29 січня по всій Україні вшановують пам’ять Героїв Крут.  У 1918 році на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 студентів вступили в бій з шеститисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова. У нерівній битві багато студентів були вбиті, але їх героїчний вчинок став прикладом мужності для багатьох поколінь українців.

З цієї нагоди кафедра українознавства ЛНМУ ім. Данила Галицького провела для студентів першого курсу фармацевтичного і медичного факультету № 2 навчально-виховний захід на тему “Бій під Крутами – символ звитяги і героїзму”. Враховуючи карантинні обмеження, доцетка кафедри Наталя Гірна-Калимон  провела його в  онлайн режимі. Доповідачка разом зі слухачами зіставили події початку минулого століття  і сучасності, адже нинішні загрози з північного сходу фактично є продовженням розв’язаної Росією проти України війни, яка триває з грудня 1917 року. Вона від початку була гібридною, бо принесену на кривавих багнетах і встановлену шляхом червоного терору більшовицьку владу радянська історіографія видавала за громадянський конфлікт, а війну проти законного українського уряду називала боротьбою робітничо-селянського уряду з київською хунтою. Минуло понад сто років, але путінська Росія та її прислужники послуговуються тими ж кліше, намагаючись приховати свої злочини проти незалежності та територіальної цілісності нашої держави та дезорієнтувати громадськість України і світу. 

Аналізуючи історичне тло початку ХХ століття, можемо впевнено стверджувати, що бій під Крутами 29 січня 1918 року був успішною оборонною операцією, у ході якої вдалося на чотири дні затримати наступ удесятеро переважаючих сил російських більшовиків. Саме це дало змогу делегації УНР підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного Союзу, забезпечивши цим міжнародне визнання України. Учасниками бою були ровесники нинішніх студентів – 18 – 20 -ти річні юнаки, вихованці університету св. Володимира, учні лікарської, гідротехнічної та військової школи. Усі 600 бійців записалися добровольцями і після нетривалих навчань вирушили на залізничну станцію Крути за 130 км від Києва. Нерівний бій тривав понад п’ять годин, молоді герої під командуванням капітана Аверкія Гончаренка завдавали ворогові великих втрат, не зупиняючись перед його кількісною перевагою. Майже сотня героїв загинула під Крутами. Ці юнаки хотіли вчитися, працювати, створити сім’ї, здійснити найсокровенніші мрії, але у хвилину вибору віддали свої життя за  Україну, аби наші мрії стали реальністю. 

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua