Адреса

79010, м. Львів, вул. Пекарська, 69в(2,6 поверх)

Телефон: +38 (032) 276-93-72, 275-49-77

факс +38(032)276-93-72

Email:

На карті:

 

 

 

Завідувач кафедри

Доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, Заслужений
професор Львівського національного медичного університету імені Данила
Галицького

 

 

Формування та становлення стоматологічної
терапевтичної школи у Львові

Медицина пройшла тривалий час становлення фахового надання медичної допомоги. Сімейні засоби лікування й зцілення передавалися нащадкам, арсенал їх постійно зростав, допоки не з’явилися перші школи організованого професійного навчання. Вони систематизували набуті знання, формували напрямки наукових і освітніх програм. На реформування навчального процесу значною мірою впливали історичні події та видатні постаті, загальний розвиток науки та ставлення держави до медичної галузі. Це було підґрунтям до встановлення історичних етапів у формуванні вищої медичної освіти.
Становлення стоматологічної школи у Львові пройшло низку історичних етапів: від Collegium medicum (1773-1785 р.р.) до формування університетської медичної освіти. Підготовка студентів залежала від загального розвитку освіти, наукової думки, державного підходу до потреб у спеціалістах і проводилась при різних навчальних закладах: як предмет зуболікування та дентистики при медичному факультеті Львівського університету імені Франца Йосифа (1828-1872 р.р.), курс одонтостоматології при медичному факультеті Львівського університету (1894-1913 р.р.), кафедра стоматології при медичному факультеті Львівського державного медичного інституту (1913 р.), на стоматологічному факультеті Львівського державного медичного інституту (1958 р.), а на сьогодні ‒ у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького.
COLLEGIUM MEDICUM

У середньовічному Львові 1256-1356 роках поряд із поширеним народним зуболікуванням знахарями і волхвами медична допомога при хворобах зубів і порожнини рота надавалась монахами-цілителями, придворними медиками, хірургами, аптекарями і цеховими фахівцями. Уже в ці часи вирізняються фахівці-умільці з видалення зубів ‒ зубоволоки. Зі становленням Львова як міста виникають і перші медичні заклади у вигляді притулків для хворих при монастирях. З 1772 року Галичина входить до складу Австрійської імперії і просвітницька монархія започатковує відродження медичної освіти та науки у Королівстві Галичина і Лодомерія. Перша школа „Медична колегія” для хірургів-практиків була відкрита у Львові у 1773 році. Загальній хірургії навчались за книжкою Людвіга Перини „Наука цирульництва”, в якій описано ліки проти зубного болю, методи консервативного лікування каріозних дефектів „почорнілих зубів”, інструментарій та методики для видалення „болючих” зубів, шинування зламів щелеп. Автор описав також деякі хвороби порожнини рота, зокрема „афти” та „рак” язика, давав поради з гігієни рота, протезування штучними зубами, вирізьбленими зі слонової кістки.
Стоматологічна освіта у Львові бере свої витоки з кінця XVIII ст., коли у „Медичній колегії” розпочалося її викладання слухачам дисципліни „Анатомія та фізіологія зубів і порожнини рота”, а першими посібниками у цей період були: підручник австрійського дентиста Якоба Пленка „Наука про хвороби зубів і ясен”, а також „Наука хірургії” Якова Шимкевича з Вільно. Колегіум був першим на західноукраїнських землях медичним закладом і одним з найстаріших медичних навчальних закладів Європи.
Одним із засновників академічної стоматологічної науки був професор медицини Андрей Крупинський, який у 1773 році скерований із Відня до Львова для налагодження медичної служби та освіти, реформування медичного обслуговування населення в Галичині за австрійським зразком. 12-річна робота медичного колегіуму завершилася приєднанням до відродженого медичного факультету. 16 листопада 1784 року студентам медицини була прочитана перша інагураційна лекція. Саме з цього дня йде відлік історії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
На той час підготовчою базою факультету служили хірургічна та акушерська школи, навчальною ‒ бібліотека, анатомічний музей, ботанічний сад з плантацією лікарських рослин. Клінічною ‒ загальна лікарня (1783 р.) на вул. Чернігівська 7; гарнізонний шпиталь (1784 р.) на вул. Личаківській; монастир Святого Лазаря на вул. Коперніка (з 1634 р.) та інші. За 1773-1784 роки навчальний заклад підготував понад 60 лікарів широкого і колегіум здобув добру славу далеко за межами Галичини.

Давній Єзуїтський колегіум, що розташовувався на колишній площі Трибунальській (нині середня школа № 62 на площі Яворського), у якому у 1773 році розпочав роботу Сollegium medicum. Фото ХХ сторіччя

 

КРУПИНСЬКИЙ АНДРЕЙ
(Krupiński Andreas)

Професор анатомії.
Перший протомедик Галичини.
Керівник Львівського медичного колегіуму
(1773-1783)

Народився 11.11.1744 року у м. Бєляни, Польща. Закінчив медичний факультет Віденського університету у 1772 році. За час перебування у Львові А. Крупинський зібрав унікальну бібліотеку праць видатних науковців із медицини, природничих наук, що склала основу бібліотеки медичного факультету. У 1772 році А. Крупинський захистив дисертацію „Про гарячку” і став доктором медицини. Написав чимало цінних трактатів і досліджень, які охоплюють широке коло питань медицини: анатомію, фізіологію, патологію, акушерство, терапію, досліджував властивості мінеральних вод курорту Шкло. У Львові впродовж 1774-1779 років видано польською мовою 5-томний підручник, що містив відомості з анатомії людського тіла, описи різних хвороб, способи їх лікування, багато рецептів. Наприклад, у томі „Остеологія” описує будову зубо-щелепної системи, її розвиток у плода, механізми та послідовність прорізування молочних та постійних зубів. Наводить детальний опис будови зуба, механізми виникнення болю, нерви та судини нижньої та верхньої щелеп. Окрім цього, видав посібник „Анатомічні таблиці”.
Помер А. Крупинський 27.04.1783 року у 38 років і похований у м. Львові.
З кінця ХVIII століття у Львові замість цехів цирульників та корпорацій почали діяти фахові товариства, зокрема товариство хірургів-практиків. Власне його члени вважались провідними фахівцями хірургії зубів і порожнини рота, з числа яких виходили і дентистики.

ОСНОВНІ ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ
ЛЬВІВСЬКОЇ СТОМАТОЛОГІЧНОЇ ШКОЛИ ЯК УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ

I. Предмет зуболікування та дентистики при медичному факультеті Львівського університету імені Франца Йосифа (1828-1872 р.р.)

Стоматологічна освіта, зокрема університетська, у Львові почала розвиватися однією з перших у Європі. Вже в 1828 році у навчальних планах студентів-медиків Львівського університету вперше з’явилася дисципліна „Мистецтво зуболікування (одонтологія)”, яка була внесена як обов’язкова в медичній освіті у Львові. Це сталося за десять років до відкриття у США одонтологічного коледжу в Балтіморі. Відомо, що у 1828-1888 роках на медичних курсах Львівського університету, залежно від наявності професора, існувала кафедра, за тодішньою назвою інститут зуболікування (дентистики), де і проводилося навчання, велася практична та наукова робота. Поступово проходило формування клінічної бази амбулаторії для стоматологів при кафедрі шпитальної хірургії медичного факультету.
Предмет зуболікування ввели при Львівському університеті у 1828 році і його почав викладати доктор хірургії та одонтології Карл Прокоп Каліґа (Carl Procop Caliga), який став першим професором дентіатрії в університеті та засновником Львівської стоматологічної школи. У Львівському університеті Каліґа викладав з 1828 року до 1841 року. Найбільш відомою його науковою працею є його книга „Про хвороби зубів і засоби їх лікування”, яка була видана у німецькою, польською італійською мовами, в яких вперше описано пренатальний онтогенез молочних зубів. Підручники ілюстровані численними авторськими рисунками щелеп, зубів, представлені етапи виготовлення штифтових зубів, конструкції протезів. Це перший вітчизняний фаховий посібник. Професор запроваджував у підготовку лікарів-стоматологів знання ембріогенезу та гістогенезу тканин зуба.
Відповідно до інформації, віднайденої в архівах, К.П. Каліґа викладав одонтологію за підручниками сучасних тоді європейських одонтологів. Основні питання, що розглядалися і вивчалися, були присвячені хворобам зубів та їх лікуванню, ушкодженням пародонту та загоєнню за допомогою визначених рецептурних форм, реплантації та видаленню зубів, а також виготовленню протезів. Основним напрямком у навчальному процесі були консервативні методи: прогнозування, виявлення, знеболення і загоєння тканин пародонту та слизової оболонки порожнини рота за допомогою різних лікарських препаратів.

Книга професора К.П. Каліґи „Про хвороби зубів і засоби їх лікування”, видана у м. Відень у 1838 році (збережені в бібліотеках у м. Львові та Берліні), а також її перевидання з доповненнями у 1840 році у Львові та в 1841 році ‒ у Мілані.

Карл Прокоп Каліґа народився у 1785 році. Закінчив медичний факультет Віденського університету в 1813 році. У 1825 році успішно захистив докторську дисертацію. Працював професором і керівником кафедри дентистики медико-хірургічного інституту Львівського університету у 1830-1841 роках. Професор закладав фундамент Львівської стоматологічної школи. Мав широку практику і славу найкращого лікаря-дентиста Львова та Галичини. Помер К.П. Каліґа 28 січня 1841 року, похований на Личаківському кладовищі у Львові.
Після відходу професора К.П. Каліґи заняття з одонтології у 1841-1872 роках продовжував хірург, з 1843 року магістр зуболікування Вінцент Штраський (Winzenz Strasky), який у 1853 році отримав звання професора Львівського університету, а в 1857 році ‒ професора зуболікування. Перекладав, доопрацьовував і перевидавав у Львові підручник проф. К. Каліґи. До 1872 року одночасно виконував функції директора медичної освіти в університеті. Був членом різних лікарських товариств, проводив активну професійну та громадську діяльність.

 

Будинок Львівського університету, де у 1851-1872 роках був медико-хірургічний інститут, у якому в 1841-1872 роках працював професор дентистики В. Штраський (тепер вул. М. Грушевського). Фото кінця XIX ст.

II. Курс одонтостоматології при медичному факультеті Львівського університету (1894-1913 р.р.)

У кінці ХІХ сторіччя у Львові осучаснюються вимоги до одонтології і започатковується курс стоматології. Починаючи з кінця XIX століття у Галичині, зокрема Львові, зростає число дантистів. З відкриттям курсів при медичному факультеті Львівського університету працював спочатку асистентом, з 1902 року доцентом, а згодом ‒ професором стоматології Андрій Ґонька.
З ініціативи доцента А. Ґоньки у 1905 pоці розпочинає роботу новостворена зуболікарська амбулаторія Львівського університету з метою проведення навчального процесу, а також надання безкоштовної стоматологічної допомоги населенню. У 1907 році сформована університетська стоматологічна клініка, яка розширювалася, міцніла і в подальшому на її базі у 1913 році відкрито кафедру стоматології. За короткий час завдяки поєднанню передових знань і фахової техніки у Львові виникло сприятливе лікарське середовище і умови для зародження власної стоматологічної школи.

ҐОНЬКА АНДРІЙ
(Gońka Andrzej)

Професор дентистики.
Керівник стоматологічної амбулаторії
Львівського університету
(1905-1909 р.р.)

 

Народився Андрій Ґонька у 10.09.1857 році в с. Бережниця, Польща. Закінчив медичний факультет Ягеллонського університету у 1883 році. Пройшов спеціалізацію зі стоматології у Берлінському університеті у 1886-1987 роках. У 1900 році захистив докторську дисертацію, з 1902 року ‒ габілітований доцент і керівник курсу стоматології, а з 1909 року ‒ професор стоматології кафедри хірургії Львівського університету. Організатор і керівник зуболікарської амбулаторії та одонтологічного інституту Львівського університету у 1905-1909 роках. Учасник міжнародних з’їздів лікарів та установчого з’їзду FDI у Парижі (1900 р.). Фундатор бібліотеки фахової літератури курсу одонтостоматології при кафедрі хірургії. Помер 23.07.1909 року і похований у Польщі.

 

 

 

 

 

 

Будинок, у якому знаходилась одонтологічна амбулаторія медичного факультету університету, заснована А. Ґонькою. Вул. Оссолінських (тепер вул. Стефаника), 1907 рік
Напрямки наукових досліджень: знечулення зубо-щелепної ділянки, мінеральний обмін в кістках і зубах, значення слини привушних залоз, лікування пульпіту, хвороб пародонту та їх профілактика, розпрацювання нових пломбувальних матеріалів, хірургія кіст порожнини рота, організація зуболікарської допомоги населенню. У 1900 році захистив дисертаційну роботу на тему: „O wydzielaniu i składzie śliny z gruczołu przyusznego pod wpływem róźnych czynników”. Автор 17 наукових праць.
Від часу заснування університетської стоматологічної амбулаторії разом з професором А. Ґонькою працював доцент, а згодом професор Теодор Богосєвич ‒ відомий лікар-стоматолог, науковець і педагог, піонер інноваційних технологій у стоматології, який з 1909 року впродовж певного часу керував клінікою і читав курс стоматології. Рівень викладання та надання стоматологічної терапевтичної допомоги на той часі відповідали найновішим тогочасним європейським технологіям лікування карієсу та його ускладнень, патології пародонту і хвороб слизової оболонки. Інструментарій та технології, що застосовувалися в стоматологічній амбулаторії у Львові, були найсучаснішими, закуплені за кошт держави у відомих виробників медичного обладнання і давали можливість надавати якісну стоматологічну допомогу.

 

БОГОСЄВИЧ ТЕОДОР
(Bohosiewicz Teodor)

Професор.
Керівник курсу стоматології
(1909-1913 р.р.)

 

Т. Богосєвич народився 9.11.1867 року в с. Попєльники Станіславського повіту (тепер Івано-Франківська область). У 1895 році закінчив медичний факультет Ягеллонського університету. Після спеціалізації зі стоматології в Берліні та Відні переїжджає до Львова і працює у приватній зуболікарській амбулаторії впродовж 1898-1901 років. Асистент (1901 р.), доцент (1903 р.), професор (1912 р.) курсу одонтології при кафедрі хірургії Львівського університету. Проф. Т. Богосєвич у 1913-1939 роках у Львові керує власною приватною стоматологічною клінікою, облаштованою сучасними установками та зуботехнічною лабораторією з виготовленням ортопедичних конструкцій за новітніми технологіями. Свого часу вирівнював зубні ряди дугою Енгля. Т. Богосєвич першим запропонував і впроваджував у Галичині термін „стоматологія”. З 1913 року член Віденського стоматологічного товариства. У 1939 році переїхав до Польщі, де і помер 26.06.1948 року у Кракові.
Основні напрямки наукових досліджень: хірургічне лікування злоякісних новоутворів верхньої щелепи та використання обтураторів при її дефектах, шинування переломів щелеп, відновлення дефектів зубних рядів мостоподібними протезами, лікування некрозу пульпи та кореневих каналів. Значна кількість його наукових публікацій стосується проблем військової медицини.
Університетська стоматологічна клініка слугувала науковою і навчально-клінічною базою для студентів-медиків, була центром спеціалізації зі стоматології. У клініці проводили терапевтичне, хірургічне та ортопедичне лікування, а також при цьому відпрацьовували практичні навички стоматологічної спеціалізації слухачі медичного факультету, проводились клінічні науково-практичні дослідження. Було започатковано просвітницьку роботу стосовно важливості дотримання гігієни порожнини рота, збереження та терапевтичного лікування як молочних, так і постійних зубів.

III. Кафедра стоматології при медичному факультеті
Львівського державного медичного інституту

Львівська стоматологічна школа відігравала значну роль в історії європейської школи стоматології. Із 1913 року у Львівському університеті розпочинає свою роботу випускник Мюнхенського університету професор Антоній Цєшиньський, який очолював клініку та кафедру при медичному факультеті Львівського університету/Львівському державному медичному інституті до 1941 року. Клініка стоматології отримує назву „Інституту дентистики” і фактично набуває статусу сучасної кафедри. Школа Львівської університетської стоматології набула у той час найбільшого розквіту.
Професор А. Цєшиньський першим у світі видав атлас, а згодом і підручник з рентґеностоматології. У 1936 році він був удостоєний нагороди FDI – диплома та золотої медалі Міллера за розроблений напрямок антропостоматології та черепнощелепних особливостей людини. За його керівництва Інститутом стоматології були виокремлені напрямки стоматологічної допомоги і терапевтична стоматологія займала одне з чільних місць. Антоній Цєшиньський розпрацьовує програми викладання стоматології для вищих навчальних закладів. Він заслужено вважається визнаним основоположником сучасної польської стоматології та фундатором становлення та формування і української стоматологічної школи.
Професор А. Цєшиньський був активним учасником наукових з’їздів і конференцій, підтримував стоматологічні асоціації. Багато років поспіль А. Цєшинський виконував обов’язки заступника голови Світової федерації дентистів (FDI. Головний редактор низки стоматологічних журналів, які видавалися у Львові „Дентистика” (1923-29 р.р.), „Одонтологія” (1925-26 р.р.), „Стоматологія”.

ЦЄШИНЬСЬКИЙ АНТОНІЙ
(Сieszyński Antonі)

Професор.
Керівник кафедри, клініки та Інституту стоматології Львівського державного медичного інституту
(1913-1941 р.р.)

Народився 31.05.1882 року у Шльонському містечку Олесьніца, Польща (на той час Ольс Королівство Пруссія). Закінчив в 1911 році медичний факультети університету м. Мюнхена. Працював асистентом Інституту одонтології університету Мюнхена. У 1911 році захистив дисертаційну працю на тему: „Über extraorale Kieferaufnahmen mittels Röntgenstahlen”, а у 1913 році йому присвоєно звання професора. Перебував на посаді професора стоматології медичного факультету Львівського університету до кінця життя, займаючи різні посади: керівник кафедри стоматології (1913-1941 р.р.), інституту (1913-1927 р.р.) та клініки (1927-1939 р.р.) стоматології, декан медичного факультету (1926-1927 р.р.) Львівського університету/медичного інституту.
Напрямки наукових досліджень: рентгеностоматологія, знеболення та ортопедія зубо-щелепної системи, лікування хвороб пародонту, ергономіка та реформування підготовки стоматологічних кадрів у вищій школі. Автор близько 380 наукових праць, біля 10 монографій. Підготував 7 професорів.
У липні 1941 року Антоній Цєшинський разом з іншими львівськими професорами та їх родинами були розстріляні гестапо у Львові.

 

Колектив клініки та кафедри стоматології медичного факультету Львівського університету імені Яна Казимира (1938 р.). (стоять зліва направо: д-ри Й. Пєтшицький, Т. Овінський, С. Чорткавер; сидять зліва направо: д-ри Г. Горчинський, А. Бардаш-Друкерова, проф. А. Цєшиньський, д-р М. Янковський).
Львівський державний медичний інститут був єдиним вищим науковим та навчальним закладом в Україні, який повноцінно працював в роки Другої світової війни. Керівником кафедри та клініки стоматології призначено доцента, доктора Мечислава Янковського.

 

ЯНКОВСЬКИЙ МЕЧИСЛАВ
(Jankowski Mieczysław)

Доцент
Керівник курсу і клініки стоматології
Державних медико-природничих фахових курсів
у Львові
(1941-1945 р.р.)

Народився М. Янковський 1.08.1896 року у м. Зборів на Тернопільщині, помер 21.12.1978 році у м. Забже, Польща. Випускник медичного факультету Львівського університету імені Яна Казимира, учень і послідовник професора А. Цєшинського, під керівництвом якого захистив дисертацію. Із 1928 року працював асистентом, потім доцентом (1931-1941 р.р.), керівником (1942-1944 р.р.), доцентом (1944-1945 р.р.) кафедри і клініки стоматології Львівського університету/медичного інституту/медико-природничих фахових курсів у Львові. Звання професора присвоєно у 1948 році.
Напрямки наукових досліджень: удосконалення методів репозиції та фіксації уламків при зламах нижньої щелепи, складні випадки видалення зубів, питання ортопедичної стоматології, зокрема протезування після резекції верхньої щелепи. Автор понад 100 друкованих праць, серед них 3 монографії та підручник.

 

У стоматологічній клініці.
У центрі сидять доценти Мечислав Янковський та Гнат Пєтшицький. Справа від них ‒ ординатор Любомира Луцик та Олександр Коваль. Львів, 1945 рік
Олександр Васильович Коваль був одним із сподвижників відродження львівської стоматологічної школи в Галичині. За його активної участі у 1951 році було створено Обласне наукове товариство стоматологів і зубних лікарів, був першим головним лікарем стоматологічної клініки Львівського державного медичного інституту, першим після війни доктором медичних наук стоматології Галичини, був організатором і керівником регіональнального центру лікування та реабілітації аномалій зубощелепної системи Західних областей України.
Проф. О.В. Коваль неодноразово брав участь у наукових конференціях, симпозіумах, з’їздах стоматологів Української РСР (1962 р.). Нагороджений державними нагородами СРСР.

КОВАЛЬ
ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ

Доктор медичних наук,
професор
Керівник курсу стоматології
(1945-1958 р.р.),
декан стоматологічного факультету
(1958-1972 р.р.)

Народився О.В. Коваль 4.08.1913 року у с. Ситихів (тепер Кам’янко-Бузький р-н Львівської області), помер 21.01.1972 року. Після закінчення у 1937 році Варшавської стоматологічної академії працював стоматологом на Львівщині, а в 1939-1944 роках ‒ ординатор, головний лікар стоматологічної клініки Львівського державного медичного інституту, у 1945-1960 роки ‒ завідувач курсу стоматології кафедри шпитальної хірургії, завідувач кафедри хірургічної стоматології (1960-1972 р.р.), декан стоматологічного факультету Львівського державного медичного інституту (1964-1968 р.р.).
У 1967 році після захисту дисертації „Клинико-физиологическое и экспериментально-эмбриологическое изучение врожденных расщелин неба” отримав звання доктора медичних наук. У 1955 році йому присвоєно звання доцента, а в 1968 році ‒ професора. Підготував 10 кандидатів наук, автор близько 50 наукових праць.
Напрямки наукових досліджень: удосконалення методів лікування зламів щелеп; дослідження етіології та патогенезу, лікування та профілактики природжених незрощень верхньої губи і піднебіння в експерименті та клініці; лікування новоутворів порожнини рота; проблеми актиномікозу в практиці хірургічної стоматології.

 

 

 

 

 

 

 

Завідувач відділу стоматології Львівського державного медичного інституту О. Коваль і медична сестра А. Ванкова. 1940 р. (м. Львів, вул. Зелена, 5)

IV. Стоматологічний факультет
Львівського державного медичного інституту

У 1958 році у Львівському державному медичному інституті відкрито стоматологічний факультет і на перший курс зараховано 86 студентів. Слід зазначити, що вищу стоматологічну освіту в УРСР до того часу можна було отримати тільки у Києві та Харкові, що мало велике значення не лише для Львова, а й назагал для України. Завдяки наполегливим зусиллям декана О.В. Коваля було закладено потужний клінічний фундамент майбутнього факультету зі створенням його підрозділів ‒ профільних кафедр. Упродовж 1958-1960 років на базі кафедри шпитальної хірургії, колишніх курсу і клініки стоматології були організовані кафедри хірургічної, ортопедичної і терапевтичної стоматології. Від 4 серпня 1961 року кафедру ортопедичної стоматології очолив д.м.н., доцент Я.М. Збарж, а 1 жовтня 1961 року розпочала роботу кафедра терапевтичної стоматології під керівництвом Л.А. Луцик. Процес організації стоматологічного факультету ЛДМІ тривав понад п’ять років, внаслідок чого був створений сучасний на той час осередок вищої стоматологічної освіти та науки європейського зразка.
У подальшому за сприянням та безпосередньої участі проф. Г.С. Чучмая у 1976 році від кафедри терапевтичної стоматології виокремилися кафедра стоматології дитячого віку, а згодом у 1984 році утворилася кафедра терапевтичної стоматології ФПДО.
У 1963 році 104 випускники першого випуску стоматологічного факультету Львівського державного медичного інституту отримали дипломи державного зразка з присвоєнням кваліфікації лікаря-стоматолога.

 

Зустріч першого випуску лікарів-стоматологів Львівського державного медичного інституту. 1983 рік. У першому ряді професори: Г.С. Чучмай, Л.А. Луцик, Я.М. Збарж, доценти: Є.В. Гоцко, В.Ф. Макєєв, В.М. Соболєва, М.Ф. Рождєственська, М.І. Мігущенко, Б.М. Мартінек, І.М. Горинь, В.В. Пінчук

Згодом в Україні було затверджено перспективний план відкриття мережі самостійних стоматологічних поліклінік, стаціонарів і зубопротезних лабораторій, організовано госпрозрахункові стоматологічні поліклініки і структурні підрозділи, поступово проходила заміна зубних лікарів лікарями-стоматологами. У кінці 80-х років дозволено і інші форми власності стоматологічних структур, як то: кооперативні, приватні, страхові та інші стоматологічні кабінети, клініки, центри і малі підприємства з обмеженою відповідальністю.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ТЕРАПЕВТИЧНОЇ СТОМАТОЛОГІЇ

З вересня 1960 року курс терапевтичної стоматології, а з 1961 року новостворену кафедру терапевтичної стоматології ЛДМІ до травня 1970 року очолювала Любомира Антонівна Луцик. У стислі терміни Л.А. Луцик організовує клінічну базу, навчально-методично забезпечує педагогічний процес й перспективу відновлення Львівської стоматологічної школи. Завдяки їй в подальшому створені також кафедри стоматології дитячого віку та терапевтичної стоматології післядипломної освіти. За час роботи на кафедрі терапевтичної стоматології успішно проводиться наукова та навчальна робота: карієсологія, ендодонтія, пародонтологія, хвороби слизової оболонки рота.. Підбираються та готуються відповідальні кадри, професійні послідовники, серед яких: професори Г.С. Чучмай, Н.І. Смоляр, С.Й. Кухта, асистенти Б.П. Павлик, М.Й. Шнайдерман, О.П. Чечель, А.П. Ликова та інші.
Л.А. Луцик виховала кілька поколінь лікарів, під її керівництвом були виконані та захищені докторські та кандидатські дисертації. Її вихованці стали відомими лікарями, науковцями, керівниками закладів охорони здоров’я. Як перша жінка-професор стоматології в Галичині, Л.А. Луцик була непересічним організатором та педагогом, виявила себе не тільки талановитим науковцем, а й прекрасним клініцистом, одним із сподвижників української стоматологічної школи. Із думкою про майбутнє стоматології Любомира Луцик організовує студентський науковий гурток.

 

ЛУЦИК
ЛЮБОМИРА АНТОНІВНА

Доктор медичних наук
професор
Перший завідувач кафедри терапевтичної стоматології
(1961-1970 р.р.)

Народилася 29 жовтня 1918 року в с. Глібока на Буковині (нині Чернівецька обл.). Здобувала вищу медичну освіту за умов різних окупаційних режимів. У 1938-1944 роках навчалася на лікувальних факультетах Познаньського медичного університету, Львівського університету/медичного інституту і медичному факультеті Державних медико-природничих фахових курсах у Львові. У 1951-1960 роках ‒ ординатор стоматологічного відділення Львівського обласної клінічної лікарні. З вересня 1960 року зарахована асистентом курсу стоматології при кафедрі хірургічної стоматології, у 1961-1970 роках ‒ організатор і завідувач кафедри терапевтичної стоматології. У 1962 році обрана на посаду доцента кафедри, а у 1978 році отримує звання професора. У 1976 році Л.А. Луцик організовує кафедру стоматології дитячого віку, а в 1982-1985 роках ‒ працює професором кафедри терапевтичної стоматології ФПДО.
У 1972 році Л.А. Луцик захистила дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук „Мікроелементи (залізо, мідь, цинк і кобальт) у клініці та експерименті карієсу зубів”. За час перебування на кафедрі (1961-1976 роки) Л.А. Луцик опубліковано біля 90 праць, серед яких 40 статей у журналах і збірниках статей, 18 тез доповідей, нею запропоновано 5 раціоналізаторських пропозицій та видано 15 методичних рекомендацій.
Основним науковим напрямком кафедри стали проблеми регіональної охорони здоров’я, насамперед профілактики карієсу зубів та основних стоматологічних захворювань найчисельніших диспансерних груп населення (робітники, вагітні, хворі на кардіоревмопатії). Для інтенсифікації наукових досліджень і підвищення їх ефективності при кафедрі терапевтичної стоматології була створена і активно функціонувала у 1966-1972 роках біохімічна лабораторія.

 

 

Консультація хворого зав. кафедри доц. Л.А. Луцик. Зліва направо: асистенти М.Й. Шнайдерман, С.Й. Кухта, А.П. Ликова, Б.П. Павлик. 1967 рік

Методичне засідання кафедри терапевтичної стоматології в класі пропедевтики у стоматологічній поліклініці Львівського державного медичного інституту.
Зліва направо викладачі: доц. Г.С. Чумай, ас. О.П. Чечель, М.П. Шнайдерман, аспірант Н.І. Смоляр, ас. С.Й. Кухта, І.С. Ковалюк, Б.П. Павлик. 1968 рік

У літописі української стоматології гідне місце належить видатному львівському науковцю, педагогу, д.м.н, професору Георгію Семеновичу Чучмаю, який від 1970 року і в подальшому впродовж 24 років очолював кафедру терапевтичної стоматології. Займаючи різні посади, відзначився як енергійний, послідовний та активний організатор. Завдяки зусиллям Г.С. Чучмая у 1971 році створюється клінічна база на 30 робочих місць, він організовує на студентську клініку при кафедрі терапевтичної стоматології, яка згодом перетворилася у штатну ‒ студентську стоматологічну поліклініку медичного університету, яка стала другою в Україні після Києва.
Будучи деканом стоматологічного факультету Г.С. Чучмай допомагає в організації роботи студентських загонів, велику увагу надає розвитку художньої самодіяльності, активно підтримує розвиток спорту. Славний сьогодні народний танцювальний ансамбль „Горицвіт” зародився колись на стоматологічному факультеті і згодом у 1977 році став надбанням інституту.
Велику увагу приділяє пошуку і вихованню науково-педагогічних кадрів у клінічній ординатурі та аспірантурі, залучає до наукової роботи лікарів-практиків. Під його керівництвом працюють викладачі кафедри І.С. Гисик, В.Г. Сай, О.П. Свистун, Заболотний Т.Д., М.С. Кордис, С.С. Різник, Л.О. Цвих, С.М. Бібік, В.М. Зубачик, Ю.В. Сулим, Рікота Ю.М., В.С. Гриновець, В.В. Синиця, О.О. Пасько. Головним напрямком наукових досліджень кафедри стає розпрацювання й апробація методів лікування запальних хвороб пародонту, широко впроваджуються лікарські засоби пролонгованої дії. Значно зростає кількість публікацій та захист дисертаційних робіт, активізується раціоналізаторська та винахідницька робота, випуск навчально-методичної літератури. За час керівництва Г.С. Чучмая на кафедрі виконано 3 докторські та 18 кандидатських дисертацій. З ініціативи професора Г.С. Чучмая підвищується діяльність наукового студентського гуртка, виходять з друку перші на кафедрі ґрунтовні наукові праці, закладаються основи подальшого видання навчальних посібників з терапевтичної стоматології.
З ініціативи професора Г.С. Чучмая було розпочато підготовку щорічного інформаційного видання наукового товариства „Стоматологічні новини”, у якому публікуються власні наукові доробки. Професор Г.С. Чучмай у 1972 році організовує перше в Україні Львівське обласне наукове медичне товариство стоматологів і обіймає посаду його голови, поєднуючи її з обов’язками члена Президії правління товариства стоматологів України. Г.С. Чучмай є постійним доповідачем і делегатом IV-VII з’їздів українських стоматологів. З його ініціативи у 1989 році у Львові проведено VII з’їзд стоматологів УРСР, на якому прийнято герб кафедри терапевтичної стоматології, а також відбулася низка наукових стоматологічних конференцій обласного та регіонального масштабів.
Проф. Г.С. Чучмай як громадянин і патріот шукав і знаходив однодумців з дослідження історії стоматології у Львові, плідно працював над відновленням історичної пам’яті і родоводу її фундаторів.

 

ЧУЧМАЙ
ГЕОРГІЙ СЕМЕНОВИЧ

Доктор медичних наук
професор
Завідувач кафедри
терапевтичної стоматології
(1970-1994 р.р.)

Г.С. Чучмай народився 5 травня 1935 року в с. Комарівка на Тернопільщині. Закінчив із відзнакою стоматологічний факультет Київського державного медичного інституту імені академіка Богомольця. У 1959 році Г.С. Чучмай вступив до аспірантури Київського державного медичного інституту, по закінченні якої в 1963 році отримує призначенння на посаду асистента кафедри терапевтичної стоматології Львівського державного медичного інституту. Із 1966 року працює доцентом, а з 1970 року ‒ завідувачем кафедри терапевтичної стоматології, у 1972 році присвоєно вчене звання професора кафедри. З 1965 року Г.С. Чучмай працює заступником, а впродовж 1968-1974 та 1978-1979 років ‒ деканом стоматологічного факультету, входить до складу ректорату. Помер Г.С. Чучмай 16 червня 1994 року у м. Львові.
У 1969 році захистив дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук „Стоматологічна диспансеризація вагітних і її значення для попередження захворювань пародонту у матерів і карієсу зубів у дітей” і у 34-річному віці стає наймолодшим доктором медичних наук в інституті та країні. Проф. Г.С. Чучмай опублікував біля 260 праць, серед яких 3 монографії і навчальний посібник, біля 130 статей у журналах і збірниках статей, ним видано 10 інформаційних листів, отримано 5 авторських свідоцтв на винахід, запропоновано біля 10 раціоналізаторських пропозицій, опубліковано велику кількість популярних видань. Значні наукові успіхи відзначені бронзовою медаллю ВДНГ, пам’ятною медаллю німецьких колег за співпрацю у галузі медицини, нагрудним значком Вищої школи, іншими медалями та відзнаками.

Колектив кафедри терапевтичної стоматології (початок 1970-х років).
Зліва направо: 1-ий ряд: доц. Л.А. Луцик, проф. Г.С. Чучмай, ас. А.П. Ликова; 2-ий ряд: лаб. І.С. Грицьків, лаб. І.В. Яринич, ас. І.С. Ковалюк, ст. лаб. О.М. Кіц; 3-ій ряд: ас. М.Й. Шнайдерман, ас. Б.П. Павлик, ас. С.Й. Кухта.

Навчально-методичне засідання кафедри терапевтичної стоматології (1983 р.).
Зліва направо: кл. орд. І.Ю. Ширіханова, ас. Л.В. Дерейко, ас. Л.О. Цвих, кл. орд. В.М. Зубачик, ас. С.М. Бібік, ас. Б.С. Гриник, доц. С.Й. Кухта, ас. Т.Д. Заболотний, ас. О.П. Свистун, проф. Г.С. Чучмай, ас. С.С. Різник, ас. Б.П. Павлик, ас. А.П. Ликова

 

 

 

 

Засідання правління Львівського обласного наукового товариства

Для підвищення ефективності надання лікарської допомоги і виконання наукових досліджень при кафедрі терапевтичної стоматології вперше в Україні відкривається лабораторія лазеротерапії і за результатами досліджень її співробітників та з ініціативи проф. Г.С. Чучмая у 1975 році на базі стоматологічного факультету проводиться республіканська конференція з питань фізіотерапевтичних методів лікування в стоматології, а також всесоюзна наукова конференція „Лазери в стоматології”. З 1984 року почав функціонувати кабінет надання хірургічної допомоги пародонтологічним хворим, а в подальшому відкрита лабораторія мікропротезування.

Герб кафедри і пам’ятні сувеніри, які виготовлені до VII з’їзду стоматологів Української РСР. Львів, 1989 рік

 

Теоретичний корпус медичного університету, в якому впродовж 1971-2006 років була розташована кафедра терапевтичної стоматології. Вул. Шимзерів, 1. Фото початку 70-х років

З 1994 року кафедру терапевтичної стоматології очолив професор Степан Йосифович Кухта. Займаючи різні адміністративні посади на той час у Львівському державному медичному інституті він доклав значних зусиль до виховання молодого покоління лікарів-стоматологів. Кафедра поповнилася молодими спеціалістами-асистентами, зокрема В.В. Довганик, Г.Р. Демчиною, О.А. Петришин та іншими. За участі викладачів кафедри розпрацьовано національний план навчання лікарів-стоматологів, видано значну кількість методичних та навчальних посібників, монографій, колектив бере участь у роботі редакційних рад фахових журналів. За відсутності українських підручників підготовлено державною мовою і видано тексти лекцій, термінологічні словники.

 

КУХТА
СТЕПАН ЙОСИФОВИЧ

Кандидат медичних наук,
професор
Завідувач кафедри
терапевтичної стоматології
(1994-1999 р.р.)

Народився С.Й. Кухта 4 березня 1939 року у м. Радехів Львівської області. У 1965 році закінчив стоматологічний факультет Львівського державного медичного інституту. З 1967 року – викладач кафедри терапевтичної стоматології Львівського державного медичного інституту. У 1975 році С.Й. Кухта отримав звання доцента, а від 1996 року – професор кафедри терапевтичної стоматології ЛДМУ. Упродовж 1974-1979 років виконує обов’язки заступника декана стоматологічного факультету, а згодом у 1992-96 роках ‒ проректор із лікувальної роботи. Професор С.Й. Кухта член Асоціації стоматологів України, Українського лікарського товариства, голова осередку Всеукраїнського об’єднання ветеранів Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Помер 14.09.2021 року у м. Львові.
У 1971 році захистив кандидатську дисертацію на тему: „Ефективність фтористої профілактики карієсу зубів у різні періоди розвитку дитини (у дітей дошкільного віку)”. Напрями наукових досліджень професора С.Й. Кухти: особливості профілактики та лікування карієсу, прогнозування індивідуальних термінів прорізування зубів; вивчення особливостей стоматогліфіки в людини; застосування препаратів калгану в стоматології. Дослідник історії медицини, автор численних публікацій, присвячених світочам медицини та історичним аспектам стоматології.
Професор Степан Йосифович Кухта підготував 6 кандидатів наук. Опубліковав понад 250 праць: 7 монографій, 7 навчальних посібників, 53 статті у журналах і збірниках статей, ним видано 3 інформаційні листи та 9 авторських свідоцтв на винахід та патентів, запропоновано 39 раціоналізаторських пропозицій. Видав значну кількість текстів лекцій, тлумачних словників, опублікував 18 статей у різних газетах.

Засідання кафедри терапевтичної стоматології. 1997 рік.
Зліва направо: магістрант О.П. Бабич, ас. Ю.В. Сулим, доц. І.С. Гисик, доц. С.С. Різник, ас. О.П. Свистун, ас. В.В. Синиця, доц. В.Г. Сай, доц. Л.О. Цвих, доц. В.М. Зубачик, зав. відділенням М.В. Білінська, ас. О.П. Журавльов, доц. Б.С. Гриник

 

Проф. С.Й. Кухта серед викладачів кафедри: ас. М.В. Голейко, доц. В.В. Синиця, доц. О.О. Пасько, ас. О.А. Ріпецька, ас. І.С. Денега. 2007 рік.

Від 2000 року кафедру терапевтичної стоматології Львівського національного університету імені Данила Галицького очолює професор Володимир Михайлович Зубачик. На кафедрі відбувається підготовка спеціалістів-стоматологів ІІ–ІV рівнів акредитації. Навчання проводиться українською та англійською мовами з дисциплін „Ергономіка в стоматології” (для студентів I курсу), „Пропедевтика терапевтичної стоматології” (для студентів II курсу), „Захворювання твердих тканин зуба, пульпи зуба та періодонта” (для студентів III року навчання), „Хвороби пародонту” (для студентів IV курсу), „Патологія слизової оболонки порожнини рота” (для студентів V року навчання). Колектив кафедри здійснює методичний супровід вивчення цих предметів, розробляє методики та засоби стандартизованого оцінювання поточної навчальної діяльності молоді.

ЗУБАЧИК
ВОЛОДИМИР МИХАЙЛОВИЧ

Доктор медичних наук, професор
Заслужений лікар України
Заслужений професор
Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького
Завідувач кафедри
терапевтичної стоматології (з 2000 року)

В.М. Зубачик народився 14 березня 1954 року у с. Станіславчик Бродівського району Львівської області. У 1978 році закінчив стоматологічний факультет Львівського державного медичного інституту. У 1982 році вступив до клінічної ординатури, після закінчення якої у 1984 році призначений на посаду асистента кафедри терапевтичної стоматології Львівського ордена Дружби народів державного медичного інституту. Із 1994 року працює доцентом, а з 2000 року ‒ завідувачем кафедри терапевтичної стоматології Львівського державного медичного університету імені Данила Галицького. У 2006 році присвоєно вчене звання професора кафедри. За цей період В.М. Зубачик відповідав за різні види діяльності на факультеті. Член факультетської та університетської Вчених рад, член спеціалізованої ради Львівського медичного університету по захисту кандидатських та докторських дисертацій за спеціальністю 14.01.22 „Стоматологія”. Голова Асоціації із застосування лазерів у стоматології (2008 р.), дійсний член Асоціації стоматологів України, почесний член Асоціації лікарів-пародонтологів України, дійсний член International Association for Dental Research (1997 р.) and Division: Continental European (2000 р.), дійсний член-академік Української Міжнародної Академії профілактичної медицини НТШ у ЛНМУ імені Данила Галицького (2009 р.). Значні досягнення відзначені подяками університету та обласної державної адміністрації. Як стоматолог-універсал, володіє широким діапазоном різних методів лікування. За втілення нових методів діагностики та лікування, високий професіоналізм у 1998 році йому присвоєно почесне звання „Заслужений лікар України”, а у 2021 році ‒ „Заслужений професор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького”. Для організації, підвищення якості наукового та навчального процесу проф. В.М. Зубачика запрошували на різні посади у вищі медичні заклади як України, так і для проведення спільних з колегами досліджень у науково-дослідні лабораторії Англії та Іспанії.

Вручення відзнаки Президента „Заслужений лікар України”. 1998 рік
Присвоєння почесного звання „Заслужений професор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького”. 2021 рік

В.М. Зубачик у 2005 році захистив дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук „Мембранні механізми патогенезу та терапії запальних процесів пародонту”. Проф. Зубачиком В.М. опубліковано біля 400 наукових праць: 12 монографій, 23 навчальні та методичні посібники, з них 1 англійською мовою; видано 80 методичних рекомендацій та вказівок, половина з них англійською мовою; 160 статей, з них 120 у фахових вітчизняних та 19 в іноземних наукових виданнях, у 14 журналах, які включені до міжнародних наукометричних баз даних Web of Science та Scopus. Отримано понад 25 патентів, видано 8 інформаційних листів, зроблено значну кількість раціоналізаторських пропозицій та галузевих нововведень.
На початку діяльності на посаді завідувача В.М. Зубачик суттєво розширює корисні площі кафедри, а з переходом у 2006 році у новозбудований стоматологічний корпус університету організовує її роботу, підвищує функціональну діяльність співробітників, оптимізує надання медичної допомоги та підготовку висококваліфікованих кадрів. Ґрунтуючись на вітчизняних загальноприйнятих підходах у навчанні втілює проґресивні елементи європейського розвитку вищої освіти. Для підвищення якості фахової підготовки студенти з максимальною наближеністю до клінічних умов засвоюють практичні навички у сучасних фантомних класах. На кафедрі створено внутрішню комп’ютерну мережу, для усіх курсів проводиться візуалізація методик виконання лікарських маніпуляцій та відео сучасних технологічних процесів надання кваліфікованої стоматологічної допомоги.

 

Проф. В.М. Зубачик та ас. Я.І. Гавришкевич за обговоренням візуалізованої
методики виконання лікарських маніпуляцій для навчального процесу

Формування практичних навичок фахової компетентності майбутніх лікарів певною мірою реалізується у „симбіозі” з цифровими та ІТ-технологіями. З цією метою створено симуляційний кабінет для віртуального лікування карієсу та проведення ендодонтичних маніпуляцій. Впровадження геймофікації сприяє закріпленню інформації та формуванню практичних навичок. Для самостійної підготовки студенти мають мобільний доступ до навчальних ресурсів кафедри чи університету, використовують різні інтернет-ресурси, а опрацювання величезного масиву медичної та наукової інформації англійською мовою сприяє розширенню професійного світогляду.

 

 

 

 

Оволодіння практичними навичками за допомогою інтерактивних віртуальних систем у навчальному імітаційному центрі

Обмін педагогічним досвідом проводиться на щорічних засіданнях завідувачів кафедр терапевтичного профілю.

 

Доповідь проф. В.М. Зубачика на засіданні опорної кафедри. Полтава, 2008 рік

Науковим напрямком кафедри впродовж тривалого часу була пародонтологія, проте зі збільшенням наукових працівників до 30 осіб діапазон досліджень розширився із охопленням проблем періодонтології та пульпи, в меншій мірі це стосується твердих тканин зуба. Проф. В.М. Зубачик прибічник експериментальної стоматології і його послідовники для обґрунтування наукових гіпотез і напрацювання лікувальних методик використовували здебільшого метод моделювання патологічного процесу у тварин (А.І. Фурдичко, І.П. Двуліт, М.В. Зубачик, М.В. Голейко, М.П. Ільчишин, І.В. Ган, М.О. Іськів, Г.З. Борис та інші). Створено власні експериментальні моделі чи проведена суттєва їх модифікація. Дослідження проводилися різні, вони були ґрунтовними і концептуально мали єдиний науковий напрямок. Одними із базових були морфологічні дослідження: трансмісійна електронна та скануюча мікроскопії, гістологія тканин, лектиногістохімія, окрім цього для обґрунтування застосування нових препаратів в терапевтичній стоматології широко використовувалися біохімічні, імунологічні дослідження, культура клітин і інші.
Комплексною темою науково-дослідної роботи кафедри терапевтичної стоматології на сьогодні є „Розпрацювання і застосування нових методів діагностики, профілактики та лікування захворювань ендодонта та пародонту”. Під час проведення дисертаційних досліджень співробітники кафедри вивчали вплив стану внутрішніх органів і систем організму на тканини пародонту, роль зовнішніх чинників, зокрема іонізуючого випромінювання, наркотичних речовин, куріння, вибілювальних засобів і способи зниження їх згубного впливу на тканини пародонту.
Науковці кафедри досліджують механізми виникнення та патогенезу запальних захворювань пародонту, зокрема ролі біологічних мембран, вплив дисфункції ендотелію судин мікроциркуляторного русла тканин пародонту та внутрішньосудинного згортання крові, розлад тромбін-плазмінової, антиоксидантно-прооксидантної та імунної систем, дисбактеріозу порожнини рота, значення автоімунних процесів, стовбурових клітин. На противагу загальновживаним антибактерійним препаратам запропоновано про-, пре-, синбіотики, бактеріофаги. Впроваджені високоефективні препарати з рослинної сировини та біологічно активні речовини ціленаправленої дії, тканинні модулятори. Активно розпрацьовуються власні нано- та біотехнології, нові підходи до лікування стоматологічних хвороб. Розпрацьовано й апробовано методи лікування запальних хвороб пародонту комбінованими препаратами на основі антиоксидантів, гемокоректорів, протизапальних і мембранотропних засобів, запропоновано сучасні способи терапії із застосуванням біофлавоноїдів цитрусових і фітолізоциму для лікування та реабілітації хворих на генералізований пародонтит, широко впроваджуються нові лікарські форми пролонгованої дії, зокрема стоматологічні плівки. Запропоновано індекси одонто-, гінгівогліфіки, гінгіворагії, математичну оцінку стану тканин пародонту.
Друге „дихання” отримали дослідження в галузі лазеротерапії як при хворобах пародонту, так і при ускладненнях карієсу. Проф. В.М. Зубачиком і його ученицею доц. А.Я. Бариляк запропоновано нанолазерну дезінфекцію системи каналу кореня зуба. Для популяризації лазерних технологій і залучення однодумців вперше в Україні проф. В.М.  Зубачик у 2008 році засновує асоціацію „Застосування лазерів в стоматології”, а в подальшому доц. А.Я. Бариляк створює Лазерну асоціацію стоматологів України. Йдуть інтенсивні наукові дослідження, якими цікавляться колеги з Австрії, Голландії, Польщі, публікують статті у провідних фахових іноземних наукових журналах, проходить обмін результатами на наукових конференціях, організовуються курси зі стажування. Окрім цього науковці кафедри оцінювали взаємозв’язок ендо- та пародонту і особливості лікування поєднаних патологій. Запроваджено нові методи терапії хронічних верхівкових періодонтитів із застосуванням різних препаратів, а також зубів із широкою верхівкою кореня зуба. Розглядається роль протеоміки в ендодонтії, особливості лікування хворих з різними анатомічними особливостями верхівки кореня зуба, розпрацьовуються композиції для пломбування на основі активованого біоскла.
Науково обґрунтовано неінвазійні методи корекції дисколорацій емалі вітальних зубів, естетичних відновлень фронтальних зубів композиційними матеріалами та мікропротезами, вивчено вплив іонізуючого випромінювання на тверді тканини зуба і слизову оболонку. Цікавий напрямок наукових досліджень ‒ п’єзоелектричні ефекти у твердих тканинах зубів та кістці, роль механотрансдукції у метаболізмі позаверхівкових тканин, пропонуються пломбувальні матеріали з новими чи покращеними властивостями як для карієсології, так і для ендодонтії. Запропоновані власні класифікації стоматологічних хвороб та станів. Проф. В.М. Зубачиком розпрацьовуються препарати ціленаправленої і селективної дії на платформі біотехнологічних інновацій, дисертації, виконані його учнями, різнопланові, мають глибоке наукове підґрунтя, їх публікації мають високий рівень цитування. Свої наукові доробки часто представляються на різних вітчизняних форумах, проходить обмін інформацією, у дискусіях визначається істина, налагоджуються тісні зв’язки між різними науковими школами та людьми.

 

Делегати III (X) з’їзду Асоціації стоматологів України. Полтава, 2008 рік.
Зліва направо: головний лікар клініки „Профідент-Плюс” Т.М. Городецький, декан стоматологічного факультету ДДМА проф. О.О. Гудар’ян, декан стоматологічного факультету ЛМІ доц. Т.О. Пиндус, проф. І.С. Мащенко, проф. В.М. Зубачик, доц. О.Р. Ріпецька, доц. В.В. Синиця

За час керівництва В.М. Зубачика співробітниками кафедри виконано 2 докторські, 26 кандидатських дисертацій, захищено 12 магістерських робіт. Заплановані до захисту у найближчі терміни 2 докторські та 4 кандидатські праці. За оцінкою наукової роботи кафедра на стоматологічному факультеті впродовж тривалого часу займає перші місця серед профільних кафедр. Окрім цього, проводиться експертна оцінка дисертаційних робіт, які проходять захист у нашому вузі і інших наукових закладах де проф. Зубачик В.М. є частим опонентом.
В.М. Зубачик налагоджує контакти з провідними стоматологічними фірмами, шукає підтримки міжнародних фондів та організацій для ознайомлення з найновішими напрямками наукових досліджень в Європі, переймає світовий досвід і сучасні технології, що в подальшому забезпечить їх впровадження у вітчизняну науку та медичну практику. Проф. В.М. Зубачик сприяє викладачам кафедри, які приймають активну участь як у вітчизняних, так і зарубіжних наукових стоматологічних форумах, вони є членами різних асоціацій в Україні та за її межами, деякі з них очолюють їх, підвищують свій професійних рівень у провідних клініках і навчальних закладах Європи. Створюються спільні міжнародні наукові проекти, проводяться фундаментальні дослідження з провідними науковими установами України. Нерідко співробітники отримують грантову підтримку, призові місця.

Учасники міжнародного конгресу Асоціації стоматологічних досліджень. Мадрид, Іспанія, 1997 рік. Зліва направо: проф. В.М. Зубачик, Президент Європейської асоціації стоматологічних досліджень, проф. Маріано Санз (Іспанія) зі своїми учнями, викладачі кафедри терапевтичної стоматології Варшавської медичної академії Яцек Ірацкі (Польща) та кафедри стоматології медичного університету Буенос-Айреса Роксолана Дулиш (Аргентина), Президент Асоціації стоматологів Польщі проф. Марія Вєжбіцка.

 

 

 

 

 

 

Професори В. Зубачик та Маріано Санз на 81-й Генеральній сесії IADR. Гетеборг, Швеція. 2003 рік

У рамках угоди про співпрацю спільно зі співробітниками кафедр терапевтичної стоматології Люблінського медичного університету (Польща) здійснюються дослідження порожнини рота осіб, що проживають у прикордонних областях з української та польської сторін. Дослідження проведено із залученням експертів ВООЗ. Викладачі кафедри залучені до практики вітчизняних студентів у Польщі і польських студентів на базі ЛНМУ імені Данила Галицького. Проф. В.М. Зубачик та доц. В.С. Гриновець неодноразово були у науковому комітеті Всепольських стоматологічних наукових конференцій, а завідувач кафедри і його молода колега доц. А.Я. Бариляк ‒ члени редакційних рад низки українських і зарубіжних журналів.

 

 

 

 

 

 

Студенти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького на практиці з дисципліни „терапевтична стоматологія” у Люблінському медичному університеті. Польща
Співробітники кафедри проф. В.М. Зубачик, проф. С.Й. Кухта, доц. В.С. Гриновець, доц. В.Г. Сай, доц. Л.О. Цвих, доц. О.Р. Ріпецька, доц. О.А. Петришин та інші доклали значних зусиль до написанням монографій, навчальних та методичних посібників. На запрошення колег вони беруть активну участь у висвітленні концептуальних напрямків наукової діяльності у розділах їх монографічних видань як в Україна, так і за її межами. Вибір тем зумовлений напрямком професійної діяльності і торкається насамперед ендодонтії та пародонтології, методології викладання предмету з різних розділів стоматології. Значне місце відводиться видатним особистостям, які зробили значний вклад у розвиток вітчизняної медичної науки і розбудови стоматологічної школи. Матеріали публікуються українською та англійською мовами.

 

Монографії та навчально-методичні посібники з грифом МОН та МОЗ України, які видані співробітниками кафедри останнім часом

Свідченням високого рівня університетської освіти стало також створення нового потужного Стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького, який став одним із найбільших лікувально-навчальних центрів України такого профілю. У клініці терапевтичної стоматології кваліфіковану лікувально-консультативну допомогу жителям м. Львова та області, працівникам університету, студентам надають 30 осіб професорсько-викладацького складу.
На кафедрі проводиться прийом хворих із різною стоматологічною патологією. Постійно впроваджуються у практичну роботу новітні досягнення сучасної стоматології, а також власні наукові напрацювання, про що свідчать численні патенти, а також впровадження у галузевому реєстрі МОЗ України. Лікувальна робота ведеться на професійному рівні з урахуванням вимог сьогодення, а високий рівень лікарської майстерності працівників кафедри терапевтичної стоматології дозволяє надавати населенню лікувальну стоматологічну допомогу різних рівнів складності.

 

На консультації у проф. В.М. Зубачика доц. І.Р. Федун, проф. А.І. Фурдичко,
доц. І.В. Ган

Значну увагу приділяється доброчинності. Відтак, викладачі упродовж 10 років піклуються дітьми старшої вікової групи із кризового центру „Діти вулиці”, надаючи їм безкоштовну консультативну та стоматологічну допомогу, а також патронують військових.

На кафедру терапевтичної стоматології завітав Різдв’яний вертеп
кризового центру „Діти вулиці”

 

 

Зустріч саперів, патронованих кафедрою терапевтичної стоматології. Зліва направо: ас. Д.В  Якимович,
ас. М.П. Ільчишин,
доц. Л.М. Хороз

Педагоги кафедри опікуються патріотично-виховною роботою студентів, їх самоврядуванням. Студенти проводять краєзнавчі дослідження, вивчають біографії та наукові фундаментальні напрацювання забутих українських вчених та видатних постатей української історії та державотворення, обговорюють засадничі праці науковців сучасності з дослідження тоталітаризму, голокосту та голомору. Студенти та їхні куратори активно займаються благодійною діяльністю.

 

Куратори доц. О.А. Петришин та ас. Г.Р. Демчина зі студентами II курсу стоматологічного факультету у день колективного виконання гімну України
біля міської ратуші

Студенти також виявляють значну зацікавленість до науково-практичної роботи: чисельність студентів у науковому гуртку при кафедрі терапевтичної стоматології є найбільшою серед профільних кафедр – біля 30 осіб. Учасники гуртка ініціюють проведення „круглих столів”, дискусій. опрацьовують новітні методики, технології та клінічні випадки у стоматології, вчаться працювати з інформацією та формувати власне бачення та підходи до вирішення різних проблем, що виокремлює студентів з креативним потенціалом, здатністю самоорганізовуватися до неформальних методів отримання знань. Гуртківці є членами багатьох лікарських та студентських організацій, стоматологічних асоціацій. Молоді науковці неодноразово отримували дипломи та сертифікати за найкращу представлену роботу, а також приймали участь у багатьох вітчизняних та закордонних конференціях й мастер-класах, що демонструє активну позицію студентів у здобуванні нових знань та навичок. Захоплені науковою роботою у гуртку, студенти продовжують свою наукову діяльність і після завершення навчання в університеті, вступаючи до аспірантури зберігають традиції Alma mater і високо несуть прапор Львівської університетської школи терапевтичної стоматології.

Cтуденти стоматологічного факультету на засіданні щорічного „круглого столу”, організованого студентами-гуртківцями та викладачами кафедри терапевтичної стоматології

МЕДИЧНІ УНІВЕРСИТЕТСЬКІ ЗАКЛАДИ,
В ЯКИХ ПРОХОДИЛА ПІДГОТОВКА ЛІКАРІВ-СТОМАТОЛОГІВ

Медичний факультет Львівського університету (1784-1805 р.р.).
Медичний факультет Львівського університету імені Франца-Йозефа (1817-1918 р.р.).
Медичний факультет Львівського університету імені Яна Казимира (1919-1939 р.р.).
Львівський державний медичний інститут (1939-1941 р.р.).
Державні медико-природничі фахові курси (1942-1944 р.р.).
Львівський державний медичний інститут (1944-1984 р.р.).
Львівський ордена Дружби народів державний медичний інститут (1984-1996 р.р.).
Львівський державний медичний університет (1996-1998 р.р.).
Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького (1998-2003 р.р.)
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького (21 серпня 2003 р.).

Зубачик Володимир Михайлович

Завідувач кафедри терапевтичної стоматології.
Доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, Заслужений
професор Львівського національного медичного університету імені Данила
Галицького

Голова науково-методичного комітету стоматологічного факультету, відповідав за інші види діяльності на факультеті. Член факультетської та університетської Вчених рад, член спеціалізованої ради Львівського медичного університету по захисту дисертацій за спеціальністю 14.01.22 „Стоматологія”. Брав участь в атестації наукових працівників як офіційний опонент у спеціалізованих вчених радах інших вузів.
Завідувач кафедри терапевтичної стоматології з 2000 року. Автор біля 400 друкованих праць: 13 монографій, 24 навчальні та методичні посібники, з них 1 англійською мовою; 180 статей, з них 140 у фахових вітчизняних та 20 в іноземних наукових виданнях, у 18 журналах, які включені до міжнародних наукометричних баз даних Web of Science та Scopus, отримано понад 25 патентів тощо.
Член редакційної колегії наукових фахових видань України: журнали „Via Stomatologiae”, „Стоматолог”, збірник „Стоматологічні новини”.
Член Асоціації стоматологів України (№ 142, 2007), член правління Асоціації стоматологів Львівщини, голова Асоціації із застосування лазерів у стоматології (№1, 2008), почесний член Асоціації лікарів-пародонтологів України, дійсний член-академік Української Міжнародної Академії профілактичної медицини НТШ у ЛНМУ імені Данила Галицького (№ 101,
2009),член International Association for Dental Research (№ 127368, 1997), член International Association for Dental Research. Division: Continental European (№ Р246785, 2000).

GoogleScholar ORCID WoS research

 

Фурдичко Анастасія Іванівна

Професор кафедри
Доктор медичних наук

Друга освіта: економіст за спеціальністю „Банківська справа”.
Відповідальна за виробничу практику студентів ІІ, ІІІ, ІV та V курсів, профорг кафедри.
Автор біля 80 наукових праць, співавтор розділу монографії, видано 3 патенти, 30 методичних вказівок.
Пройшла стажування у Німеччині та Польщі. Отримала сертифікат на знання польської та англійської мов на рівні В2.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Бучковська Анна Юріївна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Завуч кафедри.
Автор понад 80 наукових праць.
Член Асоціації стоматологів України, член Всеукраїнського лікарського товариства.

GoogleScholar ORCID research Scopus

 

 

Бариляк Адріана Ярославівна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Зав. відділенням лазерної стоматології Центру стоматологічної імплантації та протезування ММ, професор-візитер університету Sapienza (Італія), Дипломований спеціаліст з застосування лазерів в стоматології академії SOLA, секретар Світової федерації лазерної стоматології (WFLD-ED).
Член правління Української академії пародонтології, редакційної ради журналу „Імплантологія, остеологія, пародонтологія”. Спікер міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, симпозіумів та майстер-класів.
Автор понад 90 друкованих праць.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

 

Гриновець Володимир Степанович

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Завідувач Музею стоматології. Співорганізатор багаторічної співпраці з кафедрами стоматологічного профілю медичних університетів Любліна, Щеціна, Вроцлава (проведення літніх практик студентів, участь у наукових проєктах і конференціях тощо). Присяжний у Личаківському суді м. Львова.
Автор і співавтор більше 1020 публікацій (12 Scopus, 2 WoS), з них понад 30 монографій і посібників, зокрема 1 англійською мовою. Висвітлював видатні особистості медицини та стоматології в енциклопедичних виданнях, зокрема Енциклопедії Сучасної України та ін. Доповідач на міжнародних конференціях, зокрема проблемних питань з історії Львівської університетської медичної і стоматологічної школи.
Член головної управи УЛТ у Львові, дійсний член-академік Української міжнародної академії профілактичної медицини НТШ, член Асоціації стоматологів України, Асоціації із застосування лазерів в стоматології, Лікарської комісії НТШ, ВУЛТ, Української медико-правової асоціації. Член обласного правління ЛОО ВУТ „Просвіта” імені Т. Шевченка, голова осередку товариства „Просвіта” імені Тараса Шевченка у ЛНМУ імені Данила Галицького. Член Всеукраїнського об’єднання ветеранів.
Відзнака – „Ветеран праці”, подяка від Міністерства культури та інформаційної політики. Почесне звання і відзнака „Заслужений для Медичного університету в Любліні”, почесна медаль „125 років Лікарської комісії НТШ”. Відзначений почесними грамотами Головного управління охорони здоров’я та голови Львівської обласної державної адміністрації.
Отримав сертифікат на знання польської мови на рівні В2.

GoogleScholar ORCID WoS research

 

 

 

Двуліт Ірина Павлівна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Заступник декана стоматологічного факультету по роботі зі студентським науковим товариством впродовж 2006-2011 років
Автор понад 90 наукових праць, 4 патентів.
Нагороджена трьома медалями від Міністерства Оборони України „За сприяння Збройним Силам України”.
Член Асоціації стоматологів України, Українського лікарського товариства у Львові, член української академії пародонтології.

Отримала сертифікат на знання англійської мови на рівні В2.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Довганик Вiкторiя Вiталiївна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Опублікувала біля 90 друкованих наукових та навчально-методичних праць: 4 посібники та 28 методичних розробок і вказівок для навчального процесу, понад 20 фахових статей¸ з них 9 в іноземних виданнях¸ тези конференцій¸ видано патенти на винахід¸ інформаційні листи.
Член Всеукраїнської спілки ендодонтистів, Асоціації стоматологів загальної практики.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

КЕНДРА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за наукову роботу.
Опублікувала понад 40 друкованих праць, 6 з яких у виданнях, які входять до науково-метричної бази Scopus та Web of science, співавтор 32 методичних вказівок.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Пасічник Марʼяна Андріївна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Секретар засідань кафедри.
Автор понад 40 наукових праць.

GoogleScholar ORCID WoS

 

 

Петришин Ольга Андріївна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Член Українського лікарського товариства (голова осередку), Асоціації стоматологів України, Асоціації лікарів-пародонтологів України.

GoogleScholar ORCID research Scopus

 

 

Ріпецька Ольга Романівна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за роботу із студентами-іноземцями англомовного відділення. Обрана присяжним Личаківського районного суду м. Львова.
Нагороджена почесною грамотою від департаменту охорони здоров’я Львівської міської ради.
Співавтор 7 монографій та навчальних посібників англійською мовою, Опубліковано понад 100 статей, понад 60 тез конференцій, 4 патенти та 3 раціоналізаторські пропозиції. Автор 7 статей, які включені до міжнародної наукометричної бази Scopus та 2 статті у наукометричній базі Web of Science. Постійний учасник щорічних конференцій „Environment and the condition of the oral cavity”.
Член Львівського стоматологічного товариства, Українського лікарського товариства, спілки „Просвіта”, медичної секції НТШ.
Отримала сертифікат на знання англійської мови на рівні В2.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

 

 

Синиця Володимир Валерійович

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальний за лікувальну роботу, заступник декана стоматологічного факультету, член НТШ лікарської комісії.
Друга освіта: Львівська комерційна академія, юридичний факультет.
Автор понад 120 наукових праць.
Член Асоціації стоматологів України, Українського лікарського товариства у Львові, головної управи УЛТ у Львові, Всеукраїнського лікарського товариства, правління ВУЛТ, Української медикоправової асоціації.

GoogleScholar ORCID WoS

 

Сулим Юрій Васильович

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Член Українського лікарського товариства, Асоціації стоматологів України.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Федун Ірена Романівна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Автор 67 публікацій, з них 38 наукових та 29 навчально-методичного характеру; опубліковано у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз 1 стаття Scopus та 3 статті Web of Science.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Хороз Леся Миронiвна

Доцент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за видавничу роботу.
Опублікувала понад 50 друкованих праць.
Член Українського лікарського товариства у Львові.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

 

Борис Галина Зіновіївна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Голейко Марта Володимирівна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за ведення табелю та оновлення даних до зведеної кафедральної таблиці ЄДЕБО.
Автор 56 праць, серед яких 19 статей у журналах і збірниках статей у тому числі 7 праць у закордонних виданнях, 18 тез доповідей, 19 методичних рекомендацій, отримано 2 патенти на винахід, згідно яких розроблено раціональні пропозиції та 25 актів впровадження.
Член Асоціації стоматологів та ортодонтів України.
Отримала сертифікат на знання італійської мови на рівні В2.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

 

Горбань Іванна Ігорівна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за виховну роботу кафедри.
Автор понад 50 наукових праць.
Член Українського лікарського товариства у Львові, Асоціації стоматологів України, Асоціації лікарів-пародонтологів України, Асоціації превентивної та антиейджинг медицини.

GoogleScholar ORCID research Scopus

 

Демчина Галина Романiвна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за національно-патріотичну роботу впродовж 2005-2022 років.
Учасник і доповідач міжнародних конференцій, симпозіумів, зокрема RECOOP HST (2018), конкурсної програми Євросоюзу „Горизонт-2020”, Світового стоматологічного форуму (FDI, 2016), на яких були представлені особисті напрацювання, зокрема „Role of Mechanotransduction in Managing of Patients with Extensive Periapical Lesions”, як фрагмент конкурсної Рамкової Програми ЄС з наукових досліджень та інновацій з розділу „Впровадження базових знань регенеративної медицини в клініку”; запрошений лектор навчального центру VeroNaDentale( Presóv, Cловаччина).
Член Асоціації стоматологів України, Української Академії пародонтології, Української ендодонтичної асоціації, УЛТ.
Нагороди: подяка головної Управи УЛТ як учаснику медичної служби Майдану революції Гідності.

GoogleScholar ORCID WoS

 

 

Ільчишин Марта Петрівна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Відповідальна за матеріальне забезпечення кафедри.
Cпівавтор понад 50 наукових праць, 1 патенту, 15 методичних вказівок.
Член Асоціації стоматологів України, Асоціації пародонтологів України.

GoogleScholar ORCID WoS

 

 

Іськів Мар’яна Олегівна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

GoogleScholar ORCID WoS

 

 

Личковська Олександра Любомирівна

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Додаткова робота на кафедрі-частина наукової звітності.

GoogleScholar ORCID WoS

 

Різник Юрій Богданович

Асистент кафедри
Кандидат медичних наук

Призер Всеукраїнського практичного конкурсу Української Ендодонтичної Асоціації „Ендодонтична майстерність”. У 2014 і 2015 роках визнаний „Кращим молодим науковцем стоматологічного факультету ЛНМУ імені Данила Галицького”.
Доповідач на міжнародному конгресі світових ендодонтичних асоціацій IFEA у м. Глазго (Шотландія). Учасник багатьох українських та міжнародних стоматологічних конференцій, провів понад 100 різноманітних лекцій та майстер-класів.
Опублікував понад 90 друкованих праць, зокрема у США та Англії, співавтор 5 методичних вказівок та 2 патентів.
Пройшов стажування у Польщі. Отримав сертифікат на знання англійської мови на рівні В2.
Студенти 2 та 3 курсів під керівництвом Ю.Б. Різника неодноразово здобували відзнаки за кращу наукову роботу на Всеукраїнських студентських наукових конференціях.

GoogleScholar ORCID WoS

 

Бежук Юлія Андріївна

Асистент кафедри

Відповідальна за рейтингове оцінювання співробітників кафедри.
Членом Асоціації стоматологів Львівщини, Спілка ендодонтистів України.

GoogleScholar ORCID research

 

 

Вербенець Христина Володимирівна

Асистент кафедри

Відповідальна за веб-сторінку кафедри

GoogleScholar ORCID research

 

Гавришкевич Ярина Ігорівна

Асистент кафедри
Магістр медицини

Науковий напрямок ‒ протеоміка в ендодонтії, розпрацювання композицій на основі активованого біоскла для пломбування кореневих каналів зубів.
Опублікувала понад 20 наукових та навчально-методичних праць.
Cекретар Товариства молодих вчених ЛНМУ імені Данила Галицького. Член Американської Асоціації ендодонтистів.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Ренка Марта Володимирівна

Асистент кафедри

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Якимович Данило Володимирович

Асистент кафедри

Аспірант Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького за спеціальністю 221 „Стоматологія”.
За темою дисертації опубліковано 13 наукових праць, з них 9 статей у фахових виданнях, 4 тези у матеріалах конференцій.

GoogleScholar ORCID WoS Scopus

 

Яричківська (Печер) Наталія Володимирівна

Асистент кафедри
Магістр медицини

GoogleScholar ORCID WoS

 

Лисоконь Юлія Юрієвна

Старший лаборант
Кандидат медичних наук

 

[]

Розклад

[]

Форми підсумкового контролю успішності навчання

Семестровий залік – це форма підсумкового контролю, що полягає в оцінці засвоєння студентом навчального матеріалу виключно на підставі результатів виконання ним певних видів робіт на практичних, семінарських або лабораторних заняттях. Семестровий залік з дисциплін проводиться після закінчення її вивчення, до початку екзаменаційної сесії.

Схема нарахування та розподіл балів, які отримують студенти :

Максимальна кількість балів, яку може набрати студент за поточну навчальну діяльність при вивченні дисципліни становить 200 балів.

Мінімальна кількість балів, яку повинен набрати студент за поточну навчальну діяльність для зарахування дисципліни становить 120 балів.

Розрахунок кількості балів проводиться на підставі отриманих студентом оцінок за 4-ри бальною (національною) шкалою під час вивчення дисципліни, шляхом обчислення середнього арифметичного (СА), округленого до двох знаків після коми. Отримана величина конвертується у бали за багатобальною шкалою таким чином:

 

Семестровий диференційований залік – форма підсумкового контролю, що полягає в оцінці засвоїння здобувачем навчального матеріалу з окремої навчальної дисципліни на підставі середнього балу результатів поточного контролю та балів за виконання індивідуального контрольного завдання на підсумковому занятті.

Іспит проводиться з метою оцінювання результатів навчання на певному освітньо-кваліфікаційному рівні та на окремих його завершених етапах за національною шкалою та шкалою ECTS.

До іспиту/диференційованого заліку допускаються студенти, які відвідали усі, передбачені навчальною програмою з дисципліни аудиторні навчальні заняття та набрали за поточну успішність кількість балів, не меншу за мінімальну – 72 бали.

Для дисциплін формою підсумкового контролю яких є іспит/диференційний залік: визначається, як сума балів за поточну навчальну діяльність (не менше 72) та балів за виконання індивідуальних тестових завдань на останньому занятті  (не менше 50).

Оцінювання поточної навчальної діяльності:

Розрахунок кількості балів проводиться на підставі отриманих студентом оцінок за 4-ри бальною (національною) шкалою під час вивчення дисципліни, шляхом обчислення середнього арифметичного (СА), округленого до двох знаків після коми. Отримана величина конвертується у бали за багатобальною шкалою таким чином:

Форми оцінювання поточної діяльності студента

Оцінювання поточної навчальної діяльності на практичному занятті становить середнє арифметичне результатів оцінювання (за 4-бальною шкалою) усіх форм контролю, які застосовувались впродовж заняття.

 

Оцінювання тестового завдання в середовищі MISA
відсотки Оцінка за національною шкалою
0-50 % 2
51 – 69,99 % 3
70 – 89,99 % 4
90-100 % 5

 

Оцінювання письмової відповіді N=3
5 Студент дав правильні, повні відповіді на 3 контрольних запитання викладача.
4 Студент дав правильні, повні відповіді на 2 контрольних запитання викладача і одну неповну або неточну відповідь – на третє.
3 Студент дав правильну відповідь на одне контрольне запитання викладача і дві неповні або неточні відповіді – на два запитання.
2 Студент дав правильну відповідь тільки на одне або не відповів на жодне контрольне запитання викладач

 

 

Оцінювання усної відповіді, ситуаційних задач
5 студент знає програму в повному обсязі, ілюструючи відповіді різноманітними прикладами; дає вичерпно точні та ясні відповіді без будь-яких навідних питань; викладає матеріал без помилок, неточностей; вільно вирішує задачі та виконує практичні завдання різного ступеня складності;
4 студент знає всю програму і добре розуміє її, відповіді на питання викладає правильно, послідовно та систематично, але вони не є вичерпними, хоча на додаткові питання студент відповідає без помилок; вирішує всі задачі і виконує практичні завдання відчуваючи складнощі лише у найважчих випадках;
3 ставиться студентові на основі його знань всього об’єму програми з предмету та задовільному рівні розуміння його. Студент спроможний вирішувати видозмінені завдання за допомогою навідних питань; вирішує задачі та виконує практичні навички, відчуваючи складнощі у простих випадках; не спроможний самостійно систематично викласти відповідь, але на прямо поставлені запитання відповідає правильно
2 виставляється у випадках, коли знання і вміння студента не відповідають вимогам «задовільної» оцінки.

 

Оцінки оволодіння практичними навичками
5 студент правильно, у відповідності до професійного алгоритму, виконав на фантомі стоматологічну маніпуляцію, передбачену метою практичного заняття.
4 студент знає послідовність дій відповідно до професійного алгоритму, з незначними помилками виконав на фантомі стоматологічну маніпуляцію, передбачену метою практичного заняття.
3 студент не в повному обсязі знає професійний алгоритм виконання тієї або іншої маніпуляції, Припускається помилок при виконані на фантомі стоматологічної маніпуляції, передбаченої метою практичного заняття.
2 студент не знає професійного алгоритму виконання стоматологічної маніпуляції, не може виконати на фантомі стоматологічну маніпуляцію, передбачену метою практичного заняття.