У цьому році ЛНМУ ім. Данила Галицького поповнився ще одним меморіальним музеєм – доктора Генріха Мосінга. Його створено у відремонтованих приміщеннях науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни, що по вулиці Зеленій, 12. Саме за цією адресою у 30-их роках минулого століття діяв так званий Інститут  професора Рудольфа Вайгля –   винахідника першої вакцини проти епідемічного висипного тифу, автора методу вирощування збудника — Rickettsia prowazekii в кишках лабораторної популяції вошей. Тоді молодий науковець Генріх Мосінг був учнем професора Рудольфа Вайгля  та продовжувачем його досліджень у виявленні  епідемічного висипного тифу та боротьбі з ним. У 1937 році першим з числа співробітників інституту Вайгля захистив докторську дисертацію в 27-річному віці. Оригінал цієї роботи представлено в одній із кімнат музею доктора Генріха Мосінга. Там також збережено його наукові статті, монографії, що видавалися в ті часи у Львові та в закордонних наукових журналах. Організатори музею – директор, професор Борис Кузьмінов та наукові співробітники НДІ епідеміології та гігієни ЛНМУ ім. Данила Галицького – прагнули відтворити не лише робочий кабінет видатного вченого з його автентичними меблями та документами. Наступне приміщення музею – кімната відпочинку. Як відомо, доктор Мосінг займався не лише лабораторними дослідженнями, а й був учасником експедицій в епідемічні осередки висипного тифу. Відвідувачі музею можуть оглянути лікарський ранець, який він брав із собою в ці експедиції.

Одним із найбільших наукових досягнень Генріха Мосінга є створення ним чутливого діагностичного тесту для виявлення носіїв висипного тифу –  рикетсіозного діагностикуму, який вироблявся з 1952 по 2008 рр.

Напрацьований Мосінгом метод використовувався безпосередньо в лікарнях і  давав можливість швидко і максимально повно виявляти випадки захворювань на епідемічний висипний тиф. Реакція Мосінга дала можливість розв’язати питання лабораторної діагностики висипного тифу, не вдаючись до спроби вирішити це завдання з допомогою існуючих на ці часи складних за технікою виконання, недосконалих інших реакцій. Застосування тесту Мосінга увійшло до переліку обов’язкових до виконання заходів боротьби з епідемічним висипним тифом на території СРСР і, зрештою, допомогло його подолати.

А створювався діагностикум  в цих стінах, на цьому лабораторному приладді, що зібрано в третій кімнаті музею. Загалом до музею увійшло понад 200 унікальних експонатів, які надали колишні колеги по роботі видатного вченого, члени родини, друзі, віднайшли співробітники НДІ епідеміології та гігієни.

На думку організаторів музею доктора Генріха Мосінга, він стане інформаційною, навчальною та науково- дослідною платформою для науковців, викладачів та студентів не тільки нашого закладу, але і міжнародної медичної спільноти.

За інформацією НДІ епідеміології та гігієни ЛНМУ ім. Данила Галицького

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua