Щороку 1 листопада в Україні урочисто відзначають річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Цього дня 1918 року у Львові відбулося збройне повстання, відоме в історії як Листопадовий чин або Листопадовий зрив. Його результатом стало проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Тоді на львівській Ратуші уперше замайорів державний синьо-жовтий прапор. 

Західноукраїнська Народна Республіка – українська держава, що фактично існувала протягом 1918-1919 років на території Західної України. Проте  Листопадовий зрив має символічне значення для нас, українців, і сьогодні. Ми пам’ятаємо героїв Листопадового чину – наших вояків та видатних краян, які стали прикладом незламності, звитяги і волелюбності у боротьбі за Україну. 

Для вшанування пам’яті про цю важливу подію 2 листопада 2022 року доцент кафедри українознавства Віра Мельник разом зі студентами 17-18 груп першого курсу медичного факультету №1 провела захід, присвячений річниці Листопадового чину та утворення Західноукраїнської народної республіки.

Доповідачка розповіла присутнім про події, що відбулися у Львові 104 роки тому. Студенти дізналися, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року Українською Національною Радою силами Українських січових стрільців відбулося повстання з метою встановлення влади Української Держави (названої згодом «Західноукраїнська Народна Республіка») на землях, на які вона претендувала, унаслідок чого утворилася держава площею 70 тис. км². Було сформовано уряд – Державний секретаріат, а 13 листопада – утворена Західноукраїнська народна республіка.

Студенти разом з викладачкою розглянули перебіг Листопадового повстання, значення та вплив таких постатей, як Дмитро Вітовський, Кость Левицький, Євген Петрушевич, Ілля Цьокан, Григорій Трух. 

Неабияке зацікавлення у майбутніх лікарів викликала інформація про участь медиків у цих державотворчих подіях, а саме Івана Куровця, Ярослава Окуневського.

З мультимедійною презентацією на тему Листопадового чину виступила студентка 1 курсу 17 групи Ольга Дунаковська, інші студенти активно долучилися до обговорення та дискусії. 

На завершення заняття усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам´ять про тих героїв України, які упродовж століть борються за нашу Незалежність. 

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua