[]Вивчити та донести правду про трагічні сторінки нашої історії – це моральний обов’язок нині сущих перед невинними жертвами тоталітарного режиму. Заповіт нащадкам – пам’ятати про злочини проти людяності.
Сумною, болісною датою українського історичного календаря є четверта субота листопада – День пам’яті жертв Голодоморів. Ця трагічна сторінка вітчизняної історії, коли голодною смертю помирали мільйони наших предків, є одним із проявів системного знищування комуністами української національної пам’яті.
Цьогоріч ми відзначатимемо цю страшну дату в умовах повномасштабної війни Росії проти України. Через дев’ять десятиліть після Голодомору 1932-1933 років – геноциду проти українців знову застосовують геноцидні практики.
У 2022-му пам’ятна дата припадає на 26 листопада. У цей день Україна і цілий світ вшанують пам’ять невинних жертв Голодомору – геноциду нашого народу, вчиненого тоталітарним репресивним сталінським режимом.
Відповідні заходи проходять і у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького.
Зокрема, 24 листопада 2022 року на платформі ZOOM кафедра гігієни та профілактичної токсикології ФПДО ЛНМУ імені Данила Галицького провела семінар «Голодомор – помста за свободу», присвячений пам’яті жертв цієї трагедії, який у 2022 році проходить під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо». У заході взяли участь викладачі кафедри та слухачі циклів спеціалізації з різних регіонів України.
У своїх доповідях учасники наголошували на тому, що у нинішній війні Росія має однакову мету – знищення української ідентичності та української нації. І тоді, і нині Росія намагається зламати волю українців до спротиву, кидає проти нас весь свій терористичний арсенал. Але зараз Україна і світ – інші. Ми маємо власну державу та Збройні сили, підтримку світу, військову, фінансову, дипломатичну допомогу. І найголовніше – згуртованість народу. Тому ми вистоїмо й переможемо.
*
У цей же день для 19 та 20 груп першого курсу медичного факультету №1 нашої lm Mter відбулося тематичне заняття, присвячене вшануванню жертв Голодомору 1932-1933 рр. як геноциду українського народу. Захід провела доцентка кафедри українознавства Віра Мельник.
Під час заходу йшлося про передумови та причини Голоду. Доповідачка нагадала усім слухачам, що політика СРСР, яку здійснювали на території України, була спрямована саме проти українців. Вона наголосила, що Голодомор 1932-1933 років був наслідком не стихійного лиха, а спланованих системних заходів тоталітарного комуністичного режиму, був злочином геноциду українського народу. Студенти проаналізували дії злочинної радянської влади, охарактеризували етапи геноциду.
Особливу увагу викладачка приділила спогадам очевидців періоду лихоліть. Учасники заходу виступили із повідомленнями про розкуркулення українських сіл та про перебіг хлібозаготівельної політики.
На завершення доцентка Віра Мельник нагадала присутнім, що у цей день всі люди доброї волі беруть участь у поминальних богослужіннях, навідуються до пам’ятників жертвам Голодомору. Вона запросила 26 листопада о 1600 годині долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання та акції «Запали свічку» і засвітити вогник у кожній домівці як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди більше не повторювалися.
За інформацією кафедри гігієни та профілактичної токсикології ФПДО
та кафедри українознавства
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]