З нагоди 107-ї річниці від початку Української революції 1917-1921 рр. для студентів першого курсу медичного факультету № 2 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького відбулася відкрита лекція, яку провела доцентка кафедри українознавства Наталія Гірна. На заході були присутні проректор з науково-педагогічної роботи Університету, професор Анатолій Магльований, викладачі кафедри українознавства. 

Лекторка висвітлила ключові віхи національно-визвольних змагань українського народу на початку ХХ століття: діяльність урядів УЦР, Павла Скоропадського, Директорії, ЗУНР. Вона зосередила увагу на вагомих здобутках Української революції, насамперед, відновленні Української державності, законотворчій та міжнародній політиці, проголошенні Соборності; проаналізувала помилки українських урядів. З перших днів свого існування УНР і ЗУНР вели боротьбу за збереження незалежності проти російських червоної та білогвардійської армій і польського війська. На жаль, понад сто років тому Українська держава не мала належної міжнародної підтримки, Дієва Армія УНР і УГА чинили героїчний спротив ворожій окупації, проте сили були нерівними. 

Окрему увагу на лекції викладачка приділила діяльності Медико-санітарної служби в українському війську, організації мережі військових шпиталів, забезпечення їх медичним інструментарієм, ліками і перев’язувальними матеріалами. Слухачі дізналися про жертовну працю військових лікарів Олександра Дайна, Андрія Бурачинського, Христини Сушко, Ростислава Біласа у надскладних умовах безперервних боїв і страшної епідемії тифу, що спалахнула восени 1919 року серед українських вояків. Загалом у роки Української революції безпосередньо на лініях фронтів і у запіллі перебували на службі майже 200 лікарів і біля пів тисячі допоміжного персоналу – половина з них загинули, рятуючи поранених на полі бою або померли від тифу. Українці мають пишаються героїчною боротьбою українського війська та сумлінною працею військових медиків, їхній подвиг є взірцем для сучасних поколінь.

Під час обговорення проректор з науково-педагогічної роботи професор Анатолій Магльований відзначив, що нині, як і понад сто років тому, Збройні Сили України боронять право України на свободу і незалежність перед московською ордою, а в лавах ЗСУ медичну допомогу надають випускники нашого Університету. Тому ми дякуємо кожному Герою України – воїну і лікарю, хто своєю боротьбою пришвидшує Перемогу України.

За інформацією кафедри українознавства 

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua