Нещодавно минуло 85 років від часу проголошення незалежності Карпатської України та 150 років від дня народження її Президента і міністра здоров’я і соціальної опіки Августина Волошина. Попри коротку історію свого існування, Карпатська Україна стала продовженням визвольних змагань нашого народу і вкотре засвідчила прагнення до соборності.

З метою вшанування цієї сторінки нашої історії на кафедрі українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького для студентів 26 групи першого курсу медичного факультету №2 відбулося тематичне заняття «Чин Карпатської України». Його провела доцент кафедри Наталія Гірна.

Під час заходу студенти дізналися про складні зовнішньо-політичні обставини, у яких опинилося Закарпаття після «Мюнхенської змови» і Віденського арбітражу 1938 року. Нацистські та угорські зазіхання фактично призвели до розчленування Чехословаччини і окупації частини українських земель. Тому 15 березня 1939 року у Хусті на засіданні Сойму було проголошено незалежність Карпатської України. Президент Августин Волошин урочисто заявив, що «наша земля стає вільною та проголошує перед цілим світом, що вона була, є і хоче бути українська». Тому Конституція закріплювала державний статус української мови, державний синьо-жовтий прапор і Гімн «Ще не вмерла Україна».

Майбутні лікарі також ближче познайомилися з постаттю Августина Волошина – громадсько-політичного та релігійного діяча, вченого, педагога, Героя України (посмертно). Не маючи власних дітей, він та його дружина Ірина взяли на виховання 22 дітей-сиріт, створивши перший дитячий будинок сімейного типу. Усі діти отримали родинне виховання і добру освіту. Як політик, Августин Волошин завжди демонстрував чіткі проукраїнські погляди і наголошував на тому, що українці Закарпаття є частиною єдиного українського народу. 

На жаль, Карпатська Україна до кінця березня 1939 року була окупована угорським військами, відомо, що їм допомагали і гітлерівці. Таким чином, загони Карпатської Січі прийняли бій проти нацистів ще до офіційного початку Другої світової війни. 

«Нема такої сили, яка могла б знищити душу, сильну волю нашого українського народу», – стверджував Августин Волошин у годину ворожого наступу. Його слова є актуальними і нині.

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua