У вівторок, 5 березня, виповнилося 74 роки з дня героїчної загибелі головного командира УПА Романа Шухевича в нерівному бою з загоном НКВС у Білогорщі поблизу Львова. У честь цих роковин у Львові відбулися урочисті заходи на місці музею Шухевича, який, як відомо, 1 січня 2024 року зруйнувала російська ракета. 

Для вшанування пам’яті Романа Шухевича студенти 2 курсу 13 та 21 груп медичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького у супроводі доцентки кафедри українознавства, канд. іст. н., Віри Мельник відвідали Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». 

Учасники заходу мали можливість почути чимало інформації про Романа Шухевича як відомого український політика, громадського і державного діяча, військовика, члена Галицького крайового проводу Організації українських націоналістів, командира з боку українців українського військового підрозділу «Нахтігаль» у складі іноземних легіонів Вермахту (1941-1942), генерал-хорунжого, головнокомандувача Української повстанської армії (1943-1950), голову Секретаріату Української головної визвольної ради (1943-1950) та визначного борця за незалежність України у XX сторіччі. 

Студенти дізналися про обставини арешту Романа Шухевича 18 червня 1934 року і заслання без достатніх доказів провини до концентраційного табору у Березі Картузькій. Присутні почули, що у 1943 році на III Зборі ОУН Романа Шухевича обрано Головою Проводу ОУН і Головним командиром УПА (псевдо Тарас Чупринка), а від 1944 року – Головою Секретаріату УГВР, відтоді він постійно перебував під прицілом радянських спецслужб.

Особливу увагу учасники екскурсії присвятили вивченню його останнього бою у селі Білогорща поблизу Львова. Головний командир УПА Роман Шухевич героїчно загинув у ніч з 4 на 5 березня 1950 року під час чекістсько-військової операції під керівництвом генерал-лейтенанта МДБ СРСР П. Судоплатова, до якої було залучено понад 700 бійців внутрішніх військ. 

«Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах». Ці слова головного командира УПА Романа Шухевича ми повинні пам’ятати і сьогодні, у 74-ті роковини з дня його загибелі. Саме сьогодні, коли минуло вже два роки повномасштабної війни рф проти Української Держави, критично важливо показати нашому екзистенційному ворогові, що ми спроможні відстояти свою незалежність.

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua