Адреса
79010, м. Львів, вул. Пекарська, 52
Телефон: +38 (032) 2600906
Email:
На карті:
Завідувач лабораторії
Зазуляк Тетяна Степанівна
доктор. біол. наук, старш. наук. співроб., завідувач Центральної науково-дослідної лабораторії та лабораторії промислової токсикології
Google Scholar | ORCID | WoS | Scopus |
У травні 1987 року за ініціативою засновника Львівської школи профілактичної токсикології професора Мечислава Гжегоцького було створено новий структурний підрозділ установи – Лабораторію промислової токсикології. Перші наукові дослідження були присвячені вивченню токсичності пестицидів ‒ похідних бензімідазолу, дитіокарбаматів та комбінованих препаратів на їх основі, фосфорорганічних сполук.
У лютому 2002 р. створено об’єднаний підрозділ – Центральна науково-дослідна лабораторія та лабораторія промислової токсикології. З цього часу розпочалась активна співпраця з кафедрами університету, яка полягає у виконанні на базі лабораторії фрагментів науково-дослідних робіт включно з санітарно-хімічними, біохімічними, імунологічними та мікробіологічними дослідженнями. Паралельно в лабораторії розвивались такі напрямки досліджень, як гігієнічна регламентація допустимого вмісту хімічних речовин у повітрі робочої зони, розробка методик вимірювання концентрацій речовин у повітрі та воді, а також наукове обгрунтування гігієнічних критеріїв безпеки умов праці та життєдіяльності людини, що знайшло своє відображення у розроблених за участю науковців лабораторії методичних вказівках ‒ МВ № 8.8.2.4-097-02 «Гігієнічна регламентація лакофарбових матеріалів, призначених для застосування у будівництві», Державних санітарних нормах та правилах «Підприємства та організації поліграфічної промисловості», монографіях: «Шкідливі фактори поліграфічного виробництва. Гігієнічні нормативи. Методи контролю» (М.П. Рудник, Б.П. Кузьмінов, 2007), «Охорона праці в поліграфічній промисловості. Проблеми гігієни праці та виробничої санітарії» (Б.П. Кузьмінов, 2008), «Гігієнічна характеристика сучасного видавничо-поліграфічного комплексу» (Б.П. Кузьмінов, 2010), «Хімічні небезпечні чинники виробничого середовища фармацевтичних підприємств України; блокатори Н1 гістамінових рецепторів (токсичність, гігієнічні регламенти, методи контролю) (Б.П. Кузьмінов, О.Б. Кузьмінов, Т.С. Зазуляк, 2016), національного підручника «Гігієна праці» (Ю.І. Кундієв, О.П. Яворовський, 2011).
Належний рівень наукових досліджень, а також досвід та професійність фахівців лабораторії дозволили отримати високий рівень довіри з боку Міністерства охорони здоров’я України – атестацію на право проведення робіт із гігієнічної регламентації небезпечних факторів. В рамках цього повноваження на базі лабораторії розроблено понад 70 гігієнічних нормативів допустимого вмісту шкідливих хімічних речовин у повітрі та об’єктах довкілля, серед яких пестициди, активні фармацевтичні інгредієнти, сировина для хімічної промисловості та методик вимірювання їх концентрацій.
Сьогодні одним із основних напрямків наукової роботи колективу є розвиток інтеграційних процесів між вітчизняним та європейським законодавством у сфері санітарно-епідемічного благополуччя населення. Так, у 2021 році успішно виконано наукове дослідження за рахунок коштів державного бюджету на тему «Гармонізація з європейською нормативною базою вітчизняних гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних речовин у повітрі робочої зони» (№ ДР 0120U105464, 2020 р.), а також захищено докторську дисертацію на тему «Вдосконалення і гармонізація з європейським законодавством системи гігієнічної регламентації вмісту хімічних речовин у повітрі робочої зони на прикладі фармацевтичного виробництва» (здобувач – Тетяна Зазуляк), одним із практичних впроваджень якої є розробка комплексу заходів для профілактики професійних захворювань робітників хіміко-фармацевтичного виробництва. Сьогодні триває виконання ініціативної науково-дослідної роботи на тему: «Гігієнічний моніторинг якості питної води західного регіону України», результати якої дозволять визначити способи покращення якості питної води та привести у відповідність вітчизняні гігієнічні критерії безпеки води до європейських вимог.
В рамках видавничої діяльності здійснюється випуск щорічного видання збірника наукових праць «Актуальні проблеми профілактичної медицини», який внесений у перелік наукових фахових видань України (категорія Б).
Лабораторія є організатором щорічної науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми профілактичної медицини», яка проводиться на базі ЛНМУ імені Данила Галицького.
Запрошуємо до співпраці!
Основні напрямки діяльності лабораторії:
- наукові дослідження та експериментальні розробки у сфері профілактичної медицини;
- методичний та інструментальний супровід науково-дослідних робіт кафедр університету;
- підготовка та рецензування державних медико-санітарних правил та норм;
- проведення медико-санітарної регламентації шкідливих хімічних факторів з розробкою державних медико-санітарних нормативів допустимого вмісту хімічних речовин, зокрема активних фармацевтичних інгредієнтів, у довкіллі;
- випробування продукції та об’єктів довкілля на відповідність медико-санітарним вимогам;
- експертиза науково-технічної документації на відповідність медико-санітарним вимогам;
- гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища та трудового процесу;
- розробка методик вимірювання концентрацій хімічних речовин та біологічно-активних сполук у довкіллі.
Співробітники
Посилання на файли