[]5 квітня студенти 20, 21 і 26 груп 1 курсу медичного факультету №2 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького відвідали Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Заняття, яке провела доцент кафедри українознавства нашого Університету Наталія Гірна, відбулося у межах теми «Україна під владою тоталітарного режиму».
Студенти оглянули будівлю, у стінах якої розміщувалися тюрми часів польської, радянської та німецької окупацій. Оглядаючи тематичні стенди, майбутні лікарі дізналися про акції польської пацифікації, що супроводжувалися переслідуваннями й арештами не лише політичних діячів, але звичайних селян, а також погромами українських культурно-освітніх товариств, крамниць, приватного майна.
Під німецькою окупацією тут була тюрма гестапо. Нацисти масово знищували членів ОУН. Проте найтрагічніший період історії припадає на час радянської окупації Західної України 1939-1941 та 1944-1953 рр. У тюремних камерах одночасно утримували понад 3 тисячі осіб – членів ОУН, політичних партій, духівництво, інтелігенцію, добрих господарів.
Переглядаючи під звучання «Реквієму» Моцарта хроніку червня 1941 року, коли німці відкрили тюремні брами і показали закатовані тіла жертв комуністичного режиму, студенти порівняли ці кадри з моторошними звірствами московитів у Бучі, Ірпені, Гостомелі, Ізюмі, Херсоні.
Після смерті Сталіна комуністичний терор не припинявся, тому у в’язниці утримували дисидентів – В’ячеслава Чорновола, Івана Геля, подружжя Ігоря та Ірини Калинець. 72 доби у камері смертників чекав вироку Левко Лук’яненко – дисидент, правозахисник, автор Акта про незалежність України, Герой України.
Але жоден окупант не зламав і не зламає нашого прагнення до волі. Свідченням глибокої духовності українського народу є експозиція картин, вишитих ікон і рушників, потайки створених в’язнями у тюрмах і таборах.
Наша боротьба проти московського мороку триває. Наприкінці заняття студенти висловили переконання у Перемозі України, адже Світло завжди перемагає темряву, а Добро перемагає зло.
За інформацією кафедри українознавства
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]