[]За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, більшість пацієнтів, які хворіли на COVID-19, повертаються до попереднього стану здоров’я. Однак опубліковані дані свідчать, що приблизно 10-20% (за деякими даними навіть до 50%) пацієнтів протягом тижнів (місяців) відчувають нездужання після гострого періоду інфекції SRS-CoV-2.
Найбільш поширені симптоми, такі як постійне відчуття втоми, задишка, утруднення дихання, кашель, головний біль, порушення концентрації уваги та ін., можуть супроводжувати людину довгий час навіть після одужання.
Наразі важко сказати, скільки людей страждатиме від тривалого Covid після зараження варіантом Omicron. Люди, які перенесли перші інфекції, спричинені дельта- чи бета-варіантом, мають проблеми з легенями протягом багатьох місяців або навіть років. Цих людей необхідно реабілітувати та допомагати їм немедикаментозним шляхом.
Ці та інші питання обговорювалися під час спеціалізованої конференції «Виклики, потреби, ефективність та можливості легеневої реабілітації в пост-COVID еру, забруднення повітря, глобалізація та війна в Україні», що відбулася 29 вересня 2023 року у Соляній копальні у Вєлічці (Республіка Польща).
Під час конференції відбулася низка зустрічей, обмін досвідом та обговорення інноваційних підходів щодо реабілітації. Наголошувалося про те, що тривалий ковід – це хвороба, яка вражає людей незалежно від віку – навіть тих, хто раніше був цілком здоровим.
На заході були представлені доповіді Національного фонду здоров’я, Польського товариства легеневих хвороб, Фундації імені Брата Альберта, кафедри реабілітації внутрішніх хворобах Collegim Medicm Ягеллонського університету, науковців та лікарів Польщі.
У конференції взяла участь українська делегація, у складі якої був директор НДІ епідеміології та гігієни Львівського націонмального медичного університету імені Данила Галицького, професор Борис Кузьмінов.
Спікери з України присвятили свої доповіді не лише типовим медичним питанням, а й соціальному виміру реабілітації, який дозволяє пацієнтам відновити сили та повернутися до повсякденної діяльності після наслідків коронавірусної інфекції. Вони поділилися своїм досвідом вирішення нової проблеми, яка зараз є в постковідному суспільстві.
Серед питань, які обговорювали учасники конференції, була також війна в Україні, яка створила абсолютно нові виклики для польської охорони здоров’я. Події призвели до збільшення напливу українців, які не були щеплені проти COVID-19, хворіють на численні респіраторні захворювання та поки що обмежено охоплені спеціалізованою медичною допомогою.
За інформацією НДІ епідеміології та гігієни
Відділ комунікації і промоції
press@medniv.lviv.
[]