[]У Львові, як і в Україні загалом, зважаючи на загрозу короновірусу COVID-19, люди вдаються до крайнощів. Наразі складно придбати маски та противірусні препарати.
Для того, аби розвіяти міфи, які викликають паніку і надмірно емоційну реакцію людей Гал-інфо поспілкувалося із відомим українським епідеміологом, професором, доктором медичних наук, завідувач кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Наталією Виноград.
Про віруси та епідемії Наталія Олексіївна знає усе, адже входить у групу реагування експертів ВООЗ на біологічні загрози і свого часу вона була головним епідеміолог МОЗ України.
Ми поставили їй запитання, які є найактуальнішими зважаючи на загрозу короновірусу.
Вірус – це спосіб існування матерії, яка займає проміжну позицію між живим і не живим, але він має свою стратегію існування на планеті. Має надзвичайно високий потенціал до мінливості і тим він є для нас непередбачуваним.
Родина коронавірусів включає сім вірусів і вони між собою відрізняються за низкою ознак. Найперше – це структура організації вірусного геному і відповідно до того антигенних детермінант.
Як і від будь-якої вірусної інфекції. Необхідно дотримуватися рекомендацій і в сезони високої епідемічного ризику дослухатися до порад спеціалістів та максимально їх виконувати.
Це заходи стримування, які ми запроваджуємо під час епідемічних ускладнень і відрізняються вони обсягом і направленістю дій.
Нема потреби. Найоптимальніше носити маски тим людям, які мають ознаки захворювання. Найкраще такій людині перебувати за межами колективів і викликати сімейного лікаря.
Залежить від того, з якою метою та коли її вдягають і яка температура зовнішнього середовища. Загалом – дві години. Після цього її потрібно утилізувати.
Для того, щоб утворився мінімальний захист потрібно хоча б два тижні. Зараз епідемічний сезон грипу вже завершується. Якщо людина належить до групи ризику, то варто робити будь-коли.
Люди, які мають супутні хронічні захворювання, які супроводжуються виникненням імунодифіцитних станів і перенесення захворювання на грип може призвести до ускладнень.
Окуляри – це один із компонентів засобів індивідуального захисту. Очі є вхідними воротами для цілої низки збудників інфекційних захворювань. Люди, які мають високий ризик зараження, перебуваючи у зоні епідемічного ускладнення, або на дистанції високого ризику зараження, а це 1 метр від джерела інфекції, а навіть, потенційного ризику – це 1, 5 метри, тривалий час мають високий ризик зараження. Це обов’язковий елемент, яким потрібно користуватися, коли люди мають високі ризики. Ходити на вулиці в окулярах і масці немає сенсу.
Антисептики для рук, як і будь-які засоби захисту, можна використовувати перебуваючи в умовах, де неможливо у інший спосіб себе захистити в умовах ризику попадання на руки збудників. Якщо це буде супроводжуватися потраплянням на руки біологічних субстанцій, скажімо слизу, у якому міститиметься збудник, то використання антисептиків може лише погіршити прогноз оскільки антисептик призведе до зміни структури білка, який є у тих слизових виділеннях і стабілізує збудника. Тому, якщо ви знаєте, що на руки потрапили небажані біологічні секрети, то руки найперше треба мити, а тоді брати антисептик.
Антисептики не є дуже бажаними для використання. Вони знищують і добру мікрофлору, яка нас захищає. Невідомо чи є на руках збудник, але те, що є добра мікрофлора – це 100%. Нащо ж наших друзів, які нас захищають, знищувати?
Хіба не простіше вести здоровий спосіб життя, добре спати та їсти, обмежувати своє перебування в місцях потенційного ризику зараження. Навіщо надривати свою імунну систему тоді коли того не треба. Вона і так працює.
Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій
Джерело Анна Джунківська, “Гал-Інфо”
https//glinfo.com./rticles/chom_ne_dopomozht_msky_i_chym_nebezpechnyy_ntyseptyky_12_pytn_epidemiolog_339408.html
[]