який уже впродовж тривалого часу надає допомогу людям у психосоціальних групах взаємопідтримки, продовжив розповідати про психоемоційні стани українців у часі війни. Він також розказав про посттравматичний стресовий розлад в умовах війни (ПТСР), навів приклади посттравматичного зростання, класифікацію підвидів тривоги тощо.

Отець Сергій Кирилюк також розповів про діяльність Благодійної організації «Елеос-Україна», що представляє Синодальне Управління соціального служіння ПЦУ, яка щодня в різних куточках нашої країни допомагає переселенцям, військовослужбовцям, жінкам та матерям з дітьми, людям з інвалідністю, іншим потребуючим. 

З інтерв’ю можна ознайомитися ТУТ

За інформацією кафедри психіатрії і психотерапії

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua