9 листопада 2022 року в День української писемності та мови на кафедрі українознавства ЛНМУ імені Данила Галицького відбулася низка тематичних заходів.

Зокрема завідувачка кафедри, доцент Тетяна Єщенко провела дискусію для студентів І курсу 19 групи медичного факультету. Під час заходу  учасники презентували й обговорили наукові розвідки із сучасних проблем фахового мовлення на такі теми: термінологія медицини подорожей та хвороб мандрівників; аналіз військових медичних термінів; терміни з компонентами кардіо-, серце-, а також з компонентами вухо-, горло-, ніс-; терміни на позначення хвороб зубів у сучасній медицині; історія творення медичної термінології; термінологія медицини та судово-психіатричної експертизи; прислів’я і приказки як засоби психічної підтримки пацієнтів; мовотерапія тощо. Активну участь у дискусії взяли першокурсники Богдан Кліщевський, Руслан Килинич, Соломія Степан, Марта-Злата Любежаніна, Роман Жовнір, Євгенія Симоненко, Ельвіра Макарченкова, Юлія Тшук, Ярослава Білецька.

*

Доцентка Галина Стечак провела зі студентами 7 групи 1 курсу спеціальності «Медицина» відкрите тематичне заняття «Публічний виступ та його різновиди». Доповіді презентували студенти Вікторія Доктор, Анна Антипович, Руслана Мартинова,  Марія Павлюковська, Анна Швець, Інна Хмаренко, Анастасія Паращак, Ярослав  Олійник. Вони торкнулися таких питань, як українська мова крізь терни тисячоліть; мова як ДНК нації; значення мови та заборони і обмеження української мови. Учасники приділили увагу поезії Тараса Шевченка («І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь!») тощо. Особливо зацікавила присутніх доповідь студентів щодо становища української мови у цей важкий час збройної агресії росії проти України. 

*

З нагоди свята для студентів 1 та 4 груп фармацевтичного факультету,  1 та 15 груп І курсу медичного факультету, та студентів ІІ курсу медичного факультету відбулася лекція-диспут на тему «Лінгвоцид української мови». Захід провела старша викладачка кафедри українознавства Галина Хирівська

Лекторка ознайомила студентів з явищем лінгвоциду та його різновидами і проявами. Учасники заходу обговорили питання утисків української мови з боку різних країн, але особливу увагу приділили питанню специфіки мовної політики радянського режиму на теренах України. З’ясували, що метою лінгвоциду є стирання ідентичності. У ході обговорення присутні змогли усвідомити, наскільки гостро і боляче звучить ця тема у час повномасштабного вторгнення окупанта на терени незалежної України. Під час заняття відбулася активна дискусія про прояви лінгвоциду на окупованих територіях, особливо у медійній, публічній сферах, в освітньому та культурному просторах. Обговорили можливість уникнення таких масштабних загарбницьких дій сусіда-агресора за умови продуманої та послідовної мовної політики. 

*

Напередодні Дня української писемності та мови у роботі VII Міжнародної науково-практичної конференції «Українська мова у світі», яку провів Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», взяли участь викладачі кафедри українознавства: завідувач кафедри Тетяна Єщенко, доценти Галина Стечак, Світлана Ягело та Наталія Гірна.

Захід проходив у змішаному форматі, об’єднавши поціновувачів українського слова з різних куточків України та світу. Упродовж панельної дискусії обговорювались актуальні проблеми розширення сфери вжитку української мови, дотримання мовного законодавства і перетворення української на світову мову. Спеціальним гостем конференції був знаний журналіст, публіцист і громадський діяч Віталій Портников, який виступив із грунтовною аналітичною доповіддю. 

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua