За кілька років медичних університетів, які не мають власних університетських лікарень в Україні не повинно бути , – так озвучив головну стратегічну мету реформування медичної освіти керівник МОЗ України Віктор Ляшко сьогодні у Львові. Це було під час роботи  міжнародної конференції з питань розвитку медичної освіти «Синергія заради здоров’я: об’єднуємо зусилля для глобальних змін». ЇЇ організатором виступило Міністерство охорони здоров`я України за підтримки міжнародних партнерів. 

Сьогоднішня панельна дискусія щодо шляхів розвитку сучасної медичної освіти в Україні у світлі вимог часу та роль у цьому процесі університетських лікарень – черговий щабель до європейської моделі організації системи навчання та підготовки медичних кадрів в Україні. Початок цій системній роботі було закладено під час Третього саміту Перших Леді та Джентльменів  у вересні 2023 року – тоді розпочався процес пошуку міжнародних партнерів для медичних установ та освітніх закладів України. 

То ж закономірно, що вітальним словом відкривала захід Перша леді Олена Зеленська. Звертаючись до учасників конференції пані Зеленська зауважила, що за цей рік до програми міжнародного партнерства залучено вже 21 країну світу та 57 міжнародних партнерів. І ми можемо говорити про повноправне партнерство – досвід наших медиків дався дорогою ціною, але він став унікальним, і ним потрібно ділитися, – підкреслила Перша леді.

Перший рік роботи медичного партнерства підсумував міністр охорони здоров`я України Віктор Ляшко. За цей час понад 700 українських медиків пройшли стажування, тренінги, навчання за кордоном і повернулися імплементувати набуті знання та навички у вітчизняну охорону здоров`я. 

Найбільш очікуваною частиною конференції було представлення проєкту реформування системи медичної освіти на базі Львівського національного медичного університету. Як зауважив пан міністр, головне в реформі – симбіоз теоретичного навчання із практикою шляхом створення університетської лікарні. Необхідно, щоб студент з першого курсу отримував медичну практику у різній формі. Водночас, принципових змін зазнають функції викладачів клінічних кафедр та лікарів профільних відділень лікарні – тепер це будуть викладачі-лікарі, що забезпечуватимуть лікувально-освітній процес.

Далі тему продовжив  ректор Університету, професор Орест Чемерис, який виклав стратегію розвитку першої університетської лікарні в Україні та Університету як державного некомерційного підприємство вцілому. Вона базувалася на останніх змінах, ухвалених в постанові Кабінету Міністрів України, яка відкриває перед нашим навчальним закладом нові перспективи та шляхи розвитку. 

В представленій концепції охоплено три головні стратегічні напрямки: розбудову управлінських структур та зміцнення організації, що відповідає баченню провідного медичного університету; забезпечення довгострокової фінансової стійкості; побудову стратегічних партнерств у вибраних пріоритетних сферах.

Перший напрямок передбачає синергію клінічних кафедр та профільних відділень лікарень задля підвищення ефективності як навчального, так і лікувального процесів. Трансформація потребуватиме комплексних змін у різних структурних підрозділах.

Представлена стратегія передбачає значне розширення функцій та повноважень Наглядової ради Університету, а відтак, і зміни критеріїв її формування. 

Чимало уваги в стратегії розвитку приділено фінансовій стабільності закладу та пошуку альтернативних джерел фінансування. Із розширенням автономії ЛНМУ збільшується й поле залучення коштів від донорів, стратегічних партнерів, встановлення нових контактів із приватними гравцями.

Виходячи зі світових тенденцій та українського контексту, визначено два пріоритетні напрямки для партнерства –  ментальне здоров’я та фізична реабілітація. Чимала робота в цьому напрямку вже виконана – до прикладу, пілотний партнерський проект у сфері психічного здоров’я «Надія» активно розвивається і незабаром, є сподівання, набуде конкретних обрисів та реалізації

ЛНМУ ім. Данила Галицького активно був залучений до участі у конференції в різних форматах. Наші студентки – п`ятикурсниця медичного факультету Надія Сідельник та очільниця студентського профкому Ксеня Поливода – поділилися своїми думками щодо закордонного стажування студентів та ролі студентського самоврядування у розвитку медичної освіти під час панельної дискусії .

Ректор ЛНМУ, професор Орест Чемерис брав участь також у панельних дискусіях на тему : «Підсумки успішних партнерств за рік» та «Використання європейського та світового досвіду: медичні партнерства як каталізатор реформування університетських лікарень», а також у політичній панелі про роль університетських лікарень в системі охорони здоров’я України.

В програмі конференції було також обговорення стратегічних планів та напрямків співпраці на 2025-2027 роки. 

 

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua