Університетська школа ортодонтії у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького
У період кінця ХІХ початку ХХ сторіччя в час бурхливого розвитку людства та становлення нових технологій відбулися значні зміни у різних наукових напрямках вже відомих фахових дисциплін. Так відбувалося і з стоматологіїєю. Процес виокремлення зі стоматології нових напрямків таких як пародонтологія, ендоонтія, імплантологія, ортодонтія продовжився і в ХХІ сторіччі і очевидно процес вдосконалення безконечний. В 2016 році, відповідно до рішення Вченої ради Львівського національного медичного університету (протокол №4 — ВР від 25.05.2016) з метою оптимізації освітнього процесу, удосконалення наукової та лікувально-діагностичної роботи створено кафедру ’’Ортодонтії’’. Незважаючи на невеликий часовий проміжок роботи молодої кафедри історичний процес становлення університетської науки такого напрямку стоматології тривав у Львові біля двох сторіч і пройшов всі щаблі розвитку за світовими зразками та сформувався у нову університетську дисципліну медико-стоматологічної науки.
Досліджуючи історичну літературу розвитку Львівського університету встановлена дата початку викладання студентам медичного факультету предмету одонтологія з 1828 року. Із монографії керівника курсу одонтології, професора Карла Каліґи, виданій у Львові в 1840 році “Про хвороби зубів та засоби їх лікування” ряд розділів присвячено дитячій стоматології. Зокрема, у частині першій вищезгаданої монографії – розділ 4 «Про молочні зуби їх прорізування і заміну», розділ 6 «Про небезпеку під час першого прорізування зубів», розділ 7 «Про засоби які слід використовувати після прорізування молочних зубів, для кращого їх збереження» викладено основи дитячої стоматології, а також тогочасні погляди на клініку та лікування зубів у дітей. Ще у кількох розділах викладено основи профілактики стоматологічних ушкоджень твердих тканин зуба та догляду за зубами для їх збереження з та елементами основ ортодонтії [1-4].
Наступним важливим етапом розвитку університетської стоматології у Львові, а зокрема і ортодонтії було відкриття у 1894 р. курсу стоматології, а в подальшому у 1905 р. Університетської стоматологічної амбулаторії. Керівник курсу і амбулаторії доцент Андрій Ґонька після навчання в Краківському університеті та стажування в Берлінському університеті залучив найновіші технології. У програмі вивчення стоматологічної дисципліни, викладалася дитяча стоматологія що було затверджено тоді Міністерством науки і віросповідань Австро-Угорської імперії. В опублікованому звіті доцента А. Ґоньки за 1907 р. знаходимо кількість полікованих зубів, серед них і у дітей. При амбулаторії відкрито школу для зубних техніків для спеціалістів з виготовлення протезів і зокрема конструкцій для вирівнювання зубів. Згодом до праці в амбулаторії долучився доцент Теодор Богосєвіч, який крім викладацької роботи, керував до 1939 р. приватною клінікою у Львові на 5 крісел, яка спеціалізувалася на протезуванні, зокрема проводилося технічне виготовлення керамічних пломб, коронок, містків і протезів, започатковано виготовлення ортодонтичних конструкцій.
Після раптової смерті професора А. Ґоньки, з 1913 року Львівську університетську школу стоматології очолив доктор медичних наук, випускник Мюнхенського університету Антоній Цєшиньський. Йому завдячуємо реформування викладання дисципліни стоматологія до сучасного на той час рівня, налагодження відносин львівської школи стоматології з європейськими та світовими стоматологічними організаціями, зокрема FDI (заступником голови FDI був певний час А. Цєшиньський), піднесення наукових напрацювань зі стоматології до світових стандартів і їх визнання. З 1919 року професор Антоній Цєшиньський розпрацьовує державні програми викладання стоматології для вищих навчальних закладів Польщі. У тому числі визначається стандарт викладання і набуття практичних навичок, як студентами, так і курсантами на курсах підвищення кваліфікації в інституті стоматології Львівського університету. У той час створено напрямок наукових досліджень з дитячої стоматології. В Інституті стоматології і Клініці стоматології створено відділення, одним з таких було відділення терапевтичної стоматології та дитячої стоматології яким відала асистент професора А.Цєшиньського Аделія Бардаш (Друкерова) [4-6]. Професором А. Цєшиньським виокремлено курс викладання ортопедичної стоматології та ортодонтії, яким призначено керувати ад’юнкта (доцента) Мечислава Янковського. У той час створено напрямок наукових досліджень з ортодонтії та дитячої стоматології. В Інституті стоматології під керівництвом професора А. Цєшиньського виконуються наукові роботи з дитячої стоматології та ортодонтії. Відомі такі роботи: В.Шафран
«Теоретичне обґрунтування викривлення передніх постійних зубів внаслідок сили впливу молочних зубів» (1922), «Про затримку прорізування постійних зубів, що наступають внаслідок хвороб організму та специфіка їх лікування (1923) та ін. [7-10].
7 липня 1941 року, після трагічної загибелі керівника кафедри і клініки стоматології професора Цєшиньського, керівником призначено доцента доктора Мечислава Янковського, який залишався керівником до 1945 року. Документально підтверджений той факт, що Львівський державний медичний інститут був єдиним вищим науковим та навчальним закладом в Україні, який працював у в роки Другої світової війни. Працювала кафедра і клініка стоматології Львівського державного медичного інституту під керівництвом учня професора А. Цєшинського – ортопеда-стоматолога, доцента Мечислава Янковського, відбувалося навчання студентів та проводилася наукова робота [7, 9,11].
У 1959-1960 рр., після утворення в 1958 році стоматологічного факультету в ЛДМІ розпочато створення профільних кафедр, зокрема, кафедри ортопедичної стоматології яку очолив професор Яків Збарж [13, 14]. Під керівництвом професора Якова Збаржа розпочато наукові роботи роботи, а згодом захищені кандидатські дисертації асистентами Шмерцлєром С.А і Чучмай Л.Д. В той час ртодонтичними конструкціями займалися доценти Борис Мартінек і Людмила Чучмай. Напрацювання кафедри були викладені у монографіях, у одній з них виданій на той час українською мовою, розділ присвячений ортодонтії (Ортопедична стоматологія, Збарж Я.М., Алєксандрова Ю.М.)(рис.5). З 1972 року під керівництвом проф. Евальда Вареса. на кафедрі ортопедичної стоматології проводяться значні морфологічні дослідження, спрямовані на вивчення процесів перебудови зубощелепової системи при ортодонтичних втручаннях. Опрацьований матеріал увійшов як складова частина у посібник «Ортодонтія», виданий у Москві за редакцією Ф.Хорошилкіної в 1984 році. Докторська дисертація проф. Евальда Вареса виконана і захищена в Одесі, також була присвячена ортодонтії. Згодом була захищена дисертація з проблем цього напрямку асистентом Завойко Л.М. [15- 17]. Були виконані докторські дисертації професорами нашого університету,
У 1966 р. була створена перша в Україні дитяча стоматологічна поліклініка, в якій було 3 відділення: хірургічне, терапевтичне та ортодонтичне. В ортодонтичному відділені працювали 5 лікарів-ортодонтів: Ірина Базилевич, Едуард Гутгартц, Яніна Зданевич, Ірина Любінець, Матвій Футорянський.
До цього ортодонтичну допомогу дітям надавав лікар-ортодонт Ілля Етінберг на базі клініки ОХМАДИТУ. Після реорганізації дитячої стоматологічної поліклініки дитячі відділення були відкриті у всіх стоматологічних поліклініках у м. Львів. Дитяче відділення стоматології було організовано і у Львівській обласній стоматологічній поліклініці, яке очолювала лікар-ортодонт вищої категорії Мірчук О.Т. Ортодонтичну допомогу дітям надавали лікарі-ортодонти Корець Д.С., Чупін М.І. та Мірчук О.Т. Завдяки налагодженню тісної співпраці між кафедрами інституту і практичною охороною здоров’я були організовані регулярні консультації ортодонтичних пацієнтів лікарями-ортодонтами, асистентами, доцентами і професорами кафедр. На кафедрах консультації проводили проф. Варес Е.Я., доц. Макеєв В.Ф., к.м.н. Чучмай Л.Д.
У 1976 році в Львівському державному медичному інституті відкрито кафедру дитячої стоматології. Новостворена кафедра стоматології дитячого віку. Під керівництвом професор Любомири Луцик розпочато нові наукові напрямки серед яких ортодонтія. Визначну роль у становленні ортодонтії як університетської науки у ЛДМІ, а також в Україні відіграв професор Марк Покровський .
У 1980 році кафедру стоматології дитячого віку ЛДМІ очолила професор Смоляр Ніна Іванівна. Починаючи з 1994 року, на кафедрі проходять післядипломне навчання лікарі та інтерни за спеціальностями ’’Дитяча стоматологія’’, ’’Ортодонтія’’. З 1997 року проводиться навчання на передатестаційних циклах за спеціальністю ’’Ортодонтія’’, а у 2000 році розпочато проведення 3-місячних циклів з ’’дитячої стоматології’’ та ’’ортодонтії’’, а також циклів тематичного вдосконалення. Під керівництвом Заслуженої діячки науки і техніки України, професорки, доктора медичних наук, Ніни Іванівни Смоляр – завідувача кафедри стоматології дитячого віку ЛНМУ ім. Данила Галицького впродовж 1980-2012 років було проведено головну роботу по становленні розділу стоматології «ортодонтії» як виокремленого напрямку і спеціальності зі створенням повноцінної профільної кафедри університету.
Професор Ніна Смоляр продовжила наукові дослідження по епідеміології стоматологічних захворювань та започаткувала новий напрям — екологічна стоматологія та активно розпрацьовувала вплив соматичної патології на стоматологічне здоровʼя дітей. Під її керівництвом було проведено основну роботу по становленню в навчальному процесі розділу стоматології ʼʼОртодонтіяʼʼ як виокремленого наукового напрямку спеціальності ортодонтія з подальшою організацією повноцінної кафедри ортодонтії.
З перших днів організації кафедри стоматології дитячого віку розділ ортодонтії організовує та викладає кандидат медичних наук, асистент Марко Покровський, який у 1986 р. захистив докторську дисертацію. На кафедрі працюють асистенти-ортодонти Іван Кецман, Богдан Мірчук, Галина Гордон. Мирослава Дрогомирецька, які ведуть заняття із студентами по ортодонтії. На кафедрі інтенсивно розвивається науковий напрям по ортодонтії. Під керівництвом професора Ніни Смоляр захищено 11 кандидатських дисертацій по ортодонтії: Філімонов Ю.В. (1991), Гордон Г.С. (1992), Бу-Арам Алі Абдул Азіз (1994), Аль Абеі Сухель (1994), Дрогомирецька М.С.(2003), Корнієнко Т.Г. (2010), Пилипів Н.В. (2011), Ахмад Хатем Джасер (2014), Міськів А.Л. (2018), Фур М.Б. (2019) і Мартовлос А.І. (2020). У подальшому Богдан Мірчук захистив докторську дисертацію у 2009 р., організував і завідував кафедрою ортодонтії у ОНМУ, а нині професор кафедри ортодонтії ЛНМУ імені Данила Галицького.
Мирослава Дрогомирецька захистивши докторську дисертацію у 2010 р., організувала та очолює кафедру ортодонтії у Національній медичній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика.
Згідно з рішенням Вченої ради Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького (протокол №4 від 25.05.2016 р.) з метою оптимізації освітнього процесу, удосконалення наукової та лікувально- діагностичної роботи проведено реорганізацію кафедри стоматології дитячого віку шляхом її поділу від 01.09.2016 р. На 2 кафедри – кафедру стоматології дитячого віку та кафедру ортодонтії. До кафедри ортодонтії приєднали розділ підготовки лікарів-інтернів по ортодонтії, цикли стажування та удосконалення по ортодонтії. Новостворену кафедру очолила доктор медичних наук, професор Ельвіра Безвушко.
З 2017 р. кафедру ортодонтії очолює учениця професора Ніни Смоляр, доктор медичних наук. професор Наталія Чухрай(рис.11). Професорсько- викладацький склад кафедри ортодонтії станом на 2021 р. У складі кафедри працюють 4 професори, доктор мед. наук, професор Н.І. Смоляр, доктор мед. наук, професор Е.В. Безвушко, доктор мед. наук, професор Чухрай Н.Л. і доктор мед. наук, професор Б.М. Мірчук; доцентів – доцент Гордон – Жура Г.С. (ортодонт), доцент Лисак Т.Ю. ( дитячий стоматолог), доцент Дубецька-Грабоус І.С. (дитячий стоматолог), доцент Пилипів Н.В. (ортодонт), доцент Мусій- Семенців Х.Г. (дитячий стоматолог), доцент Машкаринець О.О. (дитячий стоматолог), доцент Міськів А.Л. (ортодонт); 5 кандидатів медичних наук – асистент Зубачик О.В. (дитячий стоматолог), асистент Шило М.В. (дитячий стоматолог), асистент Шпотюк О.О. (дитячий стоматолог), асистент Слобода М.Т. (дитячий стоматолог), асистент Боднарук Н.І. (дитячий стоматолог); 6 асистентів — Савчин С.В.(ортодонт), Харченко А.В. (ортодонт), Нарепеха О.Т. ( дитячий стоматолог), Данилюк Д.В. (ортодонт); Москвяк А.Є. (дитячий стоматолог), 1 старший лаборант – Сидір В. На кафедрі проходять навчання в аспірантурі — Лесіцький М.Ю., Савчин С.В., Годований О.В., Данилюк Д.В.
Безпосередньо на кафедрі проводяться дослідження по вивченню букального епітелію при різних патологічних станах, електроміографічне дослідження мʼязів. Окрім цього, працівники кафедри проводять дослідження в комплексі з колективами кафедр клінічної лабораторної діагностики ФПДО, мікробіології, технології ліків та біофармації, загальної, біонеорганічної та фізколоїдної хімії.
За період функціонування кафедри під керівництвом професора Смоляр Н.І. захищено докторська дисертація проф. Чухрай Н.Л.(2018) та кандидатські Совяк О.О.(2018), Черепюк О.М.(2018), Міськів А.Л.(2018), Боднарук Н.І.(2018), Фур М.Б.(2019), Мартовлос А.І.(2020), Лесіцький М.Ю.; під керівництвом проф. Безвушко Е.В. : Гринишин О.Б.(2017), Шпотюк О.О.(2018), Костура В.Л.(2019); під керівництвом проф Чухрай Н.Л : Лагода Л.С.2019, Дутко Г.М.2020, під керівництвом проф. Мірчук Б.М.
Протягом 2016-2020 рр. працівниками кафедри ортодонтії опубліковано 106 наукових праць, серед них 7 — у наукометричних базах у Scopus та Web of Science, 20- в інших іноземних виданнях , 80- у вітчизняних виданнях, 67- у тезах матеріалів зʼїздів та науково-практичних конференцій, отримано 5- патентів на корисну модель, 1-свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір.
Викладачі кафедри беруть активну участь у науково-практичних конференціях та симпозіумах, які проходять в Україні та за її межами.
Спільно з кафедрою стоматології дитячого віку кожні 5 років видається збірник опублікованих наукових праць. Колектив кафедри підтримує тісну науково-практичну співпрацю з колегами з Польщі, Грузії, Білорусії, Австрії, Китаю, Італії, Іспанії.
Працівниками кафедри проводиться на базі Стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького (головний лікар к.мед.н. Шибінський В.Я.) проводиться значна лікувальна робота. Викладачі кафедри, залучаючи лікарів-інтернів та студентів, проводять консультації та лікування дітей з ортодонтичною патологією, окрім того проводиться лікування соціально незахищених категорій дітей незнімною ортодонтичною апаратурою за спонсорства фірми Ortoline на базі Стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького згідно соціальної програми “Подаруй дитині усмішку”.
Залучаючи слухачів циклу спеціалізації зі спеціальності “Ортодонтія”, викладачі кафедри проводять лікування дітей “Родинного дому “Покрова”ʼ знімною ортодонтичною апаратурою.
Професорсько-викладацький колектив кафедри проводить активну роботу із залученням студентів до науково-дослідницької діяльності. Студентський науковий гурток на кафедрі ортодонтії існує лише 2 роки самостійно продовжуючи традиції кафедри стоматології дитячого віку. Вихідцями зі студентської наукової школи вийшли ортодонти проф. Мірчук Б.М., проф. Дрогомирецька М.М., доц. Гордон-Жура Г.С., проф. Безвушко Е.В., проф. Чухрай Н.Л. Керівник студентського наукового товариства на кафедрі ортодонтії
— кандидат медичних наук, доцент Гордон-Жура Г.С. Починаючи з ІІІ курсу, студенти гуртківці здійснюють наукові пошуки, займаючись науково-дослідною роботою разом зі своїми науковими керівниками.
На кафедрі започатковано проведення круглих столів спільно із науковим студентським товариством. Так, впродовж 2018-2019 рр. проведено два круглих столи зі студентами стоматологічного факультету: “Апное у дітей. Методи ортодонтичного лікування” за участю проф. Pablo Echarri (Іспанія) (Голова Світової Асоціації лінгвальної ортодонтії, завідувач кафедри ортодонтії Стоматологічного Інституту м. Атени) та “Остеопатія в ортодонтії” (Войтович О., лікар-остеопат). Результати наукової роботи студентів щорічно знаходять відображення в публікаціях в студентському збірнику наукових праць, в доповідях на підсумкових щорічних університетських конференціях секції “Ортодонтії”, а також міжвузівських конференціях в Україні та за кордоном. Студенти гуртківці приймають активну участь в ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальністю “Стоматологія”, міжнародному брифінгу зі стоматології. Викладачі зацікавлюють студентів в позаурочний час не лише науковою, але практичною роботою. Проводяться зустрічі із студентами щодо нових технік в ортодонтії, під час яких практичні навички відпрацьовуються на моделях та муляжах.
У 2019 році був започаткований конкурс “OrthoStar” для студентів ІІІ курсу стоматологічного факультету. Метою конкурсу є відокремити кращі творчі студентські роботи, які будуть використані при проведенні санітарно — освітницької роботи серед дитячого населення з метою мотивації виявлення факторів ризику виникнення зубощелепних аномалій, їх усунення , своєчасного звернення до лікаря — ортодонта та популяризації ортодонтичного лікування. Кафедра докладає всіх зусиль для створення у студентів є стійкої мотивації навчатися завдяки кваліфікованому потенціалу кафедри, матеріально- технічному забезпеченні навчального процесу, що дає змогу досягти високого рівня підготовки студентів, магістрів, аспірантів.
На кафедрі ортодонтії ЛНМУ ім. Данила Галицького враховуючи тривалий шлях становлення школи ортодонтії у Львові, проводиться навчання студентів, на сучасному рівні ведеться наукова робота, яка створює можливість покращувати цю спеціальність застосовуючи та вдосконалюючи досягнення та напрацювання попередників.
Посилання
- Karol Prokop Kaliga O chorobach Zębów, i o środkach Leczenia takowych Lwów, 57 s.
- Hrynovets VS, Hrynovets IS Analiz likarskykh zasobiv zastosovuvanykh u zubolikuvanni v XIX storichchi (z knyhy profesora Lvivskoho universytetu Karla Prokopa Kalihy 1838 roku). Pytannia eksperymentalnoi i klinichnoi Zbirnyk nauk. prats. Kharkiv, 2015; 11(1):17 – 19 [In Ukrainian].
- Hrynovets VS, Hrynovets IS, Ripetska OR, Pasko OO, Deneha IS A review of medications applied in dentistry in XIX century (from the book written by the professor of Lviv University Karl Prokip Kaliga (1838). 3-rd International conference on pharmaceutical sciences «Looking towards the future, honoring the past». 2015 May 29-31;Tbilisi, Georgia, 2015, 100.
- Ripetska OR, Deneha IS, Hrynovets VS, Hysyk MV Historical sketches of the development of dentistry in Diseases of the Periodontium (Etiology, Pathogenesis, Diagnosis, Treatment) Lviv: Liga-Press, 2011:264 –67.
- Hrynovets VS, Ohonovskyi RZ, Shybinskyi VIa Lvivska stomatolohichna shkola 40-kh rokiv XX stolittia. In: Makieiev VF, editir. Stomatolohichni novyny; zb. prats z aktualnykh problem Lviv: 2012 – 2013; 11 – 12:47 [In Ukrainian].
- Zimenkovskyi BS, Hzhehotskyi MR, Lutsyk OD, Hrynovets VS, Hrynovets AH Lvivskyi natsionalnyi medychnyi universytet imeni Danyla Halytskoho – Istorychne yuvileine vydannia. Kyiv: TOV «Lohos Ukraina», 2014; 295 p. [In Ukrainian].
- Hrynovets VS, Stomatolohii kafedra. Encyclopedia. Lvivskyi natsionalnyi universytet imeni Ivana Franka v 2 t. 2: L-Ya. Lviv: LNU imeni Ivana Franka, 2014; p. 480 – 481 [In Ukrainian].
- Hrynovets VS, Mahlovanyi AV, Stupnytskyi RM Do 125-richchia narodzhennia profesora Antoniia Zhurnal AMN Ukrainy. 2008; 13(4): 807 – 12 [In Ukrainian].
- Hrynovets VS, Ripetska OR, Hrynovets IS Profesor Mechyslav Yankovskyi – vnesok u stanovlennia lvivskoi universytetskoi stomatolohichnoi In: Korda MM ta in., editir. Materialy naukovoi istoryko-terminolohichnoi konferentsii 100-richchia ministerstva okhorony zdorovia ta opikuvannia Ukrainy i likarske samovriaduvannia, XVII kongres Svitovoi Federatsii Ukrainskykh Likarskykh Tovarystv materialy mizhnar. nauk. Kongresu; 2018 veresen 20 –22; Ternopil. Ternopil: TDMU; 2018, p. 301 [In Ukrainian].
- Makieiev VF, Hrynovets VS, Lialka MIa Zaviduvach kafedry ortopedychnoi stomatolohii – profesor Zbarzh Yakiv In: Makieiev VF, editir. Stomatolohichni novyny: zb. prats z aktualnykh problem stomatolohii. Lviv: 2016; 15: 3 – 4 [In Ukrainian].
- Makieiev VF, Zimenkovskyi BS, Hrynovets VS Likar, naukovets, vchytel – profesor Zbarzh Yakiv Mykhailovych. Lviv. nats. med. un-t im. Danyla Halytskoho. Lviv: Kvart, 2017; 44 p. [In Ukrainian].
- Makieiev VF, Hrynovets VS, Honcharova IK Spohady pro dotsenta Martineka Borysa In: Makieiev VF, editir. Stomatolohichni novyny: zb. prats z aktualnykh problem stomatolohii. Lviv: 2016; 15: 5 – 6 [In Ukrainian].
- Makieiev VF, Hrynovets VS, Pasternak SIu Pamiati profesora stomatolohii – Varesa Evalda In: Makieiev VF, editir. Stomatolohichni novyny: zb. prats z aktualnykh problem stomatolohii. Lviv: 2016; 15: 7 – 8 [In Ukrainian].
- Zimenkovskyi BS, Makieiev VF, Vares YaE, Hrynovets VS, Petryshyn OA Naukovets- novator, likar, pedahoh – profesor Vares Evald Lviv. nats. med. un-t im. Danyla Halytskoho. Lviv: Kvart, 2018; 105 p. [In Ukrainian].