[]У музеї історії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького відкрито виставку апаратів механотерапії кінця ХІХ століття.
Експозиція виставки складається з кількох апаратів для механотерапії, створених для розробки різних суглобів – плечового, зап’ясткового та гомілково-стопного, а також масажної кушетки. Ці масивні металеві пристрої є дивовижними і незвичними для ока наших сучасників, адже їх виготовили ще у ХІХ столітті.
Старовинні апарати були передані на баланс музею Комунальним некомерційним підприємством «4-а міська клінічна лікарня м. Львова».
Розробником перших апаратів для механотерапії, зокрема тих, що представлені на виставці, був шведський лікар-ортопед доктор Йонас Густав Вільгельм Зандер (1835-1920), якого вважають одним із засновників механотерапії, або «медико-механічної терапії» (ММТ). Свою роботу над виготовленням спеціальних технічних засобів для ММТ він розпочав у 1860-х роках. Густав Зандер розробив лікувальний метод вправ, які виконують за допомогою спеціального апарату. Пізніше він виготовив систему машин з використанням коліс, ваг і важелів, що створювала пацієнтові опір при виконанні вправ і дозволяла швидко реабілітуватися після травм. Машини доктора Зандера використовували в госпіталях під час Першої світової війни, їх встановлювали в оздоровчих курортах, а деякі належали приватним особам, однак ці конструкції були дуже складними і дорогими.
Майже через 100 років після появи цієї системи реабілітації Артур Джонс, який у 1970-х роках створив тренажери, відомі як Ntils, для допомоги у високоінтенсивних тренуваннях, сказав про доктора Густава Зандера «Ця людина була генієм; його єдина проблема полягала в тому, що він жив приблизно на століття випереджаючи свій час, тоді, коли дуже мало людей піклувалися про фізичні вправи і ще менше знали про них».
Олександр Канчалаба, директор музею історії ЛНМУ ім. Данила Галицького
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]