[]Щорічно 21 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято засноване ЮНЕСКО у 1999 році аби підкреслити важливість та самобутність кожної мови для її народу, а також сприяти збереженню мов малочисельних народів. В Україні свято відзначають з 2000 року.

З нагоди Дня рідної мови 21 лютого 2021 року у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького відбулася низка заходів, які провела кафедра українознавства.

Цікаве заняття про історію становлення української мови від VI до XXI століть провела з вітчизняними студентами 1 курсу груп 4 і 6 спеціальності «Стоматологія» завідувачка кафедри, доцентка Тетяна Єщенко. Учасники  заходу переглянули й обговорили фільм, який містив відомості з історії української літературної мови, зразки історичної граматики української мови, старослов’янської мови. У фільмі було простежено процес формування системи літературної мови, її розвиток у зв’язку з розвитком української культури, процес вироблення стилістичних і фонетико-граматичних норм. Студенти закріпили розуміння правопису української літературної мови як цілісної системи, ознайомилися з основними закономірностями і найважливішими явищами розвитку й формування фонетики, граматики, лексики та ін.

Під керівництвом наставниці студенти також опанували 25 порад, як сучасному стоматологові говорити ефективно й бути успішним комунікантом.

Тематичне заняття «My Mother Lngge» для студентів другого курсу медичного факультету англомовного відділення. Захід провела доцентка кафедри українознавства Наталія Гірна.     Викладачка розповіла студентам про трагічну історію появи свята. Адже у цей день у 1952 році у Бангладеш влада придушила мирну демонстрацію проти урядової заборони на використання бенгальської мови. 

    Учасники заходу – студенти з Індії – представили презентації про свої рідні мови – панджабі, телугу, каннада, хінді, які супроводжували розповідями про історію їх розвитку, поширення, кількість носіїв та регіональні діалекти. Вони також розповіли, що Індія – багатомовна країна, але офіційною є хінді, яка займає друге місце в світі за кількістю мовців, нею розмовляють понад 400 млн людей. Проте історичне минуле країни зумовило налання статусу офіційної також і англійській мові. 

Доцентка кафедри українознавства Наталія Гірна розповіла майбутнім лікарям про нелегку долю української мови, вікові заборони на її використання, переслідування та вбивства за українське слово. Студенти дізналися про політику насильницької русифікації, лінгвоциду, що проводила імперська Росія та її наступник СРСР, тяжкі наслідки яких ми маємо і нині. Викладачка наголосила, що попри вікові заборони, українська мова встояла, нею написані прекрасні літературні та музичні твори, наукові праці, нею розмовляють понад 40 млн людей на різних континентах. 

Особливе зацікавлення майбутніх лікарів викликала ілюстрація шедевру слов’янської лексикографії – словника Памви Беринди «Лексикон словенороський» 1627 року, а також розповідь про постать Агатангела Кримського – українського мовознавця, поліглота-сходознавця, що знав понад 60 мов. 

Доцентка кафедри українознавства Галина Стечак провела зі студентами першого курсу 3 групи спеціальності «Стоматологія» тематичне заняття «Мова нас єднає!» 

Учасники заходу активно представляли свої доповіді, демонструючи відповідними цікавими презентаціями. 

Студенти слушно зауважили, що українці впродовж своєї історії завжди боролися за право читати, писати та говорити рідною українською мовою. І зараз, у цей непростий для нашої держави час, ми змушені ставати на захист рідної мови, бо після відмови від рідної мови нація вмирає, адже мова містить історію та культуру держави.  

Під час усіх занять зі студентами їхні наставники підкреслили, що майбутнє мови залежить від кожного з нас, бо щоб жити, вона має звучати. 

Усі заходи відбулися у дистанційному режимі.

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@medniv.lviv.

[]