[]

Без мови рідної й народу рідного нема…

(Володимир Сосюра)

Мова є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального і духовного спадку. Для кожного народу рідне, материнське слово є оберегом. Воно таїть у собі надбання віків, пам’ять усього народу, оберігає й передає всі виміри духовних скарбів поколінь.

За пропозицією держав – членів ЮНЕСКО – Генеральна конференція організації у листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, який уперше святкувався 21 лютого 2000 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі і відтоді відзначається щорічно.

Заснування Дня рідної мови має велике значення. За оцінками фахівців, із 6000 мов, які нині існують, більшість перебувають під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити розмаїття культур. Надзвичайно важливими є кроки щодо сприяння розповсюдженню рідних мов і багатомовної освіти, розвитку і поширення мовних і культурних традицій в усьому світі. Ці кроки зміцнюють солідарність, взаєморозуміння, терпимість і діалог мешканців нашої планети.

В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню мов національних меншин Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.

Упродовж багатьох сторіч українська мова витримала жорстокі випробування. Це і зневага від польської влади, і намагання російського царизму перетворити нашу мову в «наречие», Валуєвський і Емський укази про її заборону, прагнення за радянських часів її знищити під приводом створення «єдиної загальнонаціональної мови». 

Зі здобуттям Україною незалежності почався процес українського мовного відродження. Цьому сприяло конституційне закріплення державності української мови. Стаття 10 Конституції України засвідчує «Державною мовою в Україні є українська мова».

Сьогодні лише від нас усіх залежить доля нашої рідної української мови. Тож плекаймо її, повертаймо їй роль творця духовного відродження української нації, духовного світу людини.

З нагоди Дня Рідної мови 21 лютого 2019 року Львівське товариство «Просвіта» запрошує до участі в акції «Молодь єднає українська мова».

Відділ гуманітарної освіти і виховання просить кураторів академічних груп, представників органів студентського самоврядування, первинних профспілкових організацій, громадських організацій, що діють у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького, забезпечити проведення в академічних групах та гуртожитках виховних годин, тематичних бесід тощо, присвячених Міжнародному дню рідної мови, а також у вільний від навчання час приєднатися до заходу «Молодь єднає українська мова», який організовує товариство «Просвіта».

Відділ гуманітарної освіти і виховання 

Осередок товариства «Просвіта» ЛНМУ імені Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

< href="miltopress@medniv.lviv.">press@medniv.lviv.[]