17 вересня кафедра медичного права ФПДО Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького спільно з Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ провели міжнародне експертне обговорення на тему «Права людини у сфері охорони здоров’я», присвячене пам’яті Джуді Оверал (Judy Overall) та Дню безпеки пацієнтів. 

Учасники дискусії сфокусувати увагу на безпеці пацієнтів крізь призму законодавства України, судової практики та викликів медичної діяльності, сформували практичні правничі поради пацієнтам для безпечного отримання медичних послуг, а також згадали неоціненний внесок Джуді Оверал у становлення і розвиток національного медичного права.

Відкрила захід та модерувала його завідувач кафедри, професор Ірина Сенюта, яка відзначила, що Україна, як і весь світ, сьогодні фокус уваги спрямовують на безпеку пацієнтів, на пошук рішень для забезпечення гарантій для пацієнтів. Зазначила, що цьогоріч темою Дня є «Покращення діагностики для безпеки пацієнтів» із гаслом «Зробіть це правильно, зробіть це безпечно!». ВООЗ обраною темою підкреслила критичну важливість правильної та своєчасної діагностики для забезпечення безпеки пацієнтів і покращення результатів для збереження здоров’я. Окрім того, пані Сенюта висвітлила професійний шлях Джуді Оверал (1947-2024), професорки Тулейнського Університету в Новому Орлеані (Луїзіана, США), яка досліджувала права людини у сфері охорони здоров’я, була експертом Школи громадського здоров’я ASPHER, своє життя присвятила розвитку медичного права. Відзначила ключові вектори співпраці Джуді Оверал з ГО «Фундація медичного права та біоетики України» та спільні надбання для медичного права України та багатьох держав світу. Приміром, міжнародний проєкт «Право та здоров’я», що проводився за підтримки OSF. 

Амез Хав’єр Гарсіа, професор Університету Ов’єдо (Ов’єдо, Іспанія), директор юридичної клініки і член двох біоетичних комітетів, охарактеризував наукову та творчу спадщину Джуді Оверал, а також спільні проєкти пов’язані із захистом прав людини у сфері охорони здоров’я. Сергій Антонов, адвокат, член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, директор Центру медичного та репродуктивного права, розкрив законодавче забезпечення телемедицини та гарантії захисту прав пацієнтів, зокрема при обробці персональних даних у цій царині. Роман Майданик, адвокат, професор кафедри цивільного процесу Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, звернувся до проблематики захисту прав пацієнтів при використанні штучного інтелекту, розмірковував над шкодою, завданою здоров’ю через застосування ШІ, а також особливості юридичної відповідальності. Оксана Миронець, юрист, дослідниця і тренерка в європейських університетах, окреслила проблематику реалізації прав людей з інтегрованими імплантатами та перспективи їх вирішення. Світлана Ясечко, доктор філософії, науковий співробітник Служби якості лабораторій відділу рідкісних захворювань, Sciensano, (Брюссель, Бельгія), окреслила проблемні питання конфіденційності та безпеки генетичних даних, розкрила спільні проєкти з національними партнерами щодо обробки генетичних даних. Ірина Сенюта, професор, завідувач кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Голова Комітету медичного та фармацевтичного права та біоетики НААУ, надала поради щодо забезпечення безпеки діагностики з правової точки зору, висвітлила права пацієнтів крізь призму медичної і юридичної практики в аспекті діагностики, зокрема привернувши увагу до діагностичних помилок і їх правової оцінки. 

Запис заходу за посиланням:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=890746192967061

За інформацією кафедри медичного права

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua