За час повномасштабної війни російська влада скоїла численні порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права, прав людини, а також широкий спектр воєнних злочинів, включаючи пов’язані з умисними вбивствами, пораненнями або пошкодженнями, тортурами, нелюдським поводженням, незаконним утриманням під вартою, зґвалтуваннями, а також незаконними переміщеннями та депортаціями людей. Правоохоронці документують воєнні злочини росіян на території України. На цей момент слідчі порушили десятки тисяч кримінальних проваджень. Зібрані докази та висновки мають бути представлені як в українських, так і в міжнародних судах при оцінці війни в Україні та масштабів вчинених злочинів і, вочевидь, будуть використані у майбутніх судових розглядах над російськими воєнними злочинцями.

До фіксації злочинів залучені правоохоронні органи, українські та міжнародні громадські організації. Не залишаються осторонь і науковці, які допомагають документувати воєнні злочини РФ в Україні.

Як ми вже повідомляли, доцентка кафедри українознавства нашої Alma Mater Наталія Гірна є аналітиком Міждисциплінарної лабораторії дослідження війни в Україні, що функціонує при Педагогічному університеті у Кракові (Республіка Польща). Ця інституція покликана вивчати і систематизувати різні наслідки російсько-української війни, які супроводжуються злочинами російських окупантів проти людяності.

Науковиця  готує щомісячні звіти про російські злочини, вчинені проти системи охорони здоров’я України: убивства лікарів, зруйнування лікарень і аптек, скорочення і неможливість через цілеспрямовані російські обстріли доступу пацієнтів до отримання медичної допомоги, зростання захворюваності та смертності. Ці звіти систематизуються та передаються до Міжнародних правозахисних організацій як докази російських злочинів проти людяності. 

Так, 12 серпня 2023 р. Наталія Гірна підготувала чергове дослідження про знищення російськими військами культурної спадщини України «Inter arma musae silent» або українська культура проти російського варварства». Наша колега дослідила збитки, завдані російською агресією системі охорони здоров’я України і підготувала матеріал про українсько-польську медичну акцію для евакуації важкохворих дітей із зони активних бойових дій до Львова і за кордон, яка є безпрецедентною в історії світової медицини. Опубліковано також матеріали про допомогу внутрішньо переміщеним особам, яку надає Львів, зокрема про роботу медико-психологічної служби, у котрій на волонтерських засадах працюють викладачі і студенти нашого Університету.

Усі матеріали є у відкритому доступі за покликанням:

https://inter-lab-wojna-ukraina.up.krakow.pl/przykladowa-strona/wyniki-badan-i-analizy/

До слова, у червні 2023 р. під час Міжнародної експертної конференції «Russo-Ukrainian War 2022 – 2023. Origins, causes, course and effects» на базі Академії прикладних наук у м. Островець-Свєнтокшиський (РП), участь у якій взяли представники 15-ти країн, Наталія Гірна виступила з доповіддю на тему «Humanitarian consequences of Russian aggression for Ukrainian society: a general overview». 

Зазначена наукова робота проводиться у межах функціонування Центру міжнародних зв’язків та євроінтеграції нашого Університету, який курує професор Тетяна Негрич. Така діяльність є особливо актуальною у часі російсько-української війни, адже представники ЛНМУ імені Данила Галицького не лише налагоджують міжнародні контакти, укладають угоди про співробітництво,  стажування, але й інформують світову наукову спільноту про російські злочини в Україні, зокрема вчинені проти системи охорони здоров’я, і сприяють зростанню міжнародної підтримки нашої держави.

За інформацією Центру міжнародних зв’язків та євроінтеграції

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua