Тяглість українських Революцій має тривалу історію. Вже не вперше в історії України прагнення її народу жити у вільній незалежній державі наштовхується на лютий опір з боку росії, яка упродовж століть знищувала нашу країну, заперечуючи окремішність її народу, її історії, її мови, її традицій. Вже не вперше українці, які виходили на Майдани – Софійський у 1917–1918 роках та Незалежності у 2013–2014 роках – змушені брати в руки зброю, щоби чинити опір оскаженілому північному сусідові, що прагне нашого знищення.
Сьогодні в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революцій, які відбулися в Україні у 2004 та 2013-2014 роках.
У Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького цього дня ми вшановуємо пам’ять про людей, які під час революційних подій стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
До 107-ї річниці відновлення Української державності 1917 року, коли ІІІ Універсалом Української Центральної Ради було проголошено Українську Народну Республіку, на кафедрі українознавства та філософії упродовж тижня тривав традиційний історичний марафон «Українська революція 1917-1921 рр.: уроки державотворення». Його учасниками стали студенти 1, 2, 3, 4, 11, 12, 15, 16 груп першого курсу медичного факультету № 1.
Майбутні лікарі дослідили і висвітлили маловідомі сторінки Української революції 1917-1921 рр., з’ясували здобутки і проаналізували помилки українських урядів початку ХХ ст., наголосивши, що, попри дуже складне військово-політичне і міжнародне становище, Українська державність відбулася. Наша держава на початку ХХ ст. мала демократичну Конституцію, власні гроші, боєздатну армію, були засновані Академія наук, державні університети, Національний банк, Національна бібліотека тощо.
Доповідачі слушно зазначили, що проти України воювали дві російські армії – біла і червона. Власне, до поразки призвели необхідність боротьби проти кількох ворожих військ і відсутність дієвої міжнародної допомоги. Очевидно, що радянська влада була встановлена насильно, шляхом червоного терору, який комуністи назвали громадянською війною.
Студенти провели історичні паралелі із сучасною російсько-українською війною, адже московські окупанти у 2014 році прикривали свою агресію інспірацією громадянської війни, а через вісім років, не досягнувши злочинної мети, розпочали повномасштабне вторгнення.
Досвід визвольних змагань 1917-1921 рр. став поштовхом до боротьби наступних поколінь українців, нині його продовжують Збройні Сили України, виборюючи право України на Незалежність, Гідність та Свободу.
За інформацією кафедри українознавства та філософії
Відділ комунікації і промоції
press@meduniv.lviv.ua