[]21 листопада в Україні, відповідно до Указу Президента, відзначається День Гідності та Свободи. Його встановлено, аби зберегти та донести до сучасного і майбутнього поколінь інформацію про доленосні події в Україні початку ХХІ століття задля утвердження ідеалів свободи й демократії, а також віддати шану патріотизму та мужності громадян, які восени 2004-го й у листопаді 2013-го – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав та свобод людини і громадянина, національних інтересів та європейського вибору нашої держави.
З нагоди Дня Гідності та Свободи кафедра українознавства ЛНМУ імені Данила Галицького для студентів першого курсу медичного і стоматологічного факультетів провела онлайн-бесіду на тему «Вільні творять майбутнє». Її презентувала доцентка кафедри Наталія Гірна.
Під час заходу викладачка разом зі студентами проаналізували ключові моменти державотворення ХХІ століття – Помаранчеву революцію та Революцію Гідності, що стали феноменом не лише української, але й світової історії. Під час цих революцій український народ довів відданість свободі, заплативши за неї найвищу ціну – життя.
Зіставляючи події новітніх українських революцій, студенти зауважили, що вони є продовженням цивілізаційних змагань нашого народу. Адже за ідеали Гідності, Свободи, Демократії віддали свої життя Олена Теліга, Олег Ольжич, Алла Горська, Василь Стус і тисячі інших відомих та незнаних героїв. Саме такі визначальні людські риси, як волелюбність і гідність намагався ліквідувати тоталітарний режим, розстрілюючи національну культурну еліту і вбиваючи голодом мільйони українців. І на новітньому історичному етапі за наше право бути вільними і обирати майбутнє заплатили життям Герої Небесної Сотні.
Учасники заходу згадали революційні події осені 2004 р. та осені – зими 2013-2014 рр., які засвідчили високу самоорганізацію українців, волонтерський рух, що набув тоді небачених масштабів. Участь у протестних акціях на київському Майдані взяло близько 7 мільйонів осіб, тобто 20 % громадян, першою піднялася молодь.
На завершення викладачка наголосила, що Помаранчева революція 2003 і Революція гідності 2013-2014 років залишили визначальний та незабутній слід в історії України, уможливили проведення декомунізації суспільства, закріпили непохитність євроатлантичного курсу, але найважливіше – вони змінили ментальність, розпочали і продовжують формувати нову політичну ідентичність.
За інформацією кафедри українознавства
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]