Сьогодні, 4 липня, на Вулецьких пагорбах, в Студентському парку, традиційно відбулися заходи з вшанування пам’яті 36 львівських професорів і членів їхніх родин, яких у ніч з 3 на 4 липня 1941 року у Львові розстріляли німецькі нацисти.

Щороку в цей день представники освітнього середовища Львівщини згадують трагічні сторінки спільної для України й Польщі історії. Під покровом ночі нацисти, які окупували Львів, заарештували й розстріляли майже півсотні польських учених і викладачів, а також їх сім’ї. 83 роки тому нацисти намагалися знищити інтелектуальну еліту краю, найкращих і найталановитіших. Сьогодні рашистські окупанти на сході та півдні України також жорстоко і безжально знищують кращих синів та дочок нашого народу.

Біля монументу, який постав у вигляді каменів, що символізують десять Божих заповідей, де порушена п’ята заповідь ― «Не вбий!», священнослужителі польської та української церков відправили поминальний молебень.

Участь у заході взяли представники органів влади, ректори львівських та польських вишів, дипломатичний корпус, духовенство, громадськість.

Вони поклали квіти до пам’ятника загиблим на місці розстрілу на Вулецьких пагорбах, а також поставили лампадки до пам’ятного хреста. 

 Від Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького кошик з квітами до монументу піднесли ректор Університету, професор Орест Чемерис та голова профспілкового комітету, професор Ігор Держко.

Довідка. 30 червня 1941 року, за тиждень після початку німецько-радянської війни, німецькі війська захопили Львів, відразу розпочалися масові арешти та розстріли. Вночі 4 липня у Львові було арештовано кілька десятків осіб, переважно професорів та доцентів львівських вишів, священиків та членів їхніх родин, а також присутніх у їхніх квартирах. Вранці 4 липня їх вивезли на місце страти на Вулецькі вали (сьогодні район вулиць Бой-Желенського та Сахарова). Там гестапівці розстріляли 36 осіб. 

Серед розстріляних були науковці світового рівня: лікарі – професори Львівського державного медичного інституту: лікар-стоматолог світової слави, професор  Антоній Цєшинський, лікар-хірург Тадеуш Островський, педіатр, піонер польської пластичної хірургії, професор Владислав Добжанецький, лікар-педіатр, педагог, професор кафедри педіатрії медичного факультету Львівського університету ім. Яна Казимира (1938-1939), Медичного інституту (1939–1941), Станіслав Прогульський, лікар-терапевт, спеціаліст у сфері внутрішніх захворювань, професор Університету ім. Яна Казимира, професор Ян Ґрек, керівник кафедри внутрішніх хвороб (1920-1939). професор Роман Ренцкий, акушер-гінеколог, професор університету імені Яна Казимира у Львові Адам Соловій, лікар, спеціаліст у галузі судової медицини, професор Львівського університету Влодзімеж Серадський, лікар-гінеколог, доцент кафедри акушерства та гінекології Львівського університету ім. Яна Казимира Станіслав Мончевський, лікар, педагог, професор, завідувач кафедри патологічної анатомії (1919-41), декан медичного факультету (1923-1924, 1939) Вітольд Новіцький, лікар-окуліст, доцент офтальмологічної клініки університету ім. Яна Казимира у Львові Єжи Гжендельський, хірург, піонер анестезіології, професор університету ім. Яна Казимира у Львові Генрик Гілярович, хірург Станіслав Руфф. 

У 2011 році зусиллями влади Львова та Вроцлава, а також завдяки пожертвам громадян на місці розстрілу 36 львівських професорів і членів їх родин було споруджено пам’ятник.

Фото Львівської ОВА

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua