[]Сьогодні наш народ переживає одну із найскладніших сторінок своєї історії. Щодня гинуть найкращі сини та доньки України. Проте, навіть зараз ми не маємо права забувати про ще одну трагедію, з якою, на жаль, Україна асоціюється вже 37 років. 26 квітня 1986 року вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС призвів до найбільших техногенних та екологічних катастроф в історії людства. Викид радіоактивного пилу забруднив не тільки територію України, а й Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим (сьомим) рівнем небезпеки. 8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу, який тепер відзначається щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року.

Ця катастрофа назавжди змінила життя мільйонів людей, поділивши його на «до» та «після», завдала непоправних втрат, покалічила та забрала невинні людські життя. Водночас вона продемонструвала мужність, безстрашність та самопожертву ліквідаторів, які назавжди залишаться в пам’яті українців.

26 квітня 2023 року на кафедрі українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького студенти 1 курсу медичного факультету №2 разом з викладачем – доценткою Наталією Гірною обговорили причини вибуху атомного реактора та його наслідки для здоров’я і навколишнього середовища. Зокрема, студентка 40 групи Анастасія Савчук підготувала доповідь «Чорнобильська катастрофа, її наслідки», де дослідила масштаби радіоактивного ураження, його шкоду для здоров’я. 

У ході обговорення майбутні медики відзначили, що через злочинне замовчуванням факту катастрофи і применшення її наслідків владою евакуація з міста Прип’яті й 30-кілометрової зони розпочалася через кілька днів після вибуху, тому тисячі людей зазнали ще більшого радіоактивного опромінення. 

Студенти проаналізували показники зростання захворювань щитоподібної залози, дитячої онкології, збільшення смертності як прямі наслідки Чорнобильської катастрофи, які, на жаль, будуть відчутними ще не одне десятиліття. На занятті також розглянули Чорнобильську катастрофу в контексті радянської системи, де громадяни не мали можливості дізнатися правду, а їхнє здоров’я і життя компартія приносила в жертву своїм ідеологічним догмам.

Студенти подякували ліквідаторам аварії та вшанували загиблих.

*

27 квітня 2023 року на кафедрі гігієни та профілактичної токсикології ФПДО відбувся семінар для лікарів-інтернів спеціальності «Радіологія», присвячений Міжнародному дню пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Захід провели завідувачка кафедри Уляни Лотоцька-Дудик, доцент Неля Крупка та асистент Володимир Лабойко.

Учасники заходу зазначили, що на прикладі Чорнобильської катастрофи людство повинно зрозуміти, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією.  Поведінка окупантів, зокрема на захопленій ЗАЕС сьогодні знову ставить світ на межу катастрофи, і це необхідно якнайшвидше зупинити.

За інформацією кафедри українознавства 

і кафедри гігієни та профілактичної токсикології ФПДО

Відділ комунікації і промоції

press@medniv.lviv.

[]