22-23 січня 2025 року на кафедрі українознавства та філософії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького у віддаленому форматі відбулася ІІ Усеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Національна пам’ять: історія і сучасність». Ініціювали захід секція  історії України та української культури (модераторка зустрічі – доцентка Наталія Гірна). 

Урочисто відкрив роботу конференції відповідальний за виховну роботу ЛНМУ професор Андрій Лозинський, який від імені ректорату привітав учасників інтелектуального зібрання. Він зазначив, що відновлення та збереження національної пам’яті є необхідною умовою розвитку держави. Завідувачка кафедри українознавства та філософії професорка Тетяна Єщенко у вступному слові наголосила на національних смислах тематики конференції, особливо актуальних у час боротьби нашого народу проти російської агресії, адже тема безпосередньо пов’язана з розумінням сутности війни, яка має не лише військовий, а й культурно-інформаційний вимір. 

Доповідачами виступили науковці зі Львова, Києва, Ужгорода, Ізмаїла, Одеси, Сум, Дніпра, Харкова, а також гості з Польщі і Німеччини. Упродовж двох днів учасники зосередилися довкола широкого кола питань: деколонізації України, подолання тоталітарної спадщини бездуховності, розвінчання російської пропаганди і протидії дезінформації, різноманітних виявів «руского міра» і міфологеми «хароший рускій», дослідили проблеми зросійщення української термінології та антигуманну сутність примусової психіатрії, яку комуністичний режим використовував у боротьбі з дисидентами. 

Від нашої Alma Mater виступили професорка Тетяна Єщенко «Мова тоталітаризму у часі російсько-української війни 2014 – 2025 рр. (на прикладі твору Станіслава Асєєва «Світлий Шлях: історія одного концтабору», доцентка Наталія Гірна «Русій мір» як новітній колоніалізм – вплив російської  «soft-power» на Україну: прояви  та протидія», доцентка Віра Мельник «Львів у добу тоталітаризму (1939 р.)», доцентки Ольга Джура і Галина Терешкевич (с. Діогена) «Чистота – запорука міцного шлюбу та здорового покоління в усі часи».

Учасники наукового заходу відзначили, що конференція з надважливої українознавчої тематики відбувається у медичному університеті. Це вкотре підтверджує, що Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького заслужено є лідером з-поміж ЗВО України, а україноцентризм є одним із засадничих принципів нашої діяльності. 

Кафедра українознавства та філософії щиро вдячна учасникам за потужні доповіді, за активне обговорення, за спільність цінностей і за ту неймовірну атмосферу глибокого інтелекту і добра, яка відчувалася через кілометри і монітори. Невдовзі буде виданий збірник наукових праць конференції. 

 

За інформацією кафедри українознавства та філософії

Відділ комунікації та промоції

press@meduniv.lviv.ua