Співробітники кафедри фармакогнозії і ботаніки Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького беруть активну участь у волонтерських проектах із допомоги Збройним силам України, підрозділам територіальної самооборони. У центрі волонтерської допомоги “Львівський лицар” ще з 2014 року займаються допомогою українським воякам приладами, оптикою, технікою, обладнанням.  Група волонтерів центру, до якої входять асистенти кафедри фармакогнозії і ботаніки Роман Лисюк та кафедри фармакології Ольга Антонів, а також доцент кафедри організації і економіки фармації, технології ліків та фармакоекономіки ФПДО Андрій Бойко від початку повномасштабного російського вторгнення активно працює з пошуком і замовленням, отриманням і надсиланням на фронт медикаментів та виробів медичного призначення.

Співробітники кафедри фармакогнозії і ботаніки у співпраці з Волинським національним університетом імені Лесі Українки (м. Луцьк) стали ініціаторами виготовлення рідких лікарських форм для потреб фронту та інших військових формувань.

На волонтерських засадах, на чистому ентузіазмі, ці «алхіміки» працюють 24/7, забезпечуючи війська, шпиталі, медбатальйони, бійців тероборони усієї країни необхідними мазевими формами: проти уражень і опіків, при хірургічних ранах (в т.ч. які важко загоюються), гнойничкових та виразкових утвореннях шкіри, грибковій патології, надмірній пітливості ніг, натоптишах, мозолях тощо.

Усі рецепти, за якими виготовляють препарати, – офіційні, готуються згідно з певними стандартами. І якщо на початках  – 26 лютого 2022 року проводилось виробництво 6 прописів, то за два місяці війни їх перелік зріс до 44. Найбільшим попитом користуються мазі з алое та каланхое (з новокаїном), обліпихи, дубу, ромашки, подорожника, кропиви, чистотілу, череди, звіробою. Гарно зарекомендували себе на практиці мазі з вмістом прополісу, воску, пилку, які готуються на олійних мацератах та екстрактах з ЛРС за всіма правилами технології ліків. До складу прописів часто входять олійні розчини вітамінів групи А, Е, Д; рицинова олія. Уся сировина, яка використовується, стандартизована за вимогами національних стандартів України (готові фасовки ЛРС фабричного виготовлення). У разі надходження її (сировини) від оптових постачальників вона обов’язково проходить усі стадії товарознавчого аналізу, за можливості – окремі методи стандартизації та сертифікації за умовами ДФ та АНД (тотожності, ідентифікації, контролю якості), проходить певні етапи підготовки до подальшого використання. У зв’язку з цим, час виготовлення окремих партій  мазевих форм становить від 2 годин до 2 тижнів. Уся сировина надходить або від населення (добровільна допомога), або від волонтерських організацій та за сприяння небайдужих свідомих громадян. Шукають її як через знайомих, так і через соціальні мережі. На фронті вже по-достоїнству оцінили продукцію, виготовлену спільно львівськими та волинськими фармацевтами, які у свій спосіб наближають нашу Перемогу.

За інформацією кафедри фармакогнозії і ботаніки

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua