[]З початком повномасштабної війни росії проти України практично кожен з нас намагається в той чи інший спосіб допомогти нашому війську наблизити Перемогу. Хтось волонтерить, допомагає фронту чи переселенцям, надає психологічну допомогу потребуючим. Не залишились осторонь науковці Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. Співробітники кафедри гістології під керівництвом професора Ростислава Білого розробили гемостатичний препарат – Активатор Згортання Крові.
За словами професора Білого, роботу над вітчизняним гемостатиком розпочали разом із професорами Максимом Луциком та Ростиславом Стойкою ще в час першої російської інтервенції – у 2014 році. Тоді найбільшою проблемою стала сировина для препарату – хітозан, її виробники були за кордоном, та й вартувала вона недешево.
Цієї весни, коли наші війська на фронті зазнавали чималих втрат, зокрема, через поранення, знову постало питання кровоспинних препаратів. Їх катастрофічно не вистачало – закордонні виробники просто не були готові до такого кровопролиття, а відтак і попиту на продукцію. Тоді наш давній колега, а тепер – спонсор і партнер проєкту, доктор Шандор Варі (Dr. Sndor Vri Медичний Цетр Синайський Кедр, США (Cedrs – Sini Medicl Center, S; Regionl Coopertion in the Fields of Helth, Science nd Technology ssocition (RECOOP HST ssocition) запропонував виробляти препарат в Україні, на основі наших наукових розробок. Саме він і закупив першу партію сировини – понад тонну його доправили із далекого норвезького містечка, що розташоване аж за Полярним колом.
Кілька місяців знадобилося професору Білому та його команді для розробки власного кровоспинного препарату – Активатора Згортання Крові. це мікрогранули, які при контакті з кров’ю утворюють в’язкий гель, що сприяє зупинці кровотечі. Важливо, що при цьому гель не «спікається» з тканинами тіла, не утворює тверду кірку і легко змивається 0,1% розчином оцтової кислоти. Розробка львівських науковців за механізмом дії схожа на препарат Celox виробництва Великобританії, проте час згортання крові значно коротший – останні дослідження показали згортання гепаринізованої крові за 5 секунд. Окрім того, собівартість українського препарату втричі менша.
Завдяки спонсорам та партнерам, за межами Університету вдалося налагодити серійне виробництво Активатора Згортання Крові. Щомісяця його випускають до 1тис. пакетів, усі вони йдуть через волонтерські організації у різні військові підрозділи – ними комплектують аптечки військових медиків для надання першої допомоги на полі бою. У час нашого спілкування до відправки підготували 250 пакетів кровоспинного засобу, який найближчим часом поїде в Херсонську область. « Ми віримо, що в цих пакетиках – чиєсь врятоване життя, – зауважує професор Ростислав Білий, – це нас мотивує, дає відчуття причетності до загальної справи – боротьби за нашу Перемогу!»
Відділ комунікації і промоції
Press@medniv.lviv.
[]