5 грудня відзначається Міжнародний день волонтерів. Свято було засноване Генеральною асамблеєю ООН у 1985 році. Волонтери – це добровольці, які без жодної нагороди трудяться на благо суспільства та батьківщини.

Волонтерський рух в Україні активно почав розвиватися в час Революції Гідності та першої російської інтервенції на Донбасі в 2014 році. Повномасштабна війна, яка триває на нашій землі з лютого 2022 року, дала новий поштовх до розширення числа тих, хто допомагає, передусім, Збройним Силам України долати ворога, опікується мільйонами вимушених переселенців, нашим співвітчизникам на деокупованих територіях. 

 Активну участь у волонтерській діяльності із перших тижнів російсько-української війни беруть викладачі, студенти, лікарі-інтерни, співробітники різних підрозділів Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Вона охоплює різні вектори, включаючи суто професійні – медичну допомогу українським Збройним Силам і населенню, організацію курсів з надання невідкладної медичної допомоги, а також участь у різноманітних волонтерських програмах.

  • Виконання професійних обов’язків з надання медичної допомоги.

Працівники університету (насамперед, кафедри травматологічного та хірургічного профілів) щоденно надають медичну допомогу українським Збройним Силам і населенню. 

Велика кількість студентів медичних факультетів №1 і №2 та працівників Університету залучені до роботи профільних медичних установ (Військово-медичного клінічного центру Західного регіону, Львівському перинатального центру), до організації медичного забезпечення на залізничному вокзалі Львова, беруть безпосередню участь в обстеженні вимушено переміщених осіб тощо.

  • Організація та проведення курсів з невідкладної медичної допомоги.

За участю представників Університету проводяться семінари, тренінги, цикли занять з надання домедичної допомоги при невідкладних станах.

  • Співпраця з органами державної влади з питань залучення гуманітарної допомоги, сортування та розподілу медикаментів, що надходять від іноземних партнерів.  Наші волонтери беруть участь у проєкті ЛОВА з медико-психологічної допомоги “Почуй лікаря”, допомагають у розселенні на території Львівщини евакуйованих з «гарячих» точок нашої країни осіб, організовують для них тимчасовий прихисток, зокрема, для дітей-сиріт, беруть участь у чергуваннях в районних адміністраціях (за потреби – надають першу медичну допомогу).
  • Робота на складах з сортування ліків і засобів медичного призначення.

Студенти та інтерни фармацевтичного факультету у складі волонтерських підрозділів займаються сортуванням лікарських засобів, опрацьовують запити закладів охорони здоров’я, що розташовані в зоні бойових дій, формують перелік медикаментів, які надійшли з гуманітарною допомогою. Сортуванням ліків та формуванням медичних аптечок займаються і студенти медичних факультетів.

  • Співпраця з благодійними організаціями і фондами.

Представники університету працюють у різноманітних організаціях і благодійних фондах, зокрема: у Благодійному фонді «Медична Місія», Центрі волонтерської допомоги «Львівський лицар» (медикаменти та вироби медичного призначення), благодійних організаціях «ПроДобро», «ОвпенЛаб», «Християнська медична організація», Help Ukraine Center у м. Люблін, Благодійному фонді «Я не один» та інших.

  • Організація і доставка гуманітарних вантажів, міжнародні зв’язки.

При співпраці з іноземними колегами волонтери-медики трудяться над забезпеченням українських військових тактичними аптечками, бронежилетами, тепловізорами. Наші представники взяли участь в організації та супроводі гуманітарної допомоги до міста Сєвєродонецьк, закупівлі та доставці термобілизни, взуття, тактичних рукавиць, наколінників та інших речей, необхідних для воїнів, у гарячі точки фронту.

  • Допомога біженцям і тимчасово переміщеним особам.

За два місяці війни Львів став прихистком для сотень тисяч наших співвітчизників, які прибули сюди, рятуючись від жахіття війни. Окрім згаданої медичної і гуманітарної допомоги переселенцям, працівники багатьох кафедр університету та їх родини приймають у себе біженців з Харкова, Ізюму, Києва, Дніпра, Бердянська, Ворзеля, Василькова. Студенти стоматологічного факультету проводять «Уроки стоматологічного здоров’я» для дітей вимушених переселенців з метою навчити дітей, які позбавлені можливості отримати стоматологічну допомогу, доглядати за своїм здоров’ям.

  • Участь у різноманітних волонтерських програмах.

Загалом, у цей важкий час студентів і викладачів Університету можна зустріти усюди, де потрібні руки і допомога. Серед них є такі, що розвантажують фури з гуманітарними вантажами, шукають прихисток для переселенців і притулок для тварин, працюють у відділеннях «Нової пошти», сортувальних пунктах, координаційних штабах, працюють волонтерами у школах за кордоном. Наші дівчата працюють у групі «Львівської волонтерської кухні», яка займається формуванням сухих пайків, приготуванням гарячих страв та сушінням овочів для наших захисників. Вони також долучаються до лав добровільних донорів крові через додаток Хелсі, плетуть маскувальні сітки, проводять збір та розподіл одягу, постелі, засобів гігієни для тимчасово переміщених осіб, виготовляють марлеві пов’язки для тампонування ран, а також надають іншу волонтерську допомогу. 

Сьогодні ми дякуємо всім, хто долучився до місії допомоги, хто готовий ділитися добром та завжди зарадити у скрутну годину, хто має велике серце та щиру любов до України і незламну віру в нашу Перемогу! 

Разом – неодмінно переможемо!