Адреса

79010, м. Львів, вул. Зелена, 12

Телефон: +38 (032) 2759243      +38 (032) 2759536

Email  

 

 

Завідувач кафедри

 

ЛЮБІНЕЦЬ Олег Володимирович — доктор медичних наук, професор

 

Віхи становлення кафедри громадського здоров’я ФПДО
Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

 

Історія кафедри громадського здоров’я починається зі створення першої в Україні кафедри організації і управління охороною здоров’я на факультеті підвищення кваліфікації лікарів.

 

Реалізація спільного наказу поміж Львівським державним медичним інститутом та Львівським обласним відділом охорони здоров’я Львівського облвиконкому щодо вдосконалення діяльності курсу «Управління охороною здоров’я» увінчалася тим, що 19.11.1987 року по Львівському ордена Дружби народів державному медичному інституті, на виконання листа МОЗ України за №8-02-74 від 26.10.1987 року, відбувся наказ за №1558 «Про реорганізацію доцентського курсу в кафедру «Організації і управління охороною здоров’я факультету вдосконалення лікарів і провізорів». Таким чином, новостворена кафедра організації і управління охороною здоров’я на факультеті вдосконалення лікарів і провізорів у Львівському ордена Дружби народів державному медичному інституті стала першим освітнім підрозділом в післядипломній освіті для підготовки та перепідготовки керівних кадрів для практичної охорони здоров’я не тільки в Україні, але і на теренах колишнього союзу.

 

Першим завідувачем кафедри організації і управління охороною здоров’я у 1988 року було за конкурсом обрано кандидата медичних наук, доцента Базилевича Ярослава Петровича, а викладачами цієї кафедри стали: кандидати медичних наук Телішевська Марія Григорівна Фенюк Павло Йосипович, Чаклош Ігор Миколайович та асистент Пирогов Анатолій Андрійович.

Кафедра була організована на теренах новозбудованого Львівського обласного діагностичного центру, що на  вул. Пекарська, 69 б. 

Вагомим доробком колективу кафедри стало те, що у 1992 році в університеті був організований курс медичної інформатики (зав. курсом – асистент, кандидат технічних наук Бучко Я. Ю.), де слухачі кафедр факультету вдосконалення лікарів і провізорів оволодівали знаннями з основ медичної інформатики, а також в автоматизованому тестовому режимі в комп’ютерному класі всі одночасно демонстрували наявні (вхідний рівень) та набуті (заключний рівень) знання за конкретною лікарською спеціальністю та відповідною атестаційною категорією. У 1995 році курс медичної інформатики у Львівському державному медичному університеті був реформований у кафедру медичної інформатики (зав. кафедри – Сабан О. Я.), де окрім слухачів кафедр факультету вдосконалення лікарів і провізорів, знаннями з основ інформатики почали оволодівати і студенти.

 

У травні 1998 року вперше в Україні на кафедрі організації і управління охорони здоров’я для організаторів охорони здоров’я було започатковано навчальну дисципліну «Біоетика в системі охорони здоров’я та медичній освіті», яку почала викладати монахиня чину Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ сестра Діогена (Терешкевич Г.Т.), що була зарахована на посаду асистента кафедри. З вересня 1998 року навчальну дисципліну «Біоетика та християнська етика» у Львівському державному медичному університеті (кафедра гуманітарних дисциплін – зав. кафедри Снігур А. А.) почали викладати для студентів як елективний курс, а з 2005 року «Основи етики та біобезпеки» читаються кандидатом наук з державного управління доцентом Терешкевич Г.Т. як нормативна дисципліна для студентів на кафедрі філософії та економіки (зав. кафедри – професор Держко І.З.).

 

Наукове напрацювання Ярослава Базилевича – організаційно-управлінська інновація «Медичного обслуговування населення на первинному рівні за принципом «сімейної медицини», була вперше запроваджена до практичної системи охорони здоров’я у вересні 1988 року. Це дало можливість колективу кафедри реалізувати та розпочати у практичній охороні здоров’я на базі поліклініки № 2 м. Львова (головний лікар Євген Полатайко) перший річний медико-соціальний експеримент із впровадження сімейної медицини в Україні.

 

Результати реалізації експерименту «Сімейний лікар» на первинному рівні медичної допомоги та його науковий супровід кафедрою були обговорені в жовтні 1989 року у місті Львові на розширеній нараді науковців і працівників охорони здоров’я під егідою МОЗ України і схвалені до подальшого впровадження даного нововведення до практичної охорони здоров’я та медичної освіти в Україні.

 

Викладачами кафедри здійснювався організаційний та науково-методичний супровід також таких організаційно-управлінських форм надання медичної допомоги населенню як: організація роботи денних і домашніх стаціонарів, діагностичного відділення центральної районної лікарні, відділення диспансеризації в поліклінічному закладі з використанням автоматизованої системи управління здоров’ям населення тощо.

На кафедрі були напрацьовані нормативно-правові проекти документів, що засвідчували певну точку зору стосовно перетворень у діючій системі медичної допомоги, серед яких: Національна концепція розвитку охорони здоров’я громадян України; Законопроект «Основи законодавства про охорону здоров’я»; Національна стратегія реформування системи охорони здоров’я в Україні; Концепція первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини; Законопроект про запровадження в Україні страхової медицини.

 

В той час на кафедрі також працювали проф. Ладний О. Я., проф. Огірко І. В., доценти  Рудень В.В., Мікієвич Є.І. кандидати наук Бучко Ю.Я., Мажак І. М., асистенти Ердманіс Д. Ф., Цвенгрош Ю.Г., Стасюк О.І., Долинська О. М., Островерха Ю.А., Дячишин В.І., Фуртак І.І., Гринаш В.М., Щерба Г.І., Пилипенко А. А., старші лаборанти Шабаліна Л. І., Пашкаускас Г.Є., Берко І.П., техніки Сенишин Р.М., Шубенко О.Р., лаборанти Циганова  М.А., Навроцька Н. І.,  Касіян О.П.

У 2000-2001 році кафедрою керував доцент, кандидат медичних наук, Хобзей Микола Кузьмич.

З 2002 року і по теперішній час кафедру очолює професор, доктор медичних наук Любінець Олег Володимирович.

 

Навчальна робота кафедри організована за наступними напрямками:

-підготовка спеціалістів за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»;

-передатестаційне вдосконалення слухачів за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»;

-проведення курсів тематичного вдосконалення для головних лікарів, заступників головних лікарів з медичної роботи, з експертизи непрацездатності, з поліклінічної роботи, лікарів – статистиків, методистів, держслужбовців управлінь та відділів охорони здоров’я за спрямуваннями: «Актуальні проблеми організації в охороні здоров’я», «Організація надання екстреної медичної допомоги на до шпитальному та ранньому шпитальному етапах», «Реформування системи охорони здоров’я на сучасному етапі в контексті програми реформи Президента України», «Валеологічні аспекти лікарської практики в контексті реформи охорони здоров’я України», «Реформування системи охорони здоров’я на сучасному етапі в контексті автономізації лікувально-профілактичних закладів»;

-проведення курсів «Організації і управління охороною здоров’я» для слухачів курсів спеціалізації «Загальна практика – сімейна медицина»;

-проведення циклів занять «Медична статистика» і «Маркетинг та менеджмент в охороні здоров’я» для клінічних ординаторів першого року навчання;

-проведення курсів «Організації і управління охороною здоров’я» для інтернів за спеціальністю «Загальна практика – сімейна медицина».

Навчальний процес зосереджено на питаннях управлінського забезпечення функціонування й удосконалення діяльності існуючої системи охорони здоров’я, а також щодо висвітлення найбільш актуальних питань управління лікувально-профілактичними закладами та організації лікувально-діагностичного процесу в сучасних умовах в Україні та за кордоном. При проведенні лекційних, практичних та семінарських занять висвітлюються питання щодо методів організації і управління, планування та прогнозування у сфері охорони здоров’я.

 

Окремі практичні та семінарські заняття проводяться кафедрою у закладах охорони здоров’я. Базами кафедри служать: Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, Львівська обласна клінічна лікарня, Львівський регіональний лікувально-діагностичний онкологічний центр, Львівський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення, Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Комунальна Львівська міська лікарня «Хоспіс», лікарські амбулаторії загальної практики – сімейної медицини: с.Зимна Вода, с.Зіболки, с.Холодновідка, ТзОВ «Медичний центр Святої Параскеви», ТзОВ «Медичний центр «Євроклінік», ПП «Медіс», клініка «Біокурс» та інші.

 

З метою оптимізації діяльності медичних установ на місцях і мінімізації матеріальних витрат кафедрою широко використовується виїзна форма циклових занять, які проводилися в містах Львівській області, а також м. Луцьк, м. Ковель, м. Ужгород, м. Мукачево, м. Івано–Франківськ, м. Рівне, м. Звя́гель, м. Саки, м. Сімферополь, м. Херсон та інші.

 

На кафедрі є практика запрошення до виступів з лекціями ведучих закордонних спеціалістів з питань громадського здоров’я. Лекцію на тему «Проблеми громадського здоров’я у світовій медицині» для слухачів циклу спеціалізації прочитав фулбрайтівський стипендіат професор Девід Нордстром з Університету штату Мінесота, США, заняття з слухачами проводив професор коледжу громадського здоров’я Університету штату Кентуккі, США Раймонд Хілл, лекцію на тему «Фактори ризику серцевих захворювань – значення і профілактика» прочитав професор Йозеф Новотний, старший викладач студій здоров’я Вищої політехнічної школи м. Єглава, Чехія.

 

У 2004 році доценти Любінець О. В. і Сенюта І. Я. вперше в Україні підготували, а Міністерством охорони здоров’я України 27 вересня 2004 була затверджена програма «Медичне право» для факультетів післядипломної освіти вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти МОЗ України, що відіграло значний вклад в подальше впровадження навчання з медичного права у медичних вузах. Продовженням стало створення першої в Україні кафедри медичного права, яку очолила тоді кандидат, зараз професор, доктор юридичних наук Ірина Сенюта.

 

Кафедрою у 2011-2012 роках у співпраці з головним лікарем Любомльської ЦРЛ Володимиром Дибелем та за активної підтримки голови Волинської ЛОДА Бориса Климчука реалізовано проект створення територіального медичного об’єднання «Єдиний медичний простір Любомльського і Шацького районів» у Волинській області.

 

Співробітниками кафедри здійснено науковий супровід організаційно-управлінських експериментів з впровадження інновацій в систему управління мережею лікувально–профілактичних закладів у Львівській, Волинській, Полтавській, Миколаївській, Херсонській областях і Автономній Республіці Крим.

 

За активної ініціативної участі співробітників кафедри на базі Зіболківської амбулаторії сімейної медицини у 2000–2004 роках вперше в Україні було створено автоматизоване робоче місце лікаря загальної практики–сімейної медицини. Про результати цієї розробки кафедри заступник голови Львівської ОДА Богдан Матолич в лютому 2004 року доповів на підсумковій колегії МОЗ України в м. Комсомольську Полтавської області, яка прийняла рішення розширити ці ініціативні розробки на інші регіони країни для їх адаптації і апробації. Створена на цій основі модель управління охороною здоров’я населення регіону була рекомендована органам місцевого самоврядування для впровадження в практичній системі охорони здоров’я на місцях виїзним засіданням Комітету Верховної Ради України в травні 2008 року після тижневого вивчення і схвального висновку групи експертів МОЗ України.

 

Від часу створення кафедри на початок 2023 року проведено 446 циклів з підвищення кваліфікації керівників медичних закладів. За цей період навчанням було охоплено більше 10 тисяч слухачів. Основний контингент слухачів, як передбачено планами МОЗ України, формується із західних областей.

 

З ініціативи та за безпосередньої участі співробітників кафедри було організовано та проведено понад 200 науково–практичних конференцій, більше 1 000 семінарів, диспутів, круглих столів та проблемних дискусій з актуальних питань управління охороною здоров’я, як правило, спільно з обласними та міськими управліннями охорони здоров’я, Львівським регіональним інститутом державного управління Національного академії державного управління при Президентові України, обласними, районними, міськими комунальними, державними, відомчими, приватними та іншими установами у Львівській, Волинській, Рівненській, Закарпатській, Івано–Франківській, Чернівецькій, Житомирській, Полтавській, Миколаївській, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.

 

Одним з напрямків підвищення кваліфікації керівників закладів охорони здоров’я різних форм власності було проведення міжнародних товариських зустрічей. За сприяння президента Польського Товариства Соціальної Медицини та Громадського Здоров’я професора  Альфреда Овоца організовані зустрічі лікарів Львівщини, Волині, Закарпаття з медиками Воєводського Шпиталю імені Папи Яна Павла II в м. Замосць, Воєводського Спеціалізованого Шпиталю в м. Хелм (Польща), приватного медичного закладу «Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA» та мережі приватних лікарських амбулаторій «Centrum Medyczne – Medyk» в м. Жешів.

 

Як результат тривалої співпраці колективом кафедри було організовано та проведено  у Львові та Жешуві українсько–польські симпозіуми: «Досвід, реалії і перспективи розвитку систем охорони здоров’я» присвячений 25-річчю кафедри та 100-літтю Польського Товариства; «Сучасні проблеми організації амбулаторної медичної допомоги»; «Громадське здоров’я і реабілітація – імпакт «2017», 190 років курорту Трускавець». Участь у цих заходах брали і спеціалісти з інших країн Східної Європи.

 

За ініціативи професора Олега Любінця та підтримки ректора університету академіка Бориса Зіменковського Національним банком України випущена срібна ювілейна монета номіналом 5 гривень «225 років Львівському національному медичному університету» присвячена одному з найстаріших вищих медичних навчальних закладів України –  Львівському національному медичному університету, якому в 1998 році присвоєно ім’я Данила Галицького. З університетом пов’язана діяльність багатьох відомих науковців, виникнення і становлення більше 20 наукових шкіл. Монету введено в обіг 28 жовтня 2009 року. Вона належить до серії «Вищі навчальні заклади України». Це перша ювілейна монета присвячена закладу вищої освіти Львівщини та перша – медичним університетам України.

 

Вже минуло 5 років з того часу, коли кафедра організації і управління охороною здоров’я, відповідно до рішення Вченої Ради університету, у 2018 році  була перейменована на кафедру ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я.

 

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. № 1002-р „Про затвердження Концепції реформування системи громадського здоров’я”, наказу МОЗ України від 03.11.2017 р. № 1363 „Про деякі питання реорганізації державних підприємств та установ МОЗ України”, відповідно до рішення Вченої Ради ЛНМУ імені Данила Галицького (протокол № 2-ВР від 28.02.2018 р.) наказом ректора від 13.04.2018 р. № 1272-з назву – «Кафедра організації і управління охороною здоров’я ФПДО» перейменовано на назву – «Кафедра громадського здоров’я ФПДО».

 

Наука громадського здоров’я вивчає питання пов’язані з організацією охорони здоров’я, її управлінням, політикою здоров’я, медичною інформатикою, культурою управління, медичним правом, здоров’ям населення, біостатистикою, системним аналізом, моніторингом та оцінюванням, економічними показниками системи охорони здоров’я. Звідси, питання профілактики захворювань, маркетингу та менеджменту, організація та управління медичною допомогою, вивчення впливу шкідливих факторів на здоров’я, переорієнтація в медичному обслуговуванні з лікування хворого на економічні механізми управління здоров’ям, опрацювання алгоритмів зміцнення здоров’я української нації та збереження її генофонду віднайшли свою реалізацію в навчальному процесі для керівників органів та закладів різних рівнів медичного обслуговування.

 

За роки існування кафедри були виконані і виконуються науково-дослідні роботи, що стосуються управління первинною медико-санітарною допомогою, організації денних та домашніх стаціонарів сімейної медицини. Результати даних робіт стали науковим підґрунтям для:

  • формування політики, стратегії і тактики розвитку системи охорони здоров’я України;
  • розробки методичних підходів з дослідження процесів управління в органах і закладах охорони здоров’я;
  • удосконалення первинної медико-санітарної допомоги;
  • розвитку позалікарняних видів медичного забезпечення населення;
  • розвитку мережі денних стаціонарів амбулаторно-поліклінічних закладів;
  • розвитку загально-лікарської та сімейної медичної практики, розробки та впровадження автоматизованого робочого місця сімейного лікаря;
  • підвищення економічної ефективності використання ліжкового фонду в стаціонарах;
  • удосконалення державного управління в сфері охорони здоров’я населення.

 

За час існування кафедри доктором медичних наук став чинний завідувач кафедри Олег Володимирович Любінець з захистом дисертаційної роботи на тему: «Медико-соціальне обґрунтування подовження середньої очікуваної тривалості життя населення України»;

Кандидатами наук стали:

  • Рудень Василь Володимирович – «Організація та оптимізація діяльності домашніх стаціонарів терапевтичного профілю»;
  • Мікієвич Євген Іванович – «Наукове обґрунтування комплексу заходів по зміцненню здоров’я та удосконаленню медичного обслуговування шахтарів Львівсько-Волинського вугільного басейну на основі медико-соціальних досліджень»;
  • Дячишин Віра Іванівна – «Державне управління медикаментозним забезпеченням населення України на сучасному етапі формування ринкових відносин»;
  • Терешкевич Галина Тарасівна – «Розвиток біоетики в Україні (державно-управлінський аспект)»;
  • Сенюта Ірина Ярославівна – «Право людини на охорону здоров’я та його законодавче забезпечення в Україні»;
  • Фуртак Іван Іванович – «Механізми державного управління у сфері охорони здоров’я в контексті європейської інтеграції України»;
  • Середа Орест Миколайович – «Наукова спадщина Рудольфа Вейгля – винахідника вакцини проти висипного тифу»;
  • Олексюк Ольга Богданівна – «Медико-соціальне обґрунтування моделі запобіжної госпіталізації в педіатрії»;
  • Комар Володимир Степанович – «Медико-соціальне обґрунтування оптимізованої моделі відновного лікування населення з хворобами шкіри та підшкірної клітковини»;
  • Чемерис Наталія Михайлівна – «Медико-соціальне обґрунтування оптимізованої моделі профілактики вживання психоактивних речовин студентською молоддю»;
  • Гржибовський Ярослав Леонідович – «Медико-соціальні детермінанти здоров’я сільського населення та обґрунтування концептуальної моделі моніторингу його показників».

 

Співробітники кафедри брали участь у роботі Дорадчої ради з питань охорони здоров’я Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України, міждисциплінарної робочої групи МОЗ України з впровадження медико–економічних стандартів в управління охороною здоров’я та їх моніторингу, робочої групи МОЗ України з мінімізації наслідків економічної кризи для системи охорони здоров’я, робочої групи МОЗ України з розробки медико–соціальних стандартів та нормативів фінансування у сфері охорони здоров’я, Координаційної ради з питань розвитку сімейної медицини Львівської облдержадміністрації. В даний час працівники кафедри беруть участь у роботі Координаційної ради з питань профілактики неінфекційних захворювань  Львівської ОДА (Любінець О.В.), Громадської ради при ЛОДА (Любінець О.В.), Госпітальної ради госпітального округу Львівщини (Зуб В.І.), Атестаційної комісії з атестації організаторів охорони здоров’я Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА (Любінець О.В.).

 

На кафедрі в даний час виконується науково-дослідна робота «Неінфекційні захворювання: основні детермінанти негативного впливу на стан громадського здоров’я в Україні».

 

За час діяльності кафедри працівниками кафедри опубліковано понад тисячу праць, випущено 22 монографії і 9 навчальних посібників, а також 33 інформаційних листів, методичних рекомендацій та робочих програм, затверджених МОЗ України. Отримано 13 Свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір. У закордонних виданнях, в т. ч. наукометричних баз, працівниками кафедри опубліковано більше 120-ти наукових робіт. Завідувач кафедри, професор Олег Любінець  є членом редакційних рад чотирьох науково – практичних журналів, в т. ч. 2 закордонних: «Annals of Agricultural and Environmental Medicine» (Польща) та «Professional journal of nursing and midwifery» (Словаччина).

На підставі Наказу Міністерства освіти і науки України від 23.12.2022 р. №1166 завідувач кафедри професор Олег Любінець є членом Спеціалізованої вченої Ради Д 61.051.09 з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальностями 14.01.15 «Нервові хвороби» та 14.02.03  «Соціальна медицина» в ДВНЗ «Ужгородський національний університет» МОН України.

 

Кафедрою громадського здоров’я налагоджені наукові зв’язки з кафедрою наук про здоров’я Ужгородського національного університету (завідувач кафедри професор Генадій Слабкий), Польським Товариством Соціальної Медицини та Громадського Здоров’я (президент професор Alfred Owoc), з медичним інститутом Державного навчального закладу імені Яна Гродка в м. Санок (директор інституту доктор медицини Izabela Gąska).

 

В останні роки на кафедрі працювали доценти Паробецька І.М., Гутор Т.Г., Телішевська М.Г., Мікієвич Є.І. кандидати наук, асистенти – Лобойко М.С., Комар В.С., Чемерис Н.М., Терешкевич Г.Т., Фуртак І.І., Середа О.М., Ябчанка О.В., Трач В.П., асистенти – Варава А.І., Матюшко Є.М., Макух Н.І., Кавчук М.Р., Гичка М.М., Тертичний П.П., Колачинський М.І., Кашуба Я.М., Гузар О.З., Сакалош А.В., Цісінський Б.Л., Гринаш В.М., Давидів М.Р., Пилипець Я.Д., Вуїв О.Г., Пошивак Т.П., Пилипчук Н.Г.; старші лаборанти Гетьман Н.М., Ткачук Ю.І., Верес Н.В.; лаборант Циганова М.А.

 

На даний час на кафедрі працюють: завідувач кафедри, професор ЛЮБІНЕЦЬ Олег Володимирович, професор РУДЕНЬ Василь Володимирович, доценти ДУТКА Ігор Юрійович, ГРЖИБОВСЬКИЙ Ярослав Леонідович, ОЛЕКСЮК Ольга Богданівна, старші викладачі ХОДОР Орест Євгенович, ОлЛІЙНИК Андрій Миронович, кандидат медичних наук асистент ЗУБ Володимир Іванович, асистент ДЕЦИК Михайло Олександрович, старші лаборанти МОЗІЛЬ Мар’яна Миронівна, САМЧУК Богдан Миколайович, лаборанти КОСТИШИН Оксана Володимирівна, прибиральниця НАВРОЦЬКА Наталія Іванівна.

 

На кафедрі навчаються в аспірантурі та виконують дисертаційні роботи на здобуття наукового ступеню доктора філософії Михайло ДЕЦИК, Вікторія МІЛАШОВСЬКА, Всеволод БОРОВЕЦЬ, Андрій КОВАЛЬ.

 

Плани кафедри на майбутнє:

– з метою подальшого розвитку науки і підготовки фахівців до самостійної науково-практичної та викладацької діяльності у сфері громадського здоров’я, здатних розв’язувати складні задачі і проблеми у зазначеній сфері заплановано підготовити до затвердження освітню програму другого (магістерського) рівня вищої освіти 229 «Громадське здоров’я»;

– залучення до лекцій провідних фахівців з громадського здоров’я та організаторів охорони здоров’я з інших ЗВО України та зарубіжжя;

– розробка нових циклів тематичного удосконалення: «Економічні основи діяльності медичних закладів» та «Промоція здоров’я».

 

Олег ЛЮБІНЕЦЬ, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри

Орест ХОДОР, старший викладач, завуч кафедри

Василь РУДЕНЬ, професор, доктор медичних наук

Ігор ДУТКА, доцент, кандидат медичних наук

Ярослав ГРЖИБОВСЬКИЙ, доцент, кандидат медичних наук

Ольга ОЛЕКСЮК, доцент, кандидат медичних наук

Володимир ЗУБ, асистент, кандидат медичних наук

Андрій ОЛІЙНИК, старший викладач

Михайло ДЕЦИК, асистент, аспірант

Всеволод БОРОВЕЦЬ, аспірант

Андрій КОВАЛЬ, аспірант

Вікторія МІЛАШОВСЬКА, аспірант

Богдан САМЧУК, асистент, старший лаборант

Мар’яна МОЗІЛЬ, старший лаборант
Оксана КОСТИШИН, лаборант

 

[]

Положення

[]

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»

СТАЖУВАННЯ за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»

ТУ «ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ»

ТУ «МЕДИКО-ПРАВОВІ ПЛОЩИНИ І ПСИХОЛОГІЯ ВЗАЄМОВІДНОСИН ПЕРСОНАЛУ У ЗАКЛАДАХ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

ТУ «ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ В ОХОРОНІ ЗДОРОВ’Я»

ТУ «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН

циклів спеціалізації та підвищення кваліфікації на 2024 рік

1. Публічне управління та адміністрування в охороні здоров’я ТУ 14 04.01-18.01
2. Організація і управління охороною здоров’я СПЕЦ 10 10.01-11.04
3. Медико-правові площини і психологія взаємовідносин персоналу у закладах охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей  ТУ 14 30.01-14.02
4. Громадське здоров’я в Україні – для лікарів всіх спеціальностей м.Луцьк ТУ 12 29.02-15.03
5. Організація і управління охороною здоров’я СПЕЦ 10 07.03-07.06
6. Медико-правові площини і психологія взаємовідносин персоналу у закладах охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей м.Рівне  ТУ 12 04.04-19.04
7. Громадське здоров’я в Україні – для лікарів всіх спеціальностей ТУ 14 02.05-17.05
8. Актуальні питання галузі охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей ТУ 14 23.05-07.06
ОСІННІЙ СЕМЕСТР
9. Організація і управління охороною здоров’я СПЕЦ 10 28.08-28.11
10. Громадське здоров’я в Україні – для лікарів всіх спеціальностей ТУ 14 05.09-20.09
11. Організація і управління охороною здоров’я СПЕЦ 10 10.09-11.12
12. Медико-правові площини і психологія взаємовідносин персоналу у закладах охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей м.Луцьк  ТУ 12 01.10-16.10
13. Публічне управління та адміністрування в охороні здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей  ТУ  14 22.10-06.11
14. Актуальні питання галузі охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей м.Рівне ТУ 12 14.11-29.11
 ГОСПРОЗРАХУНКОВІ ЦИКЛИ 
1.        Організація і управління охороною здоров’я (для лікарів, які не працювали більше 3 років за цією спеціальністю)  СПЕЦ 01.03-31.05

02.09-29.11

2.        Публічне управління та адміністрування в охороні здоров’я ТУ 10.01-24.01
3.        Медико-правові площини і психологія взаємовідносин персоналу у закладах охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей  ТУ 21.03-04.04
4.        Актуальні питання галузі охорони здоров’я – для лікарів всіх спеціальностей ТУ 12.12-26.12
5.        Організація і управління охороною здоров’я СТАЖ 10.01-28.06

04.09-27.12

 

ФОРМИ ОЦІНЮВАННЯ СЛУХАЧІВ ЦИКЛІВ СПЕЦІАЛІЗАЦІЇ, СТАЖУВАННЯ ТА ТЕМАТИЧНОГО УДОСКОНАЛЕННЯ 

Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних і семінарських занять і має на меті перевірку засвоєння слухачами циклу навчального матеріалу.

Формами поточного контролю є:

а) тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді з визначенням правильної послідовності дій чи відповідності, визначенням певної ділянки на фотографії чи схемі («розпізнавання») тощо;

б) індивідуальне усне опитування, співбесіда;

в) розв’язання типових ситуаційних задач;

д) контроль практичних навичок на занятті, під час самостійної роботи (курація пацієнтів, чергування, участь в клінічних обходах, консиліумах, клініко-патанатомічних конференціях, втручаннях тощо);

Комплексне оцінювання поточної навчальної діяльності слухача здійснюється на основі результатів підсумкових занять наприкінці засвоєння тематичних блоків циклу шляхом виставлення традиційної оцінки (2, 3, 4, 5) за кожне, що враховує результати тестування на підсумковому занятті, засвоєння практичних навичок, передбачених у тематичному блоці, поточної успішності та активності слухача під час навчання, самостійної роботи (курація пацієнтів, чергування, участь у клінічних обходах, консиліумах, клінічно-патанатомічних конференціях тощо).

Оцінку «5» слухач отримує, якщо він виконав правильно не менше 90% навчальних завдань; оцінку «4» – не менше 80% навчальних завдань; оцінку «3» – не менше 60% навчальних завдань; оцінку «2» – якщо слухач виконав правильно менше 60% навчальних завдань.

Викладач виставляє оцінку за підсумкові заняття в журналі успішності. Середню оцінку, який отримує слухач циклу за всі передбачені програмою підсумкові заняття, конвертується у відповідний бал за нижче наведеною таблицею. Отриманий бал поточної успішності є частиною оцінки, яку слухач отримує за підсумками екзамену.

 Схема нарахування та розподіл балів, які отримують слухачі циклу за підсумками поточної успішності:

Максимальна кількість балів, яку може набрати слухач циклу за поточну навчальну діяльність для допуску до екзамену, становить 120 балів;

Мінімальна кількість балів, яку повинен набрати слухач циклу за поточну навчальну діяльність для допуску до екзамену, становить 72 бали.

Розрахунок кількості балів проводиться на підставі отриманих слухачем циклу оцінок за 4-бальною (національною) шкалою під час вивчення дисципліни, шляхом обчислення середнього арифметичного (СА), округленого до двох знаків після коми. Отримана величина конвертується у бали за багатобальною шкалою наступним чином:

Для перерахунку середнього балу оцінки за 4-бальною шкалою в бали за 120-бальною шкалою можна також скористатись нижче наведеною таблицею:

 

            Форма заключного контролю успішності навчання на циклах – екзамен.

До екзамену допускаються слухачі, які отримали 72-120 балів з поточної успішності.

 

Екзамен – форма заключного контролю засвоєння слухачем циклу ТУ теоретичного та практичного матеріалу. Підсумковий контроль під час езамену проводиться у вигляді:

а) письмового іспиту з вирішенням тестових завдань (20) (максимальний бал – 40 (по 2 бали за кожне правильно вирішене тестове завдання));

б) співбесіди з вирішенням 1 ситуаційної задачі за тематикою циклу ТУ (10 балів за правильно вирішену задачу), оцінки ЕКГ (10 балів – за правильну оцінку ЕКГ). Максимальний бал – 20;

в) практичних навиків з відтворенням алгоритму допомоги при невідкладному стані (20 балів – за правильно відтворений алгоритм дій).

Максимальна кількість балів, яку може набрати слухач циклу при складанні екзамену, становить 80.

Мінімальна кількість балів при складанні екзамену – не менше 50.

Отримання слухачем менше 50 балів є підставою для повторного складання екзамену. Отримання слухачем менше 50 балів на повторному іспиті є підставою для відмови слухачеві у видачі посвідчення про проходження циклу тематичного удосконалення. При цьому слухач має можливість повторного навчання на циклі ТУ.

Оцінка з дисципліни, яка завершується екзаменом, визначається, як сума балів за поточну навчальну діяльність (не менше 72) та балів за екзамен (не менше 50).

Підсумкова оцінка, що є підставою для видачі сертифікату спеціаліста або посвідчення, формується наступним чином:

 Бал поточної успішності (максимально – 120, мінімально – 72) + екзаменаційний бал (максимально – 80, мінімально – 50) = остаточний бал (максимально – 200, мінімально – 122).

Відповідно до отриманих слухачем балів виставляється остаточна оцінка:

Бали з дисципліни Оцінка за 4-бальною шкалою
Від 170 до 200 балів 5
Від 140 до 169 балів 4
Від 139 балів до мінімальної кількості балів (122), яку повинен набрати слухач 3
Нижче мінімальної кількості балів, яку повинен набрати слухач 2

 

Бали з дисципліни незалежно конвертуються як в шкалу ECTS, так і в 4-бальну (національну) шкалу. Бали шкали ECTS у 4-бальну шкалу не конвертуються і навпаки.

Бали слухачів, які навчаються на одному циклі спеціалізації, з урахуванням кількості балів, набраних з дисципліни, ранжуються за шкалою ECTS таким чином:

 

Оцінка ECTS Статистичний показник
А Найкращі 10 % слухачів
В Наступні 25 % слухачів
С Наступні 30 % слухачів
D Наступні 25 % слухачів
E Останні 10 % слухачів

 

Ранжування з присвоєнням оцінок «А», «В», «С», «D», «Е» проводиться для слухачів певного циклу, які навчаються за однією спеціальністю і успішно завершили вивчення дисципліни.

Оцінка ECTS у традиційну шкалу не конвертується, оскільки шкала ECTS та 4-бальна шкала незалежні.

Об’єктивність оцінювання навчальної діяльності слухачів циклу перевіряється статистичними методами (коефіцієнт кореляції між оцінкою ECTS та оцінкою за національною шкалою).

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА КАФЕДРИ

“Неінфекційні захворювання: основні детермінанти негативного впливу на стан громадського здоров’я в Україні”

 

Етап НДР: Проведення системно-історичного та контекст-аналізу щодо формування сучасного наукового погляду на медико-соціальне значення факторів ризику в системі профілактики неінфекційних хвороб згідно зі світовим та вітчизняним науково-інформаційними потоками з використанням інформаційної моделі – алгоритму аналізу та оцінки тематичної добірки наукових документів

Об’єкт дослідження – система наукових поглядів учених світу та ВООЗ на процеси відтворення роду людського та тривалості життя населення, а також зміцнення його здоров’я.

Предмети дослідження:

а) наявні концепції, теорії «демографічних революцій» та «демографічних / епідеміологічних переходів» за останні 100-років;

б) діяльність ВООЗ щодо реалізації наукової ідеї А. Омрана (1971) про домінування у стані смертності населення групи неінфекційних хворіб у контексті їх профілактики з виходом на фактори ризику у виникненні та розвитком;

в) біостатистичні дані щодо захворюваності та смертності з причини НІХ серед населення в незалежній Україні.

Мета роботи: наукове формування інформаційної моделі – алгоритму аналізу та оцінки тематичної добірки наукових документів, щодо стану неінфекційних хвороб в контексті встановлення основних детермінант негативного впливу на стан громадського здоров’я в Україні.

Методи дослідження: Виконано епідеміологічне, одномоментне, суцільне, ретроспективне наукове дослідження з використання наявного та доступного масиву науково-інформаційних інтернет баз даних, а також біостатистичних даних баз Державного комітету статистики України та Центру медичної статистики МОЗ України, де зведення їх та опрацювання здійснювалося автором в електронних таблицях пакета Microsoft Office Excel (2021).

Використані методи дослідження відповідають Паспорту спеціальності 14.02.03 – соціальна медицина від 09.04.2003 р. за № 18-09/4 (зі змінами та доповненнями), а саме: ретроспективний, біостатистичний, математичний, абстрактний та графічний методи дослідження, а також методи викопіювання, дедуктивного усвідомлення, структурно-логічного аналізу з врахуванням принципів системності, тоді як шифрування нозологій та окремих недугів, котрі умовно віднесені до неінфекційних хвороб – як причин захворюваності та смерті, відбувалося згідно з МКХ-10 перегляду.

Результати. Застосування вище зазначених методів дослідження на першому етапі виконання наукової теми дозволило:

1) через опрацьований науковий масив інформаційних документів сформувати інформаційну модель – алгоритму аналізу та оцінки тематичної добірки наукових документів, щодо стану неінфекційних хвороб в контексті встановлення основних факторів ризику у негативному впливі на стан здоров’я людини / громади /населення;

2) науково засвідчити про домінування у цих демографічних процесах (захворюваність та смертність) неінфекційної патології з тенденцією до зростання за період незалежності  країни (хвороби НІХ на nніх=+1,5 рази, смертність до Мніх=80,3±0,9% від загального числа померлих), чим і потверджується скорочення тривалості життя та про що значиться у звіт ООН (2021), коли «…населення України скорочується одним із найшвидших у світі темпів»;

3) викристалізувати квінтесенцією у даному дослідженні та окреслити шлях до  встановлення істотних причин безповоротних втрат людського ресурсу в державі – смертності та їх мінімізації, що є вкрай напасним для економіки та Збройних Сил України, результати чого і будуть викладені у наступних розділах.

Галузь застосування: система медичної допомоги та охорони громадського здоров’я.

Міжнародна співпраця на кафедрі здійснюється за наступними напрямками:

  • Проведення спільних наукових досліджень.
  • Участь в організації міжнародних наукових форумів.
  • Виступи на міжнародних наукових та науково–практичних конференціях, семінарах, нарадах.
  • Налагодження співпраці, підготовка заявок на гранти Європейського Союзу.

Результати спільних наукових досліджень були представлені в таких міжнародних публікаціях:

  • Проблема охраны здоровья здорового человека в Украине / О. Люби­нец, И. Паробецкая, О. Вуив, Н. Гетьман, И. Швец// I Miedzynarodowe Forum Promocji Zdrowia (8–11.12.2004). Streszczenia. Lublin, 2004. – S. 64–65.
  • Післядипломна підготовка спеціалістів та її значення в удосконаленні управління системою охорони здоров’я України / О. Любінець, А. Войтила, Я. Пилипець, І. Фуртак, Ю. Дятчик, Л. Гера, Я. Гржибовський, О. Ходор // Українські Медичні Вісті / XI з’їзд ВУЛТ, м. Харків, 28–30 вересня 2011 року, матеріали. – К., 2011. – т. 9, ч. 1–4. – С. 33.
  • Lyubinets O. Carakterystyka porównawcza śmiertelności populacji z powodu najwazniejszych przyczyn na Ukrainie, w Polsce i innych krajach Europy / Oleh Lyubinets, Yaroslav Hrzhybovskyy, Julia Diatczyk// Dni Medycyny Spo­lecznej i Zdrowia Publicznego. Wyrównywanie różnic w zdrowiu społeczeń­stw. – Siedlce, 2011. – S. 42.
  • Stres v práci sestry na traumatologickom oddelení (Stres w pracy pielęgniarki w oddziale traumatologii) / Kopáčiková, J. Stančiak, J. A. Rutowski, O. Lyu­binets // Ošetrovateľstvo medzi teóriou a praxou / Pielęgniarstwo między teorią a praktyką, Tatranská Kotlina: vydavateľ/ wydawca: Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Amurská 71, 821 06. – Bratislava, 2011. – S. 134–145. – ISBN 978–80–89542–06–2.
  • Peculiarities and comparative characteristics of the population mortality cau­sed by the main reasons in Ukraine, the Check Republic and other European courtiers / Oleh Lyubinets, Genadij Slabkyj, Yaroslav Pylypets, Jaroslav Stan­čiak, Jan Rutowski, Jaroslav Hrzhybovskyj // Sborník z mezinárodní konfere­nce “Jihlavské zdravotnické dny 2012”, II. ROČNÍK „Ošetřovatelská péče a porodní asistence v praxi”, © Vysoká škola polytechnická Jihlava, 2012. – S. 547–556. ISBN 978–80–87035–52–8.
  • Stančiak J. Civilization diseases, their epidemiology and prevention / Stan­čiak, O. Lyubinets, J. A. Rutowski // Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Pub­licznego „Polska 2012 – priorytety zdrowia publicznego”. – Zielona Góra, 2012. – S. 62. – ISBN 978–83–934349–5–4.
  • A Healthy Diet with Low Glycaemic Index, Practical Consequences and Prevention in Nursing Practice / Jan Antoni Rutowski, Jaroslav Stančiak, Jozef Novotny, Oleh Lyubinets // International Nursing Conference “Altogether for Nursing Innovation with Evidence”. June 6–8, 2012. Beijing, China. – 2012. – S. F1016.
  • Novotny J. The role of endothelium, endothelial dysfunction, atherosclerosis and non–communicable diseases / Novotny, J. Stanciak, O. Lyubinets // Україна. Здоров’я нації, 2012. – № 2. – С. 101–106.

Кафедра брала участь в організації наступних міжнародних заходів, відповідно її працівники були членами організаційних наукових комітетів:

  • Міжнародної конференції «Róźnice w zdrowui w populacji Polski» в днях 29.09–1.10. 2011 р., яка проводилась у м. Варшаві (Любінець О. В. – член наукового комітету конференції);
  • Міжнародної наукової конференції «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego “Polska 2012 – priorytety zdrowia publicznego» в днях 24.05– 25.05.2012 р., яка проводилась у м. Зелена Гура, Польща (Кафедра – співорганізатор конференції, Любінець О. В. – член наукового комітету);
  • Міжнародної конференції «Ruźomberok health days» в днях 8–9.11.2012 р., яка проводилась в м. Ружомберок, Словаччина (Любінець О. В. – член наукового комітету конференції);
  • I Міжнародної науково–навчальної «Ratownictwo medyczne Euroregionu Karpackiego» в днях 23–24.11.2012 р., яка проводилась в м. Санок, Польща (Любінець О. В. – член наукового комітету конференції).

Кількість публікацій працівників кафедри за кордоном в останні роки значно зросла. Опубліковано близько 50 робіт в Польщі, Словаччині, Чехії, Білорусії, Росії. В останні роки брали участь, виступали з доповідями на міжнародних форумах та опублікували результати своїх наукових досліджень:

  • Любінець О. В., Гринаш В. М., Вуїв О. Г. в м. Зелена Гура, Польща на конгресі «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego», який відбувся 23–24.09.2004 р.;
  • Любінець О. В., Сенюта І. Я., Гетьман Н. М. в м. Люблін, Польща на I Міжнародному форумі промоції здоров’я (8–11.12. 2004);
  • Вуїв О. Г. в м. Галлє, Німеччина на Колоквіумі «Biometrie 2005 – 51. Biometrisches Kolloquium der Deutschen Region der Internationalen Biometrischen Gesellschaft (DR–IBS) in Halle (Saale)», в березні 2005 року;
  • Вуїв О. Г. в м. Попово біля Варшави на міжнародній науковій конференції «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego», 18–20.05.2005 року;
  • Любінець О. В. в м. Лодзь, Польща на I Загальнопольській науковій конференції «Nierownosci w zdrowiu w miastach i na terenach wiejskich» в 2008 році;
  • Любінець О. В., Вуїв О. Г. в м. Жешів, Польща на міжнародній науковій конференції «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego», яка відбулася 11–13.09.2008 року;
  • Любінець О. В., Гржибовський Я. Л. в м. Жешів, Польща на міжнародній науковій конференції «III Rzeszowskie Dni Pielęgniarstwa “Zdrowie Publicz­ne a Pielęgniarstwo XXI wieku – nowe problemy, nowe wyzwania», яка відбулася 3–4 грудня 2010 року;
  • Любінець О. В., Пилипець Я. Д. в м. Сєдльце, Польща на конференції «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego. Wyrównywanie różnic w zdrowiu społeczeństw» 22.10.2011 року;
  • Любінець О. В. в м. Ружомберок, Словаччина на конференції «Ružomber­ské zdravotnícke dni 2011 – VI. Ročník» 10–11.11.2011 року;
  • Любінець О. В. в м. Високі Татри, Словаччина на конференції «Ošetrova­teľstvo medzi teóriou a praxou / Pielęgniarstwo między teorią a praktyką» 12.11.2011 року;
  • Любінець О. В. в м. Єглава, Чехія на міжнародній конференції «Jihlavské zdravotnické dny 2012», яка відбулася 19.04.2012 року;
  • Любінець О. В., Гринаш В. М. в м. Зелена Гура на міжнародній конференції «Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego “Polska 2012 – priory­tety zdrowia publicznego», 24–25.05.2012 р.;
  • Любінець О. В., Пилипець Я. Д. в м. Санок, Польща на міжнародній науково–навчальній конференції «Ratownictwo medyczne Euroregionu Karpac­kiego», яка відбулася 23–24 листопада 2012 року.

Працівниками кафедри була проведена значна робота з підготовки, написання та подання проектних пропозицій на отримання гранту за програмою «Покращення можливостей транскордонного співробітництва на регіональному та місцевому рівнях» на тему «Розвиток транскордонного співробітництва в контексті підготовки менеджерів охорони громадського здоров’я» за програмою Транскордонної співпраці Польща–Білорусія–Україна, яка співфінансувалася Європейським Союзом. Нажаль наші проектні пропозиції були відхилені але проведена значна робота надала досвід щодо написання грантових пропозицій.

На кафедрі є практика запрошення до виступів з лекціями ведучих закордонних спеціалістів з питань громадського здоров’я. В 2007 році лекцію на тему «Проблеми громадського здоров’я у світовій медицині» для слухачів циклу спеціалізації прочитав фулбрайтівський стипендіат професор Девід Нордстром з Університету штату Мінесота, США (газета Alma Mater № 2, 2007). В 2011 році заняття з слухачами проводив професор коледжу громадського здоров’я Університету штату Кентуккі, США Раймонд Хілл. В 2012 році прочитав лекцію «Фактори ризику серцевих захворювань – значення і профілактика» професор Йозеф Новотний, старший викладач студій здоров’я Вищої політехнічної школи м. Єглава, Чехія (газета Alma Mater № 10, 2012).

Кафедра налагодила тісні наукові зв’язки з Польським Товариством Соціальної Медицини та Громадського Здоров’я (президент проф. А. Овоц), Інститутом Медицини Села Міністерства здоров’я Польщі (в. о. директора д. м. н. А. Горох), співпрацює з Державною Вищою Школою імені Яна Гродка в м. Санок (ректор д. м. н. Ельжбета Ціпора).

На даний час завідувач кафедри проф. Любінець О.В. є членом редакційної ради Польського часопису «Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu». За поданням кафедри членами редакційної ради українського медичного журналу «України. Здоров’я нації» був проф. Л. Вдовяк, а зараз є проф. А. Овоц та доктор медичних наук А.Войтила (Польща).

Як результат тривалої співпраці кафедри з Польським товариством соціальної медицини та громадського здоров’я на конференції в м. Сельдце (Польща) проведено у Львові українсько–польський симпозіум «Досвід, реалії і перспективи розвитку систем охорони здоров’я» присвячений 25-річчю кафедри та 100–літтю Польського Товариства з запрошенням спеціалістів з інших країн Східної Європи.

 ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ

Теми виховної роботи Виконавці
1. Політика здоров’я Європейського Союзу професор Любінець О.В.
2. Адміністрування в охороні здоров’я професор Рудень В.В.
3. Комп’ютеризація в системі охорони здоров’я ст. викладач Ходор О.Є.
4. Зв’язки з громадськістю – невід’ємна частина сучасної управлінської діяльності (public relations) асистент Зуб В.І.
5. Реабілітація населення в умовах воєнного стану доцент Олексюк О.Б.
6 Професійне вигорання медичних працівників доцент Гржибов­ський Я.Л.
7 Роль громадських організацій в формуванні здорового способу життя доцент Дутка І.Ю.

 ГРОМАДСЬКА РОБОТА КАФЕДРИ

Голова ГО «Товариство громадського здоров’я Львівщини» професор Любінець О.В.
Член правління ГО «Всеукраїнська організація фахівців з громадського здоров’я» професор Любінець О.В.
Членство в роботі обласної координаційної міжвідомчої ради з питань

профілактики неінфекційних захворювань при

Львівській обласній державній адміністрації

професор Любінець О.В.
Членство в ГО «Товариство громадського здоров’я Львівщини» ст.викладач Ходор О.Є.
ас.Зуб В.І.
Членство в роботі госпітальної ради Госпітальної ради Госпітального округу Львівської області ас.Зуб В.І.
Участь в роботі Українського лікарського товариства. викладачі
кафедри
Участь в роботі Західно-Української торакальної асоціації. професор Любінець О.В.
«Участь у Глобальному міжнародному науково-аналітичному проекті (GISAP) Міжнародної академії наук і вищої освіти (Лондон, Великобританія)» професор Рудень В. В.
«Член Національної збірної України з наукової аналітики в галузі «Медичні науки», Лондон-Київ» професор Рудень В. В.

Посилання на файли кафедри

Соціальні мережі