22 – 23 лютого 2023 року кафедра українознавства Львівського  національного медичного університету імені Данила Галицького спільно з відділом гуманітарної освіти та виховання, Світовою федерацією українських лікарських товариств (СФУЛТ) і лікарською комісією Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ) зорганізувала і провела у дистанційному режимі всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Лінгвоекологія: мова медицини». Особливістю заходу було те, що він відбувся на пошанування 150-річчя від заснування НТШ. Дискусії проводилися у віддаленому режимі. Географія учасників конференції охоплювала понад 30 наукових центрів: Київ, Львів, Полтава, Харків, Херсон, Луцьк, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Одеса, Вінниця, Тернопіль, Чернівці, Ужгород, Кропивницький та ін. 

З-поміж понад 120 учасників – а це 30 докторів наук, професорів, 70 кандидатів наук, доцентів, – вчені з науково-дослідних установ та провідних університетів України і Європи. 

Прикметою форуму є різнорідність представництва української наукової спільноти: мовознавці, літературознавці, фольклористи, перекладачі, журналісти, педагоги, психологи, філософи, історики, історики, фахівці з морального богослов’я, культурологи, лікарі. 

На пленарному засіданні, який модерувала докторка філологічних наук, завідувачка кафедри українознавства Тетяна Єщенко, з вітальним словом виступили проректор з наукової роботи, професор  Андрій Наконечний, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Анатолій Магльований, президент Світової федерації українських лікарських товариств, професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Андрій Базилевич, завідувачка кафедри клінічної імунології та алергології, голова лікарської комісії Наукового товариства ім. Тараса Шевченка, професорка Валентина Чоп`як

Окрім пленарного засідання працювало 6 секцій (керівники доценти Надія Черкес, Галина Стечак, Світлана Ягело, Марта Дрогомирецька, Наталія Божко, Ірина Матущак).

Секція 1 «Термінознавство. Текстолінгвістика. Культура терміновживання й відродження національної мовної традиції в медицині. Функціонування медичних термінів у різних текстотипах».

Секція №2 «Фахова комунікація. Деросіянізація мови клінік, медичної практики в Україні як важливий етап національного державотворення».

Секції №3 «Українське медичне словникарство: історія і сучасність».

Секція №4 «Медична журналістика. Мова засобів масової інформації. Українськомовні медичні журнали, газети, радіо, телебачення й інтернет та їхня роль у формуванні національної картини світу. Мова медичної реклами: комунікативні техніки впливу і девіації».

Секція №5 «Педагогіка. Мова медичної освіти. Лінгводидактика. Мова медичної освіти в Україні й рудименти посттоталітарної ментальности. Новітні технології викладання української мови в медичних закладах вищої освіти».

Секція №6 «Історія. Філософія. Біоетика.  Роль Наукового товариства ім. Шевченка та Українського лікарського товариства у становленні мови медицини на рідномовній основі. Біоетичні проблеми в аспекті лінгвоекології».

Завершилася конференція проблемним колом «Росіянізація сфери медицини як інструмент експансії і неототалітаризму у часі московсько-української війни (2014-2022 рр.)

За підсумками конференції організатори підготували збірник наукових праць, які на ній обговорювались. 

Кафедра українознавства дякує усім учасникам за творче наукове середовище, в якому діалог між ученими як України, так і далекого зарубіжжя, інтелектуально поєднує український світ та утверджує його цінности – мова, історія, віра і культура –  й тримає лідерство в україноцентричних проєктах.

За інформацією кафедри українознавства

Відділ комунікації і промоції

press@meduniv.lviv.ua