Відомо, що догоспітальний етап – важлива складова у системі надання екстреної медичної допомоги. Від знань та досвіду тих, хто опиняється поряд з пацієнтом чи постраждалим на цьому етапі, фактично залежить його життя. Час та готовність швидко приймати правильні рішення відіграють колосальну роль.

Від 22 березня 2022 р. у Лікувально-діагностичному центрі Науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни ЛНМУ імені Данила Галицького для співробітників інституту організовано перегляд відео-курсу з тактичної (догоспітальної) медицини, який підготувала Всеукраїнська спілка парамедиків. 

Систематично відбувається перегляд циклу навчальних фільмів про базові реанімаційні заходи при невідкладних станах, що виникають під час війни і потребують спеціальних знань та вмінь. 

Під час курсу тактичної медицини розглядаються такі напрямки, як початковий алгоритм дії при наданні першої невідкладної допомоги під час військових дій; огляд місця події та виявлення небезпечних факторів, що загрожують життю; первинний огляд постраждалого, виявлення ознак життя; стабільне положення постраждалого, що втратив свідомість; вторинний огляд постраждалого; виявлення переломів, забоїв, вивихів; види кровотеч; алгоритм зупинки кровотечі та накладання пов’язок і джгутування; пневмоторакс (відкритий та закритий); травми (травми голови, хребта); накладання «шийного коміра»: переломи, забої, вивихи (ознаки переломів та вивихів кінцівок); накладання транспортної шини при переломі. Відеокурс передбачає також ознайомлення з методами евакуації постраждалих з поля бою та навчання перекладанню постраждалого на ноші (транспортний щит) тощо.

Відповідні алгоритми були створені ще у 1996 році військовими лікарями, парамедиками США і Великої Британії із залученням військових різних спеціальностей «Тактична допомога пораненим в умовах бойових дій» (англ. Tactical Combat Casualty Care, ТССС ).

Валентина Смольницька, завідувачка бібліотеки  НДІЕГ ЛНМУ імені Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua