У листопадові дні громадськість України та світу вшановує пам’ять мільйонів скалічених доль і невинних життів, обірваних тоталітарним режимом. 3 листопада ми згадували українських геніїв, убитих у концтаборі Сандармох, у четверту суботу листопада запалили свічки пам’яті за мільйонами невинних жертв трьох радянських Голодоморів. 

25 листопада на кафедрі українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького у режимі онлайн відбулося засідання V Всеукраїнського круглого столу «Національна пам’ять (на вшанування жертв тоталітаризму)». Модератором заходу стала доцентка кафедри Наталія Гірна.

Такий круглий стіл у стінах нашої Alma Mater проходить уже не вперше. Започаткована на кафедрі ініціатива знайшла підтримку серед дослідників із різних регіонів України, відтак згаданий захід проходить щорічно. 

На початку засідання до учасників з вітальним словом від імені ректорату звернувся проректор з науково-педагогічної роботи, професор Анатолій Магльований.  

Під час круглого столу прозвучали актуальні та змістовні доповіді науковців з ЛНМУ імені Данила Галицького, а також наших колег із Харкова, Одеси, Білої Церкви, Івано-Франківська, Бережан. Усі вони зверталися до проблематики тоталітаризму, його проявів, наслідків і впливів на сьогодення, а також досліджували забуті чи заборонені імена, місця масових поховань жертв комуністичного режиму. 

Учасники заходу відзначили, що, попри те, що влада ретельно приховувала злочини, витерти пам’ять народу все ж не вдалося. Опірна сила спогаду, як особистого, так і колективного, дуже велика. Це наша національна пам’ять, яка дала нам сили вистояти і повстати проти системи зла і людиноненависництва. 

Наголошувалося, що хоча тоталітарна епоха відійшла у минуле, вона залишила глибокі рани на тілі цілого суспільства. Тому важливим завданням освіти і держави загалом є відновлення і збереження історичної пам’яті, як запоруки національної безпеки.

За матеріалами круглого столу опублікований V випуск наукового збірника «Національна пам’ять». 

Організатори висловлюють вдячність учасникам обговорення, авторам і доповідачам за грунтовні дослідження, громадянську позицію і працю задля майбутнього України.

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua