22 січня до Дня Соборності України на кафедрі українознавства та філософії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького відбулася бесіда з теми «Акт Злуки – історія соборності, що триває і сьогодні». Заняття для студентів першого курсу 17-24 груп медичного факультету провела доцент кафедри Віра Мельник.

Викладачка розповіла студентам про проголошення Акта Злуки – урочистої події, яка відбулася 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі, а також про історичні передумови, що відбувалися у Надніпрянщині у період 1917-1918 років, що неабияк піднесли національний дух українців в Галичині, яка тоді перебувала під владою Австро-Угорщини. 

Майбутні лікарі мали можливість почути чимало нової інформації про «Універсал Соборності», у якому проголошувалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Студенти дізналися, що наступного дня Трудовий конгрес України майже одностайно ратифікував Акт злуки, закріпивши цю визначну подію в історії боротьби за українську незалежність і соборність. Це відкрило найбільші можливості для співпраці існували в галузях культури, освіти та науки, які ще до початку революції служили зв’язуючим мостом між українцями УНР та ЗУНР. Спільна мова, історія та національні символи були тим основним підґрунтям, яке об’єднувало Україну навіть у часи поділу. 

Проте у багатьох інших політичних питаннях, програмах, гаслах існувало багато протиріч. Найгостріша проблема полягала у відсутності спільного бачення майбутнього держави. Тим не менше, Акт Злуки став символом і легендою для наступних поколінь борців за Україну.

Викладачка також розповіла студентам про проведення символічного живого ланцюга Злуки від Києва до Львова, у який об’єдналися мільйони українців 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки.

 

За інформацією кафедри  українознавства та філософії

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua