[]6 грудня у читальній залі Наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького відбувся літературний вечір – презентація книги лікаря і письменника Яна Андрушевського (1866-1930). 

Ян Андрушевський був представником багатогранної культури українсько-польського пограниччя. Спеціалізувався на нервових хворобах, цікавився народною медициною, згодом змінив «скальпель на перо». 

У презентації взяли участь перекладач Андрій Павлишин, літературознавець Данило Ільницький, історик Василь Стефанів, координаторка Проєкту в Україні Ольга Малецька.

У книзі вміщено оригінальні оповідання Яна Андрушевського зі збірки «Z ziemi łez i piękn» («З краю сліз і краси» переклад з польської Андрія Павлишина) та раніше неопубліковану новелу «Sosn», а також переклад цих творів українською мовою. Книга також містить наукові розвідки науковців Українського католицького університету (Андрій Ясіновський, Василь Стефанів, Данило Ільницький) та Ряшівського університету (Зенон Ожуґ), а також вступні слова ректорів університетів – отця Богдана Праха (УКУ) та Сильвестра Чопека (Ряшівський університет).

Художньо-документальний фільм «Gente Rthens, ntione Polons» («Роду руського, нації польської» – формула подвійної самоідентифікації частини руської шляхти) та презентація двомовної книги Яна Андрушевського «Z ziemi łez i piękn» / «З краю сліз і краси», а також її аудіоверсії – результат втілення Проєкту «Gente Rthens, ntione Polons. Спадщина Яна Андрушевського зі Смоліна» Програми ТКС Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Цей проєкт – приклад успішної та плідної співпраці партнерів з України (Український католицький університет) та Польщі (Фундація Смолін Андрушевський). Через дослідження біографії й популяризацію творчості Яна Андрушевського, який значну частину свого життя провів у Немирові, Смолині та довколишніх селах (сучасний Яворівський район Львівської області), вдалося відновити пам’ять про спадщину письменника і зробити її доступною не лише для локальної спільноти сучасного польсько-українського пограниччя (зокрема, Підкарпатського воєводства Польщі та Львівської області України), а й для більшого кола зацікавлених.

Завдяки новелам Яна Андрушевського можна зрозуміти відносини українсько-польського пограниччя у сьогоднішніх умовах в релігійному, соціально-побутовому та національно-етнічному контексті.

За інформацією бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

press@medniv.lviv.

[]