[]20-22 серпня у Львові відбулася одна з головних подій святкування Дня Незалежності України у Львові – ювілейний Х Міжнародний фольклорний фестиваль «Етновир».
Проєкт пройшов під егідою Міжнародної Ради Організацій Фестивалів Фольклору і Традиційних Мистецтв (CIOFF®) при ЮНЕСКО за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради. Свято, що проходило під гаслом, незмінним упродовж 10 років “Весь світ – до Львова!», відбулося на нових локаціях – у Палаці Потоцьких, а також на площі Музейній, де розмістили малу сцену для виступу оркестрів народних інструментів.
Учасників фестивалю привітали голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький, заступник міського голови Андрій Москаленко, президент CIOFF® Філіп Босан, директор Міжнародного фестивалю “Етновир” Андрій Сидор та ін.
В межах фестивалю відбулися унікальні хореографічні виступи, покази національних костюмів і сувенірів, дефіле всіх учасників головними вулицями міста від Ратуші до Палацу Потоцьких, вечори дружби, танцювальні майстер-класи та конкурс оркестрів.
Цьогоріч на «Етновир» приїхали танцювальні колективи з усіх куточків України та з-за кордону – з Чорногорії та Туреччини. Уперше учасниками та бажаними гостями фестивалю стали Національний академічний ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» (м. Івано-Франківськ) та легендарний Національний Заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки з Києва, який виступав у супроводі живого оркестру і танцювальної групи.
Учасником фестивалю став і Народний ансамбль танцю «Горицвіт» імені Зенона Колобича Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, який гідно зустрів співвітчизників та гостей з інших країн традиційним привітальним українським танцем з хлібом і сіллю «Ми з України». Колективу було надано право виступати впродовж двох днів (у п’ятницю та неділю) та показати чотири танці. Усі виступи «Горицвіту» незмінно викликали у глядачів шквал аплодисментів. Під час показу національних костюмів «горицвітівці» представили чотири регіони України – Закарпаття, Бойківщину, Гуцульщину (Верховину) та Центральну Україну, виконавши характерні для цих регіонів танцювальні рухи та комбінації. Глядачі бурхливими оплесками зустріли показ оновлених костюмів, які нещодавно профінансував ЛНМУ імені Данила Галицького.
Програма фестивалю вперше включала Форум фольклорних ініціатив «Фольклорні Традиції – Код Нації», участь у якому взяли спікери з різних міст і країн, зокрема керівник Народного ансамблю танцю «Горицвіт» Марія Колобич. Присутні обговорили питання актуальності для молоді фольклорної спадщини свого народу, особливо в епоху диджиталізації та соцмереж, а також популяризації народної пісні та танцю як основного вияву національної культури.
Цьогоріч уперше на відкриття «Етновиру» і до України загалом приїхав президент CIOFF® Філіп Босан (Philippe Bessnt). Приємно відзначити, що у своєму виступі зі сцени він з великою теплотою згадав про понад 30-річну дружбу, яка єднає організацію CIOFF та Народний ансамбль танцю «Горицвіт» ще з 1987 року. Після завершення святкових заходів на запрошення керівника ансамблю Марії Колобич Філіп Босан відвідав музей Народного ансамблю танцю «Горицвіт» імені Зенона Колобича ЛНМУ імені Данила Галицького оглянув усі відзнаки та нагороди колективу, починаючи від заснування в 1975 році. Філіп Босан був приємно здивований такою кількістю відзнак з різних континентів земної кулі, висловив слова вдячності та захоплення від побаченого у музеї. Він також відвідав могилу Зенона Колобича на Личаківському цвинтарі.
На завершення свого візиту до Львова президент CIOFF® Філіп Босан зазначив, що Львів має всі шанси наступного року прийняти Всесвітній конгрес CIOFF. «Остаточне рішення буде прийняте у листопаді цього року на Генеральній асамблеї CIOFF в Будапешті. Переконаний, що Львів зможе успішно впоратись із проведення такого масштабного заходу», – сказав він.
Довідка. Міжнародна рада організацій фольклорних фестивалів і народного мистецтва (CIOFF) є міжнародною неурядовою організацією в офіційному партнерстві з ЮНЕСКО і акредитована для надання консультаційних послуг Комітету Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Її штаб-квартира розміщена у містечку Конфолан (Confolens) у Франції. Україна є повноправним членом CIOFF з 1996 року. У 2020 CIOFF відзначила 50 років заснування.
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]