16 грудня у конференц-залі Стоматологічного медичного центру Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького відбулася презентація мистецького альбому Олени Білоус «Пісня, що вартувала життя, але подарувала безсмертя», присвяченого Володимиру Івасюку – композиторові, аранжувальнику, поету, лауреату Національної премії України імені Тараса Шевченка, Герою України, авторові безсмертних українських пісень «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас», «Два перстені», які й дотепер залишаються візитівкою української пісенної культури ХХ століття.
Вшанувати пам’ять видатного Українця зібралася численна Університетська громада, представники духовенства та громадськості – музиканти, літератори, художники, гості нашого міста.
Захід розпочався з хвилини мовчання за полеглих захисників України. Відтак відповідальний за виховну роботу, професор Андрій Лозинський запросив до слова Архієпископа і Митрополита Львівського, Владику Ігора (Возьняка), котрий благословив мистецький захід, привітав присутніх із прийдешнім Різдвом Христовим і Новим Роком та побажав якнайшвидше дочекатися завершення війни.
Презентацію альбому модерувала авторка книги, випускниця фармацевтичного факультету ЛНМУ імені Данила Галицького Олена Білоус. Вона розповіла присутнім про видання, підготовлене у співпраці з рідними сестрами композитора – Галиною Івасюк та Оксаною Івасюк, Чернівецьким меморіальним музеєм Володимира Івасюка та Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького.
Спогадами про свого брата – надзвичайно талановитого композитора та співака поділилася співробітниця кафедри неврології Університету Галина Івасюк-Криса. Вона також закцентувала на тому, що серед присутніх в залі є ті, хто в ті страшні часи боротьби з національно свідомою інтелігенцією не побоявся прийти на похорон її брата – зокрема дружина і донька художника Володимира Патика – Романа і Оксана Патик, донька відомого українського поета Ростислава Братуня – дипломат, доцент Наталя Братунь (Київ), перша солістка вокально-інструментального ансамблю «Смерічка» Марія Ісак, котрі надалі також висловили свої яскраві та теплі враження про Івасюка.
Про навчання Володимира Івасюка у нашій Alma Mater згадав колишній проректор з наукової роботи, відомий український онколог, член НТШ, Нью-Йоркської академії наук, Європейської організації дослідження раку, професор Борис Білинський.
В.о. директора Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка Наталія Мороз розказала про роботу над підбором матеріалів до книги, а також про численні події, виставки, музейні експонати, пов’язані з життєвим і творчим шляхом видатного пісняра.
Цікаву інформацію про задум та створення книги, її концепцію, чимало щемливих моментів життя і творчості композитора висвітлили автори книги Олена Білоус та укладач, котрий здійснив її художнє оформлення – Юрій Лавренчук, а також музикознавець, композитор та поетеса Ірина Доля, яка також долучилася до створення альбому.
Глибоким духовним змістом були наповнені виступи Богдана Трояновського, директора видавництва «Свічадо», у якому видана книга, представниці кафедри українознавства та філософії ЛНМУ імені Данила Галицького сестри Діогени та пароха парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ у Львові Ореста Фредини. Вони наголосили на тому, що, загинувши насильницькою смертю, Володимир Івасюк немов би приніс себе в жертву своєму народові, відстоюючи його право на свою культуру, мову, пісню, на вільне висловлювання власної думки.
Зворушливі спогади, мелодії Володимира Івасюка та любов до його невмирущої пісенної спадщини наповнили наших гостей піднесеним настроєм. На завершення, в підтвердження того, що пісні Володимира Івасюка до сьогодні популярні та їх знають молоді люди, відбулося спільне виконання пісні «Червона рута» усіма учасниками мистецького заходу.
Відділ комунікації і промоції
press@meduniv.lviv.ua