14 жовтня Україна відзначає День захисників і захисниць, згадуючи всіх, хто в різні часи обороняв та боронить нині наш суверенітет і територіальну цілісність.

Цьогоріч у цей день відзначатимемо також 80-ту річницю створення Української Повстанської Армії, яка вела збройну боротьбу проти окупаційних режимів. УПА продовжила боротьбу українського народу за відновлення державної незалежності України та опору іноземному пануванню, започатковану в роки Української революції 1917-1921 років і продовжену Українською Військовою Організацією (УВО) та Організацією Українських Націоналістів (ОУН).

Сьогодні, коли Україна відстоює незалежність у повномасштабній війні з росією, обидві пам’ятні дати тісно переплітаються. Збройні сили України воюють із тим же ворогом, з яким вела боротьбу УПА. Століттями в росії, попри декларативну зміну вивісок, відроджується політичний режим, який за своєю суттю є імперським, авторитарним і нацистським.

12 вересня 2022 р. задля вшанування воїнів УПА та сучасних захисників і захисниць України у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького відбулося тематичне заняття «Вітчизні вірні до загину». Для майбутніх лікарів – студентів І потоку першого курсу медичного факультету № 1 – його провела доцентка кафедри українознавства Наталія Гірна

У ході заняття викладачка розповіла студентам про діяльність Армії, що встановила рекорд ведення бойових дій на окупованій території упродовж  двадцяти років, воюючи проти нацистів і комуністів за незалежність України.       Студенти дізналися про ідейні засади УПА, головні віхи визвольної боротьби українських повстанців, організацію війська, його командирів, нескореність і вірність Українській державі та народові. 

Учасники заходу також довідалися про діяльність Медичної служби УПА, участь в організації та роботі якої брали тодішні вихованці нашої Alma Mater – як дипломовані лікарі, так і студенти старших курсів. Лекторка детально розповіла про функціонування аптечних складів, перев’язувальних пунктів, підземних шпиталів і їх забезпеченість лікарями і молодшим медичним персоналом.

Слухачі відзначили такі риси, як честь, гідність і відданість медичній справі військових лікарів: Матвія Лотовича – головного лікаря УПА й особистого лікаря полковника Романа Шухевича, який помер у радянському концтаборі, Яромира Олесницького і Петра Скобельського, котрі загинули у бою з загонами НКВД, до останнього набою прикриваючи евакуацію поранених, Любомира Полюгу, хто зумів пережити ув’язнення і дочекався відновлення української незалежності, Модеста Ріпецького, якому вдалося перейти західний кордон, завершити навчання у Німеччині, провадити медичну практику у США і залишити безцінні спогади про героїчний шлях УПА. 

На завершення лекторка провела паралелі між діяльністю УПА та сьогоднішньою боротьбою  за свободу і незалежність, яку продовжують Збройні сили України, демонструючи небачений героїзм і людяність. Гордимося, що у лавах ЗСУ, як і 80 років тому в лавах УПА, несуть службу представники нашого Університету. 

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua